Antwort Jak správně stříhat rybíz? Weitere Antworten – Jak stříhat rybíz

Jak správně stříhat rybíz?
Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března. Rybíz je v tomto období ve vegetačním klidu a rostlina se tak s řezem lépe vyrovná. Po probuzení a vyrašení rybízu už tedy výhony raději výrazněji neprořezávejte.Větve červeného a bílého rybízu můžeme zaštipovat. Jestliže disponujeme stromkovitým rybízem, hlídáme hustotu koruny. Rybíz se stříhá dvakrát do roka – na jaře po skončení mrazů a na konci léta, až přestane plodit. Strom zbavíme suchých větví (majících tmavší kůru a výhonů bez pupenů, které praskají) a slabých výhonů.

Jak Prorezat Stary rybíz : V případě černého rybízu je tedy potřeba po sklizni seříznout těsně u země už tříleté větve, naopak u červeného v prvních pěti letech provádíme jen řez prosvětlovací. To znamená, že po sklizni nebo v předjaří odstraníme slabé nebo nemocné větve a vyřežeme výhony, které keř příliš zahušťují.

Kdy a jak stříhat angrešt a rybíz

Rybíz, angrešt, maliník, ale také ostružiník patří mezi první rostliny, které se na jaře probouzejí. Proto je brzké jaro vhodné k jejich prořezání, jež pomůže s prosvětlením a zaručí bohatou úrodu.

Proč žloutnou listy rybízu : Listy žloutnou a opadávají. Jedná se o rez, která přezimuje na větvích borovic (borovice vejmutovka) a od května se přesunuje na angrešt či rybíz (nejčastěji černý rybíz).

I po sklizni řežeme starší dřevo a slabší výhony

Vyřežeme všechno starší dřevo, na kterém jsou jen malé přírůstky, a dále všechny slabší výhony, které keř zahušťují. Rybízu nezkracujeme ponechané jednoleté výhony, na kterých rybíz plodí – zkrácením bychom snížili výnos ovoce.

Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.

Kdy se stříhá Stromkový rybíz

Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).Kdy, jak a čím ošetřovat Angrešt ošetřete 1x před květem a následně 2 – 4x po odkvětu v intervalu 5 – 10 dní (za vlhka a tepla interval zkracujeme a používáme 2% koncentraci). Rybíz ošetřujte až po odkvětu ve stejném intervalu i počtu ošetření.Nejlepší doba pro řez angreštu je předjaří, ještě před tím, než vyrazí pupeny. Pokud to klimatické podmínky dovolí, můžete stříhat už od ledna do března. Rozhodně by ale v průběhu řezu nemělo mrznout, ještě lépe, když ani po řezu již nepřijdou mrazy. První řez můžeme u angreštu provést v druhém roce po výsadbě.

Řez: Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země. V druhém roce po výsadbě ponecháme čtyři až šest nejsilnějších výhonů, které zkrátíme zhruba o třetinu.

Čím hnojit rybíz a angrešt : Nejvhodnějším organickým hnojivém je kompost. Při vysazování jej použijeme v dávce asi 2 kg k jednomu keři. Předem jej dobře promícháme s půdou. Pokud zakládáme rybízovnu na větší ploše, vyhnojíme ji kompostem nebo hnojem v dávce 300—400 kg na ar a organický materiál zaoráme.

Kdy pohnojit rybíz : Při hnojení rybízu využíváme organická hnojiva jako je kompost (cca 2kg k jednomu vzrostlému keři – je nutné jej předem promíchat s půdou). Pakliže pěstujeme rybíz v těžší půdě, hnojíme spíše na podzim, při pěstování v lehčích půdách hnojíme naopak na jaře. Dbáme také na dostatečný přísun draslíku a fosforu.