Antwort Jak pěstovat čekanku obecnou? Weitere Antworten – Jak Vypestovat Cekanku

Jak pěstovat čekanku obecnou?
Na záhon doporučujeme čekanku vysazovat na vzdálenost 35 – 40 cm v řádku a 40 – 50 cm mezi řádky. Pro pěstování hlávkové čekanky jsou optimální denní teploty okolo 25°C a noční teploty se smí pohybovat v rozmezí 8°C až 15°C. Pokud teploty klesnou pod 8°C mohou způsobit zastavení růstu a vývoje rostliny.Vyskytuje se hojně ve volné přírodě, kde roste v okolí silnic, lesů, polí, luk a strání.Kvetoucí nať čekanky suším zavěšenou ve svazcích, dobře a rychle tak prosychá. Po usušení celou nať nařežu na menší kousky a přesypu do skleněné nádoby. Uchovávám v temnu. Ze sušené natě čekanky vyrábím mast, olej nebo ji přidávám do bylinkových směsí pro očistu těla, na podporu činnosti slinivky, jater, žlučníku.

Kdy sbírat kořen čekanky : Kořen se sbírá na podzim (září až listopad) nebo na jaře, po sběru a po omytí se rozřeže na asi 15 cm dlouhé kousky a suší ve stínu nebo při umělém sušení při teplotě max. 50 °C. Kořen je dlouhý až 30 cm a v průměru mívá okolo 15 mm. Květ se sbírá nejlépe za slunečného počasí v odpoledních hodinách.

Kdy sázet čekanku

Na venkovní záhon semena vyséváme až později na jaře (od května do června). Dřívější výsevy mohou vybíhat do květu. Semena vyséváme do řádků vzdálených asi 30 cm od sebe a vzešlé rostliny vyjednotíme na vzdálenost 10 cm, aby kořeny byly dost silné.

Jak vypadá rostlina čekanka : Čekanka obecná (Cichorium intybus) je rostlina patřící do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Je to vytrvalá až jeden metr vysoká bylina s tuhým stonkem. Kvete od července do října, přičemž její květy jsou 3–4 cm široké, obvykle jasně modré, mohou se ale objevit odchylky ve zbarvení, a to od bílé až po bledě růžovou.

Kořen čekanky se často používá jako tonikum a stimulant trávení, zatímco nať se obvykle používá jako mírný sedativum a pro relaxaci. V každém případě je důležité dodržovat doporučené dávkování při užívání jak kořene, tak nať čekanky a konzultovat s lékařem nebo odborníkem před zahájením jakékoli bylinné léčby.

Čekankové puky ze semínka

Na venkovní záhon semena vyséváme až později na jaře (od května do června). Dřívější výsevy mohou vybíhat do květu. Semena vyséváme do řádků vzdálených asi 30 cm od sebe a vzešlé rostliny vyjednotíme na vzdálenost 10 cm, aby kořeny byly dost silné.

Co se sbírá u čekanky

Čekanka je u nás běžná v přírodě i ve městech – často je proto označována za plevel. Jedná se ale o léčivou a všestranně využitelnou bylinu! Sbírá se květ, list i celá nať, ale to, čím si bylina vysloužila svou popularitu, je její kořen.Kvete od července do října, přičemž její květy jsou 3–4 cm široké, obvykle jasně modré, mohou se ale objevit odchylky ve zbarvení, a to od bílé až po bledě růžovou. Rostlinky je možné nalézt ve volné přírodě poměrně hojně v okolí cest, polí, luk, lesů a strání.Čekanka je u nás běžná v přírodě i ve městech – často je proto označována za plevel. Jedná se ale o léčivou a všestranně využitelnou bylinu! Sbírá se květ, list i celá nať, ale to, čím si bylina vysloužila svou popularitu, je její kořen.

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát

Co dát do skleníku v srpnu : Protože ve skleníku se sklízí déle než venku, můžete si vlastní zeleninu užívat delší dobu. Letní zelenina, jako jsou okurky, papriky a rajčata, se obvykle sklízí do konce srpna, ale tím pěstování nemusí končit. Nyní je čas vysadit nové plodiny, například polníček, endivii nebo špenát.

Jak vypadá Čekanka obecná : Čekanka obecná – Léčivá i okrasná trvalka, která dorůstá do výšky 70-120 cm. Jasně modré někdy až bělavé, pětičetné květy jsou 2-4 cm široké. Vykvétá od července do října. Přízemní listy jsou chlupaté, úzké, většinou nedělené a vrchní listy jsou spíše kopinaté.

Co s čekanky

Z čekanky salátové připravíte vynikající salát, který podpoří chuť k jídlu, zrychlí trávení a zlepší tvorbu krve. Působí rovněž protizánětlivě, pomáhá od zácpy. Poznáte ji podle jasně bleděmodrých lístků, které po utrhnutí ale rychle vadnou. Můžete si je ale usušit a připravit z ní čaj.

Čekanka je nepřehlédnutelná rostlina s hořkou chutí a modrými květy, které často zdobí naše pole. Navíc si z čekankového kořene můžeme vyrobit domácí čekankový sirup, který se využívá jako alternativní zdravá náhražka cukru. Pokud máte rádi sladké, ale zároveň chcete jíst zdravě, pak se vyplatí vyrábět si ho doma.Vytrvalá bylina s blankytně modrými květy

Lodyžní listy jsou podlouhle kopinaté, na okrajích hrubě zubaté. Úbory rostou v řídkých latách, jsou přisedlé v úžlabí listů, mají většinou 3–5 cm v průměru. Květy mají blankytně modrou, vzácněji pak růžovou, výjimečně bílou barvu. Plodem je nažka.

Na co je dobrá Čekanka : Čekanka je známá tím, že má protizánětlivé, antibakteriální a močopudné účinky. Poradí si s překyselením žaludku či pálením žáhy. Pomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi a pozitivně působí také na srdce a cévy. Podporuje trávení a chuť k jídlu, posiluje játra, žlučník a slezinu.