Antwort Kde roste Čekanka obecná? Weitere Antworten – Kdy roste Čekanka obecná

Kde roste Čekanka obecná?
Čekanka obecná (Cichorium intybus, cikorka) je vytrvalá léčivá bylina, dorůstá výšky 100cm s typickými blankytně modrými květy (kvete od května do podzimu), kterou najdeme u cest, na loukách, okrajích silnic v České a Slovenské republice, ale i v evropské části Ruska, na Kavkazu, Altaji a západní Sibiři.Kvetoucí nať se sbírá od června do září. Kořen se sbírá na podzim (září až říjen) nebo na jaře následujícího roku.Právě díky modré barvě květů pravděpodobně vznikl i český název této rostliny – čekanka, kdy modré květy čekanky lidem připomínaly modré dívčí oči, které marně čekají na návrat milého z vojny. Podobnou motivaci má i německý název Wegwarte.

Jakou barvu má Čekanka obecná : Vytrvalá bylina s blankytně modrými květy

Lodyžní listy jsou podlouhle kopinaté, na okrajích hrubě zubaté. Úbory rostou v řídkých latách, jsou přisedlé v úžlabí listů, mají většinou 3–5 cm v průměru. Květy mají blankytně modrou, vzácněji pak růžovou, výjimečně bílou barvu. Plodem je nažka.

Jak pěstovat čekanku obecnou

Semena vyséváme do řádků vzdálených asi 30 cm od sebe a vzešlé rostliny vyjednotíme na vzdálenost 10 cm, aby kořeny byly dost silné. V příliš řídkých porostech se vyvíjejí kořeny příliš silné, které při rychlení vytvářejí nežádoucí rozvětvené puky. Sklizeň kořenů probíhá v říjnu, vyrýváme je rycími vidlemi.

Co je to Čekanka obecná : Čekanka obecná je vytrvalá rostlina patřící do čeledi Asteraceae – hvězdnicovitých. Vyskytuje se hojně ve volné přírodě, kde roste v okolí silnic, lesů, polí, luk a strání. Dorůstá do výšky 50–100 cm s tuhým stonkem a kvete v období června až září světlemodrými pravidelnými květy.

Čekanka je u nás běžná v přírodě i ve městech – často je proto označována za plevel. Jedná se ale o léčivou a všestranně využitelnou bylinu! Sbírá se květ, list i celá nať, ale to, čím si bylina vysloužila svou popularitu, je její kořen.

Čekanka je známá tím, že má protizánětlivé, antibakteriální a močopudné účinky. Poradí si s překyselením žaludku či pálením žáhy. Pomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi a pozitivně působí také na srdce a cévy. Podporuje trávení a chuť k jídlu, posiluje játra, žlučník a slezinu.

Co se dělá z čekanky

Z čekanky salátové připravíte vynikající salát, který podpoří chuť k jídlu, zrychlí trávení a zlepší tvorbu krve. Působí rovněž protizánětlivě, pomáhá od zácpy. Poznáte ji podle jasně bleděmodrých lístků, které po utrhnutí ale rychle vadnou. Můžete si je ale usušit a připravit z ní čaj.Kořen čekanky se často používá jako tonikum a stimulant trávení, zatímco nať se obvykle používá jako mírný sedativum a pro relaxaci. V každém případě je důležité dodržovat doporučené dávkování při užívání jak kořene, tak nať čekanky a konzultovat s lékařem nebo odborníkem před zahájením jakékoli bylinné léčby.Množí se přímým výsevem na sklonku léta nebo dělením na podzim či na jaře. V prvním roce se sklízejí mladé listy, od druhého roku také květy a kořeny. Listy a květy se mohou spotřebovávat pouze čerstvé, kořeny se očistí, rozdělí na menší kusy a usuší. Čerstvé lístky se přidávají do zeleniny a salátů.

Čekanka je ve světě využívána k výrobě inulínu, který je vhodným sladidlem pro diabetiky. Vyrábí se i řada dalších nízkoenergetických výrobků pro potravinářství. Inulín je polysacharid složený z molekul fruktózy vázaných β 1-2 glykosidickou vazbou.

Co léčí Cekanka : Čekanka je známá tím, že má protizánětlivé, antibakteriální a močopudné účinky. Poradí si s překyselením žaludku či pálením žáhy. Pomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi a pozitivně působí také na srdce a cévy. Podporuje trávení a chuť k jídlu, posiluje játra, žlučník a slezinu.

Na co je dobrý kořen čekanky : Kořen i nať čekanky se nejčastěji využívá na normální činnost jater, pro regulaci hladiny cukru v krvi. Podporuje normální funkci střevního traktu, pro svou mírnou hořkost je snášena i lidmi s citlivějším žaludkem. Při dodržení terapeutických dávek nejsou žádné vedlejší účinky.

Jak chutná čekanka

Bílá čekanka má trochu trpkou, příjemně hořkosladkou chuť. Červená čekanka je stejně jemná. Chutná sice jemněji, ale stejně aromaticky a kořeněně. U obou odrůd byla většina hořkých látek již dávno odstraněna, ale stonek by se přesto měl vyříznout jako nejhořčejší část.

Čekanka má vysoký obsah vlákniny a prospěšný vliv na zažívání. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž chrání před kornatěním cév či infarktem a mrtvicí. Má také schopnost na sebe vázat nebezpečné těžké kovy (třeba rtuť nebo olovo) a zabraňuje tak jejich ukládání v těle.Čekanka je známá tím, že má protizánětlivé, antibakteriální a močopudné účinky. Poradí si s překyselením žaludku či pálením žáhy. Pomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi a pozitivně působí také na srdce a cévy. Podporuje trávení a chuť k jídlu, posiluje játra, žlučník a slezinu.

Na co je dobrá Čekanková káva : Čekanka zlepšuje trávení.

Měla by podněcovat chuť k jídlu a zároveň (podobně jako například fenyklový čaj) podporovat trávení. Hořké látky v čekance jsou velmi cenné pro trávení, avšak pozor si dejte v případě, že vás trápí žlučové kameny. Nápoj z kořene čekanky je každopádně zdravý.