Antwort Odkud pochází jméno Ludmila? Weitere Antworten – Co znamená jméno Ludmila

Odkud pochází jméno Ludmila?
Ludmila (též Lidmila) je staré ženské jméno slovanského původu, které znamená Lidu milá. Podle českého občanského kalendáře slaví svátek 16. září. V týž den se slaví podle římskokatolického církevního kalendáře svátek svatá Ludmila.Domácími podobami jména jsou Ludka, Lidka, Ludmilka, Lila, také Míla, Milka aj. Jméno se jako Ľudmila užívá i ve slovenštině. Angličtina jméno zná jako Ludmilla, němčina jako Ludmila, Ludmilla nebo Lida.Tak babička byla Ludmila a všichni jí říkali Lidka. Mě se teda Ludmila líbí.

Kdy má svátek Lidmila : Lidmila je ženské jméno slovanského původu. Jde o méně častou variantu jména Ludmila, znamená buďto milá lidu, nebo milující lid. Spolu s tímto jménem slaví svátek dne 16. září.

Kde je hrob sv Ludmily

Bazilika svatého Jiří, PrahaSvatá Ludmila / Místo pohřbení

Už v roce 925 se Václav rozhodl převézt ostatky Ludmily z Tetína na Pražský hrad a pohřbít ji v bazilice sv. Jiří.

Kdy byla svatořečena sv Ludmila : Oficiálně byla Ludmila svatořečena v letech 1143–44 a kult sv. Ludmily i sv. Václava se staly opěrnými body přemyslovské dynastie.

Jméno se užívá také jako Laděna, Ladka, Laďka, Laduš, Laduška, Laděnka, Ladula, Lady aj.

Právě na výročí její smrti vědci odhalili zrekonstruovanou tvář světice. Ukázalo se, že Ludmila, jež byla svatořečena 200 let po své smrti, nebyla žádnou drobnou ženou, jak bývá vyobrazována. Naopak – podle expertů měla robustní postavu, měřila 168 centimetrů a měla předkus horní čelisti.

Kdo má dnes svátek

Nejbližší dny

  • Dnes má svátek: Aneta.
  • Zítra: Nataša.
  • Pozítří: Ivo.
  • více dnů »

Dagmar

Dáša
ženské jméno
Svátek 20. prosince
Původ skandinávský
Jméno v Česku

Kněžna Ludmila – babička svatého Václava a první česká mučednice, se v půlce září před 1095 stala obětí vraždy. Vrazi kněžně Ludmile povolili uprostřed noci 15. září 921 jen krátkou modlitbu, poté ji zardousili.

Svatá Ludmila (asi 860 – 15. září 921, hradiště Tetín) byla vůbec první česká svatá. Stala se patronkou české země a také ochránkyní rodin, matek, babiček a všech křesťanských vychovatelů.

Co se stalo s Ludmilou : Kněžna Ludmila – babička svatého Václava a první česká mučednice, se v půlce září před 1095 stala obětí vraždy. Vrazi kněžně Ludmile povolili uprostřed noci 15. září 921 jen krátkou modlitbu, poté ji zardousili.

Proč se stala Ludmila svatou : Svatá Ludmila. Svatá Ludmila je chronologicky první svatou české země. Nazýváme ji “matkou České země” a je patronkou všech vinařů, vychovatelů a babiček.

Jak říkat Štěpáne

Domácky se jméno užívá jako Štěpánek, Štěpka, Štěpík, Štěpek aj.

Domácí podoby: Andělka, Andělína, Andělínka, Andy, Lina, Angie, Anďa. Andělská tvář, ale chování vpravdě ďábelské, něhu a soucit od ní rozhodně nečekejte.Se svým manželem Bořivojem I. přijali roku 882 křest na Moravě přímo z rukou slovanského věrozvěsta, arcibiskupa Metoděje. Podle legend pokřtil Metoděj o něco později rovněž Ludmilu v Čechách.

Kdo má 7 prosince svátek : Kdo má kdy svátek

Abdon 30. červenec
Benedikta 12. listopad
Benjamín 7. prosinec
Beno 12. listopad
Berenika 7. únor