Antwort Jak zemřel svatý Matěj? Weitere Antworten – Kdo byl svatý Matěj

Jak zemřel svatý Matěj?
Svatý Matěj je patronem stavebních řemeslníků, řezníků, cukrářů, kovářů, krejčích a mládeže. Vzýván je proti manželské neplodnosti, při černém kašli a neštovicích i jako ochránce správných rozhodnutí.Podle českého občanského kalendáře má toto jméno svátek 24. února, podle církevního kalendáře 14. května.Domácky se jméno Matěj užívá jako Matějek, Matějíček, Matýsek, Máťa apod. Jméno se jako Matej vyskytuje i ve slovenštině. Anglická podoba jména je Matthias, stejně tak i německá.

Kdo láme ledy : V našem občanském či křesťanském kalendáři se už 24. února jako první jarní či vlastně předjarní svátek objevuje svatý Matěj, který podle pranostiky láme ledy a je pravým protikladem svatého Martina, jenž přijíždí na bílém koni a ohlašuje zimu.

Jak rikat jmenu Matěj

Domácky se jméno Matěj užívá jako Matějek, Matějíček, Matýsek, Máťa apod. Jméno se jako Matej vyskytuje i ve slovenštině. Anglická podoba jména je Matthias, stejně tak i německá. Španělská verze zní Mateo, italská Matteo, francouzská Mathias.

Jak říkat Matějovi : Vzniklo ze slovního spojení "Mattyth Jáh(u)", což znamená dar od Boha nebo Hospodinův dar. Za posledních 10 let u nás vzrostla jeho obliba trojnásobně. Domácí podoby: Máťa, Maťo, Maco, Macík, Matýsek, Mates, Matějek.

Domácky se jméno Matěj užívá jako Matějek, Matějíček, Matýsek, Máťa apod. Jméno se jako Matej vyskytuje i ve slovenštině. Anglická podoba jména je Matthias, stejně tak i německá.

MATĚJ 197 12. ONDŘEJ 1 731 12.

Kdo láme led

Svatý Matěj ledy láme, když je nezmůže, svatý Josef pomůže.Mužské křestní jméno Matyáš nemá ženskou variantu. Významově je však shodné se jmény Matěj, Matej, Matouš, také Teodor, Jonatán nebo staročeským Božidar. Domáckými variacemi jména jsou Matyášek, Matýsek, Maty aj. Nositele jména dnes najdeme i v českém showbusinessu.Má také mnoho domáckých a zdrobnělých podob: Míra, Mirda, Mireček. Varianta Mirek přestává být posuzována jako domácká, každoročně je matrikami zapsána přibližně desítce novorozenců v České republice. Probíhá zde tedy emancipace varianty Mirek, která již proběhla např. v případě jmen Radoslav a Radek.

Domáckými mutacemi jména Miluše jsou Miluška, Milča, Míla, Milka, Milda, Miluš, Miluna, Milunka aj. Jméno se jako Milota užívá i na Slovensku. Milota je také srbochorvatskou variantou jména, spolu s verzemi Miljuša či Milina. Bulharská podoba jména je Miluša.

Kolik je Adolfu : Například mezi lety 2006 až 2013 bylo pojmenováno pouze 13 dětí jako Adolf. Podobný vývoj se dá vysledovat i v České republice. Adolfů stále ubývá a dnes u nás má toto jméno kolem 2500 osob.

Kolik je v Česku Lenka :

Lenka
Svátek 21. února
Původ řecký/hebrejský (zdrobnělina)
Jméno v Česku
Četnost v Česku 118 763

Který svatý láme led

Svatý Antonín poustevník přináší led, nebo jej láme; nemá-li žádný, vyrobí hned.

Domácky se jméno užívá jako Štěpánek, Štěpka, Štěpík, Štěpek aj.Domáckými variacemi jména jsou vedle Mirky také Míra, Mira, Mirča, Miruna, Mirunka, Miruška, Mirečka, Miruš, Miras, Miris, Miruše, Sláva, Slávka aj.

Jak říkat miláčkovi : Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastější přezdívkou je podle průzkumu Zlato (20 %), následované Miláčkem (17 %), Láskou (14 %) a Broučkem (7 %). Oslovení Prdelko používají 3 % účastníků průzkumu, přičemž muži osmkrát častěji než ženy.