Antwort Jak se pripravit na PET CT? Weitere Antworten – Co jíst a pít před PET CT

Jak se pripravit na PET CT?
Doporučujeme jíst zeleninu, maso a vejce. Před vyšetřením pít dostatečné množství tekutin – doporučujeme v průběhu 2 hodin před vyšetřením vypít alespoň 1 litr tekutin. Vhodné jsou tekutiny bez kalorické hodnoty: voda, neslazený čaj či hořká káva, naopak nevhodné jsou slazené nápoje, mléko a alkohol.Doporučujeme jíst zeleninu, maso a vejce. ➢ Před vyšetřením pít dostatečné množství tekutin, v průběhu 2 hodin před vyšetřením doporučujeme vypít alespoň 1 litr tekutin (vhodné jsou nápoje bez kalorické hodnoty: voda, neslazený čaj či káva, nevhodné jsou slazené nápoje, mléko, alkohol včetně piva).Vyšetření trvá přibližně tři hodiny, pro jednotlivá radiofarmaka se postup a trvání může měnit. Vzhledem k nepravidelným dodávkám a proměnlivosti provozu není možné vše přesně plánovat a vyšetření PET/CT bývá spojeno s delšími čekacími časy.

Co nedělat před CT : Při předpokládaném podání kontrastní látky, dále při každém vyšetření v oblasti pánve a břicha přichází pacient nalačno a platí zásada 2N – Nejíst + Nekouřit nejméně 6 hodin před vyšetřením.

Jak dlouho je kontrastní látka v těle

Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.

Co jíst před odběrem stolice : Tři dny před začátkem testu a po dobu testování jezte stravu bohatou na vlákninu (zelenina, saláty, celozrnný chléb, ořechy). Během této doby vynechejte syrové nebo nedovařené maso, vnitřnosti a masné výrobky (tlačenka, tatarský biftek apod.). Vynechejte také vitamin C, nebo léky a nápoje, které jej obsahují.

Den před vyšetřením vynechte jídlo. Ke snídani a k obědu pouze tekutiny – např. čaj, kávu, ovocné šťávy, lehké polévky. K večeři nic nejezte, pijte jen čaj nebo vodu.

PET/CT vyšetření poskytuje obrovské množství přesných informací o struktuře jednotlivých orgánů a jejich funkcí. U onkologický pacientů je to nejčastěji rozsah nádorového onemocnění, velikost nádoru, vztah k okolním tkáním i eventuální přítomnost metastáz.

Kdy se dává kontrastní látka

Kontrastní látka je pomocná látka používaná při rentgenovém vyšetření, popř. i při vyšetření ultrasonografickém nebo při magnetické rezonanci. Kontrastní látka více zachycuje rentgenové paprsky nebo jinak odráží ultrazvuk a umožňuje tak zobrazení orgánů, které by jinak nebylo možno zobrazit.Kontrastní látka se může aplikovat přímo do tělesné dutiny (zažívací trakt, močový měchýř, ale např. i vývody různých žláz). Při podání do žíly se kontrastní látka kumuluje (hromadí) ve specifickém orgánu (např. v ledvině), při podání do tepny (angiografie) se zobrazí tepenné cévní řečiště a příslušné kapiláry.Nežádoucí účinky kontrastních látek

  • anafylaxe, bronchospasmus, hypotenze, vazovagální reakce, nevolnost, zvracení, erytém,
  • kontrastní nefropatie:
  • Biguanidy: riziko laktátové acidózy, doporučeno dočasně vysadit.
  • Nekorigovaná hypertyreóza: kontrastní látka může vyvolat tyreotoxickou krizi.


Vzorek stolice je třeba do cílové laboratoře dopravit do 2 – 3 dnů od odběru. Po dobu dvou dnů může být uchován při běžné pokojové teplotě. Rovněž je možno jej uskladnit při teplotě 2 – 8°C, kde vydrží bez ovlivnění výsledků analýzy až 3 dny. Vzorky by neměly být opakovaně rozmrazovány.

Jak odebrat vzorek stolice : Vzorek by neměl být znečištěn vodou ani močí. Dřevěnou špachtlí nebo odběrovou lžičkou, pokud je součástí zkumavky, odeberte vzorek z pleny, nočníku nebo záchodové mísy. Množství odebraného materiálu by mělo být minimálně o velikosti vlašského ořechu. V případě průjmovité stolice adekvátního objemu.

Jak rychle jsou výsledky CT : V případě plánovaných neakutních vyšetření, dle vyšetřované části těla je výsledek k dispozici buď ihned po vyšetření (zpravidla CT vyšetření mozku, paranasálních dutin), do 3 dnů (CT vyšetření bederní páteře, břicha, plic, angiografické vyšetření), nebo nálezy zasíláme poštou indikujícímu lékaři.

Kolik stojí vyšetření PET CT

Jedno vyšetření na PET/CT přístroji stojí i s cenou za radiofarmaka asi 18 až 25 tisíc podle rozsahu vyšetření.

Pokud jste diabetik, je na to potřeba upozornit, aby se vyšetření přizpůsobilo vašemu režimu. Pacientům ohroženým alergickou reakcí se předem podává protialergický lék. V některých případech můžete být také požádáni o vypití kontrastní látky před vyšetřením – asi 500 ml hořké chuti.Jako vzorek použijte nejlépe první ranní stolici.

  1. Otočte uzávěrem s nabírací špičkou proti směru hodinových ručiček a vytáhněte jej.
  2. Zasuňte špičku do vzorku stolice (do hloubky cca 2 cm) a opakujte 3 – 5x tak, aby se drážky špičky zcela zaplnily vzorkem.
  3. Zasuňte špičku zpět do zkumavky s tekutinou.

Jak uskladnit vzorek stolice : Zkumavku s odebranou stolici uchovávejte před odevzdáním do laboratoře v lednici. Takto připravené vzorky lze uchovávat v chladu (2 – 8 °C) po dobu 7 dnů. Pro delší skladování, maximálně 6 měsíců, je třeba vzorek zamrazit na -20 °C. Odběrovou zkumavku bez vzorku stolice skladujte při teplotě 2 – 30 °C, nemrazte.