Antwort Proč jsou v Palubkách drážky? Weitere Antworten – Jak dlouhé hřebíky na palubky

Proč jsou v Palubkách drážky?
Délka hřebíku by měla být min. 2,5 x delší, než tloušťka palubky.Obecně platí, že dobře udržované fasádní palubky by měly vydržet až 30 let nebo více. To však závisí na mnoha faktorech, jako jsou klimatické podmínky, umístění budovy, druh dřeva a způsob instalace.Aby palubková podlaha vypadala opravdu dokonale, měla by ji zakončit podlahová lišta, nejlépe ze stejného druhu dřeva. Použitím podlahové lišty docílíte nejen zakrytí rohů, ale také efektního ukončení vaší palubkové podlahy.

Čím přichytit palubky : Dnes je možné k ukotvení použít i montážní lepidlo („tekuté hřebíky“). Při kotvení je většinou třeba rošt vyrovnat. Nejen že se vám budou palubky snadněji montovat, ale také výsledný estetický efekt bude výrazně lepší. Za standardní toleranci se považuje odchylka +/- 2 mm na 2 metry.

Proč jsou drážky na Palubkách

Palubky se do sebe spojují pomocí truhlářského spoje, pero a drážka, jsou vyfrézovány a tak do sebe perfektně zapadají.

Jaké hřebíky do palubek : Kolářské hřebíky, označované také jako vágnerky, se používají především k připevňování obkladových dřevěných palubek a dokončovacích podlahových a dekoračních lišt. Kolářský hřebíky dodáváme v délkách od 30 mm do 80 mm, v provedení bez povrchové úpravy, ale i mosazné, pozinkované a nerezové.

Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.

Balíky s palubkami můžou být ukládány na sebe do maximální výšky jednoho metru. Za horkého počasí se doporučuje otevřít obaly na obou koncích balíku, aby bylo umožněno jejich provětrávání. Palubky ani profily se v žádném případě nesmí skladovat na přímém slunci, aby nedošlo k jejich deformaci.

Kdy natírat palubky

Palubky ošetřené bezbarvou lazurou je nutné nejméně jednou za rok znovu natírat. Zvažte sami velikost natírané plochy a rozhodněte, zda nebude lepší ošetřit palubky barevným nátěrem. Obecně platí, že čím více pigmentu lazura obsahuje, tím lépe dřevo ochrání a déle vydrží.Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.Palubky je třeba před lazurováním napustit penetračním nátěrem. Penetrace prodlouží trvanlivost lazury a ušetří vám spoustu práce při následné péči o vaše dřevěné dílo. Penetrační nátěr se provádí v jedné až dvou vrstvách podle zvolené značky. Po zaschnutí penetračního nátěru lze přistoupit k nátěru lazurou.

Palubky připevníme na rošt z dřevěných latí. Rošt připevníme na zeď, musí být vždy nejméně ze dvou latí, které jsou od sebe cca 1 metr. Čím menší jsou rozestupy mezi latěmi, tím více je palubka chráněna před deformací. Latě kotvíme na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu a vašem uvážení.

Jaké hřebíky do hřebíkovačky : Nerezové hřebíky (304/A2) vhodné do elektrické a pneumatické hřebíkovačky. Tyto hřebíky jsou určené především pro venkovní prostředí, exotické dřevo a modřín.

Co je to hřebík : Je to obvykle a nejčastěji ocelová součástka, opatřená na jednom konci hrotem a na druhém konci plochým rozšířením – hlavičkou. Hřebík bývá obvykle tenký, hřeb silnější. Slouží k rychlému vzájemnému spojování dvou či více různých předmětů, nejčastěji dřevěných.

Jak renovovat palubky

Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.

Ideální je skladovat štípané dřevo na vzduchu a proti dešti ho chránit přikrytím. Pak vydrží několik let. Existují i dřeviny (např. bříza), které při delším skladování ztrácejí na kvalitě.Abychom mohli co nejefektivněji dřevem topit, tak bychom měli dosáhnout optimálně 15% – 25% vlhkosti dřeva. Na tuto úroveň se tvrdé dřevo dostane zhruba po 2 – 4 letech přirozeného sušení. Měkké dřevo schne rychleji a zde postačí i jeden rok.

Jakou lazuru na palubky : Pro natírání vekovních plaubek, označovaných často jako podbití, je velmi vhodný výrobek Lazurol Topdecor. LAZUROL TOPDECOR S 1035 je tenkovrstvá syntetická lazura se směsí vosků a olejů určená k ochranným lazurovacím nátěrům měkkého i tvrdého dřeva.