Antwort Kdo má svátek Bára? Weitere Antworten – Co znamená jméno Bára

Kdo má svátek Bára?
Ženské křestní jméno Barbora, stejně jako Barbara nebo Bára je řeckého původu. Vzniklo z řeckého slova "barbados", které se dá přeložit jako "cizinec" či "cizinka". Užívá se také ve významu "člověk, kterému nejde rozumět", vykládá se i jako "brepta".Barbora (řidčeji také Barbara) je ženské křestní jméno. Podle českého kalendáře má svátek 4. prosince. Barbora je jméno řeckého původu (z řeckého barbaros), což znamená cizinka.Variacemi jména Barbora je Bára či Barbara. Zdrobněle se Barboře říká i Barborka, Baruška, Barunka, také Barča, Barka, Bora apod. Anglická varianta jména je zmiňovaná Barbara, ruská mutace pak Varvara, maďarská Borbála.

Kolik je jmen Barbora v ČR : Jméno Barbora má 57201 lidí, je na 53. místě a věkový průměr je 23 let.

Odkud pochází jméno Bára

Ženské křestní jméno Barbora, stejně jako Barbara nebo Bára je řeckého původu. Vzniklo z řeckého slova „barbados“, které se dá přeložit jako „cizinec“ či „cizinka“. Užívá se také ve významu „člověk, kterému nejde rozumět“, vykládá se i jako „brepta“. Stejný význam má i slovo barbar.

Kolik lidí se jmenuje Bára : Jméno Bára má 3784 lidí, je na 248. místě a věkový průměr je 12 let.

Na svátek svaté Barbory se nařežou větvičky třešní či višní (mohou se použít i další ovocné stromy či zlatý déšť), vloží se do vázy s vodou a cílem je, aby na Štědrý den rozkvetly. V takovém případě některé pověry praví, že se svobodná dívka v domě provdá. Rozkvetlá větvička má také přinést do domu štěstí.

Barborky jsou starý lidový (původně pohanský) zvyk, kdy se na svátek sv. Barbory dne 4. prosince 20 dnů před Štědrým dnem o Vánocích nařežou větvičky třešní nebo višní a vloží se doma do vázy s vodou tak, aby do Vánoc v teple rozkvetly.

Jak oslovit Barboru

Odvozeniny a varianty

Variacemi jména Barbora je Bára či Barbara. Zdrobněle se Barboře říká i Barborka, Baruška, Barunka, také Barča, Barka, Bora apod.

Adolf
Původ germánský
Jméno v Česku
Četnost v Česku 2 632
Pořadí podle četnosti 280.

K nejméně používaným dívčím jménům se řadí Antonie, Bohuslava, Edita, Oldřiška nebo také Vilma a Vladěna. Mezi nejméně používaná jména v ČR se dle statistik ministerstva řadí Uršula, Regina, Svatava, Naděžda, Milena, Blažej, Věnceslav či Kazimír a jejich popularita stále ubývá.

Barborky jsou starý lidový (původně pohanský) zvyk, kdy se na svátek sv. Barbory dne 4. prosince 20 dnů před Štědrým dnem o Vánocích nařežou větvičky třešní nebo višní a vloží se doma do vázy s vodou tak, aby do Vánoc v teple rozkvetly.

Jaké je nejméně používané jméno v ČR : Vítězstvím v pomyslném žebříčku minimálně používaných jmen se pyšní již zmiňovaný Augustýn. Jak vyplývá ze statistiky Ministerstva vnitra, nositelů tohoto jména u nás žije jen 8. Následují Bonifácové (19), Apoleny (27), Havlové (28) a Saskie (39).

Co to znamená když vykvete barborka : Větvička, která vykvetla jako první, pak znamenala, že dívka si dotyčného chlapce v příštím roce vezme. V rodinách, kde bylo více svobodných děvčat, si dívky na větvičky věšely cedulky se svým vlastním jménem. Dívka, které barborka rozkvetla jako první, se do roka mohla těšit ze svatby.

Proč se slaví barborka

Barbora je patronkou horníků. Proti neštěstí a smrti v dolech zapalují horníci Barbořino světlo. Svaté Barboře je u nás zasvěceno několik kostelů, z nichž nejproslulejší je kutnohorský chrám sv. Barbory.

Sama Barbora byla podle legendy pro svou víru v křesťanství pronásledována, poté mučena a sťata svým vlastním otcem. Pro její prožité útrapy a s tím spojené zázraky je dodnes patronkou horníků, dělostřelců a pyrotechniků, matematiků a rovněž i dětí.Řeznou plochu stromu či keře můžete ošetřit stromovým balzámem, zabráníte tak jeho poškození. Aby barborky do Vánoc rozkvetly, musí větvičky před ustřihnutím projít mrazem. Pokud byl začátek zimy mírný a bez mrazu, dejte nařezané barborky na několik hodin do mrazničky.

Jak oslovit ženu která má dvě příjmení : „Když mluvíme v běžném hovoru o někom se dvěma příjmeními, často se užívá jenom to druhé, ale přímé oslovování je trochu citlivější. Jestliže se žena rozhodne užívat obě příjmení, tak jí na tom patrně záleží, a proto bych doporučoval oslovovat zdvojeným příjmením,“ radí.