Antwort Jak se dostat z letiště do centra Istanbulu? Weitere Antworten – Jak se dostat z letiště v Istanbulu do centra

Jak se dostat z letiště do centra Istanbulu?
Od roku 2023 na letiště zajíždí linka metra M11. Doveze vás na přestupní stanici Gayrettepe, odkud se dopravíte po celém Istanbulu (navazující linky U1 & U2). Jízdenka vás vyjde na 19,35 TRY (asi 16 Kč). Metro jezdí každý den mezi 6:00 a půlnocí.Ceny za taxi a hromadnou dopravu. V Turecku si taxík chyťte s klidným svědomím. V Istanbulu i Ankaře totiž stojí oproti Praze pakatel. Například 5 km i s nástupní tarifem vás bude stát okolo 50 korun, zatímco v Praze to může být klidně 200.Istanbulská městská hromadná doprava se pyšní velkou rozmanitostí dopravních prostředků. Po Istanbulu se můžete pohybovat metrem, tramvají, autobusem, vlakem, lodí, lanovkou, metrobusem a kdoví, jestli ne ještě něčím jiným. Jízdné je v zásadě nepřestupné a platí se pomocí žetonů (jeton).

Jak letet do Istanbulu : Do Istanbulu se dostanete přímými lety z řady evropských měst několikrát denně aerolinka Turkish Airlines Levnější variantou je cesta na letiště Istanbul Sabiha Gokcen přímými lety nízkonákladové společnosti Pegasus Airlines.

Co je potreba při ceste do Turecka

MZV ČR připomíná občanům nutnost mít při sobě bez výjimky vždy platný cestovní pas, kdy nelze cestovat na občanský průkaz České republiky do Turecka. Před cestou do Turecké republiky je nutné ověřit platnost cestovního dokladu. Turecký zákon č. 6458 ve věci cizinců a mezinárodní ochrany uvádí dle čl.

Kolik stojí Airport Express Praha : Jízdenky na Airport Express z nádraží na letiště Praha

Jízdenky jsou nepřestupní, platí jen a pouze na této lince a jsou jednorázové. Cena jízdenky AE pro dospělého je 100 Kč. Cena jízdenky pro dítě ve věku 6 až 15 let je 50 Kč. Děti do šesti let cestují zdarma.

Orientační denní rozpočet pro 2 osoby na den

Low cost Medium
Ubytování 700 Kč 1 500 Kč
Doprava 100 Kč 400 Kč
Jídlo 300 Kč 1 000 Kč
Atrakce a zábava 600 Kč 1 500 Kč


Pojďme se tedy podívat, na co všechno si dat pozor, pokud navštívíte hlavní město Turecka.

  • Nevěřte komukoliv.
  • Nejezte v každé restauraci.
  • Vyhněte se řízení v rušných hodinách.
  • Nenakupujte drahé suvenýry.
  • V nočních hodinách se vyhněte zkratkám v navigacích.
  • Nerezervujte si náhodný hotel.

Jak dlouho trvá let do Istanbulu

Informace o letu: Praha – Istanbul

Nejlevnější let 2 953 Kč
Nejlevnější měsíc k odletu leden
Průměrná délka letu 2 hod. 45 min.
Nejoblíbenější letecká společnost Turkish Airlines
Průměrný počet letů za týden 89

Zásadně se doporučuje vyhýbat se cestování v noci, při projíždění kontrolních stanovišť armády nebo četnictva se chovat klidně a ukázněně a respektovat pokyny místních orgánů. Dále se nedoporučuje vyhovět žádostem místních obyvatel o vyvezení různých balíčků, filmů, dopisů atd.V případě, že se jedná o cestu z Turecka do země EU či ze země EU do Turecka, lze v hotovosti dovézt/vyvézt maximálně 10 000,- EUR, či ekvivalent této částky. Pokud se bude jednat o cestu z Turecka do třetí země či ze třetí země do Turecka, platí maximální limit hotovosti ve výši 5 000,-USD, či jeho ekvivalentu.

Autobusy Airport Express zajišťují přímé spojení mezi Letištěm Praha a stanicí Praha hlavní nádraží, kde zastavují přímo před nádražní budovou.

Kde koupit listky na Airport Express : Jízdenky je možné zakoupit na přepážce Dopravního podniku přímo v příletové hale, ve Visitor Centre, v jízdenkových automatech v příletové hale a přímo na zastávkách (u většiny z nich je možná platba platební kartou) nebo prostřednictvím SMS.

Jak se plati v Istanbulu : Oficiální měnou je Nová turecká lira (YTL), která nahradila původní tureckou liru s šesti nulami (1milion tureckých lir byl 20 Kč). Její kurz je zhruba 1 YTL = 15 Kč. Jedna turecká lira se dělí na 100 kurušů. Platit můžete také eury i americkými dolary.

Co se v Turecku nesmí dělat

Na veřejnosti se nesluší nadměrná konzumace alkoholu, hlasité smrkání a pochopitelně další fyzické projevy, jako třeba říhání. Jedno z nejdůležitějších pravidel místní etikety je v až překvapivě banální situaci, jako je cestování autobusem. Žena v Turecku totiž nesmí nikdy sedět vedle muže, kterého nezná.

Cena je přívětivá i za zlato, to seženete asi za 2 300 tl (1 700 Kč) za 1 g.Nejvýhodnější je do Turecka přicestovat s eury či dolary a následně si je proměnit na místní měnu. Peníze si proměňte v některé z větších směnáren – nejlepší kurzy jsou ve větších centrech měst. Při výměně peněz v bankách je třeba počítat s poplatky. Vždy si předem zkontrolujte aktuální platný kurz.

Kdy je nejlepší jet do Istanbulu : Pokud plánujete cestu do Istanbulu a rádi byste se vyhnuli horkým letním dním, doporučuje se vám navštívit město v období od března do května nebo od září do listopadu. V těchto měsících můžete očekávat mírné teploty s nejteplejšími měsíci květen a červen, kdy je běžná denní teplota kolem 23-27 °C.