Antwort Jak se mluvilo ve Starovekem Recku? Weitere Antworten – Jak bydleli Řekové

Jak se mluvilo ve Starovekem Recku?
Základem každé řecké rodiny byl dům. Řecké domy se stavěly z pálených nebo sušených cihel nebo z kamene, měly sedlovou střechu s pálenými taškami a v patře malá okénka, ale do ulice bývala jen hladká stěna, která stěžovala práci lupičům. Dům se dělil na mužskou a ženskou část.Řekové mají původ v starověkých řeckých kmenech Achájů, Dórů a Iónů, kteří se usadili v Řecku a Malé Asii. Ve starověku se Řekové tak také nazývali Achájové nebo Danaové, jak je doloženo již u Homéra.Přes ramena si oblékali jakési pláštěnky, připevněné sponou na jednom rameni. Vlasy měli muži zakryté helmou nebo kloboukem se širokou střechou. Oblíbené byly polovysoké, vyšívané boty s podpatky. Jako doplňky vynikaly drahocenné pásy se zlatými figurkami, k nimž se připevňovaly dýky.

Jak se žilo ženám v Athénách : Postavení žen

Sňatky se domlouvaly mezi rodiči, často i bez vědomí nevěsty a ženicha, protože ve sňatku šlo i o rodinný majetek. V chudších domech na tom žena nebyla o mnoho lépe než otrokyně. Bohatší muži trávili většinu času mimo dům.

Co a jak Řekové jedli

Řekové jedli hovězí, skopové, jehněčí, vepřové, zvěřina, v jídelníčku ale převažovaly ryby, a to vařené, syrové nebo pečené na rožni. Opékaly se na pánvi nebo podávaly nasolené a naložené v oleji. Jako příloha se jedlo ovoce, olivy, luštěniny, těsta a kaše připravovaná z rozemletého obilí.

Co snídají Řekové : Snídaně v Řecku

Snídaně Řekové většinou zanedbávají, jedí až svačinu, což bývá obvykle jeden z mnoha druhů chleba společně s oblíbeným jogurtem z kravího nebo ovčího sýra. Hlavními jídly dne jsou obědy a večeře, které jsou podávány v pozdějších hodinách než jsme zvyklí.

Mezi řecké speciality patří:

 • moussaka (mleté maso zapečené s lilky, rajčaty a bešamelem),
 • pastítsio (varianta bez lilků, zato s makaróny a sýrem),
 • dolmades (plněné vinné listy),
 • souvlaki (špízy grilované nebo smažené),
 • gyros, balený v pita chlebu s cibulkou, rajčaty a omáčkou tzatziki.


Co určitě nedělat v Řecku

 • Nespěchejte. Jste na dovolené, užívejte si místní atmosféru.
 • Toaletní papír nepatří do záchodu. Použitý toaletní papír určitě neházejte do záchodu, nýbrž do odpadkového koše vedle.
 • Neukazujte, že je něco OK.
 • Nechoďte na svatá místa s odhalenými rameny a koleny.
 • Neplýtvejte vodou.

Jak se oblékali ve starověkém Římě

Aristokratky oblékaly přes tuniku intimu ještě STOLU, jakýsi druh široké sukně z jemného plátna. Svobodné občanky měly právo nosit PALLU. Byl to svrchní šat podobný mužské tóze. Při slavnostních příležitostech se palla přetahovala přes hlavu, někdy se spínala fibulemi na ramenou.Ženy byly ve starém Řecku spjaty s domácností

Ženy mohly být i vzdělané, ale nebylo to pravidlem. Jejich výuka směřovala víc k uměleckým činnostem a péči o domácnost. Nešlo ani tak o rozvíjení jejich intelektu a osobnosti, jako spíš o nabytí kvalit, které muži u manželek potřebovali.Sparťané se nezabývali prací (pracovali heilóti), žili vojenským způsobem života (i tak vychovávali své potomky), od 20 do 60ti let cvičili muže ve vojenských táborech a čas od času uskutečňovali trestné výpravy proti heilótům. Základ vojska tvořili těžkooděnci, hoplité.

Mezi typická jídla patří gyros, tzatziki a typický vynikající řecký jogurt. Ochutnejte "pitu", což je chlebová placka. Výborné jsou také řecké moučníky, pečivo nebo slané koláče z lískového těsta plněné sýrem či špenátem a velmi oblíbené je v této oblasti také sušené ovoce a oříšky.

Co se nesmí v Řecku : Co určitě nedělat v Řecku

 • Nespěchejte. Jste na dovolené, užívejte si místní atmosféru.
 • Toaletní papír nepatří do záchodu. Použitý toaletní papír určitě neházejte do záchodu, nýbrž do odpadkového koše vedle.
 • Neukazujte, že je něco OK.
 • Nechoďte na svatá místa s odhalenými rameny a koleny.
 • Neplýtvejte vodou.

Co se pije v Řecku : Typické řecké pití

Co se týče oblíbeného pití Řeků, typickým aperitivem před jídlem je "ouzo", což je anýzovka, kterou si můžete podle chuti smíchat s vodou. Během jídla se v Řecku pije stolní víno. Pivo zde není tak rozšířené, ovšem najdete tu například poměrně dobré značky Amstel a Mythos.

Jak se rekne řecký gyros

Gyros (řecky γύρος znamenající „točit“, také pita gyros) je rychlý, oblíbený a levný masný pokrm z řecké kuchyně.

​Mezi oblíbená letoviska Čechů patří také Řecko. "Tam to není z pohledu dovozu nebo vývozu nijak složité, jen je limitováno množství. Obecně se, jako ostatně z každé země, nesmí vyvážet starožitnosti, umělecké předměty a mušle.Na všech plážích je nutné dát pozor na ostrá kamenitá skaliska, která jsou rozeseta podél celého pobřeží a ne vždy vyčnívají až nad hladinu. Dalším nebezpečím mohou být také chaluhami porostlé – a tudíž velice kluzké – kameny pod vodní hladinou.

Jak se žilo ve starověkém Římě : Převážná část obyvatel města žila ve velkých nájemních domech v malých a nepohodlných bytech. V dolních částech budov v tzv. tavernách byly řemeslnické dílny, krámky a hospody, které mnohdy sloužily zároveň i jako obytný prostor pro rodinu nájemníka. Čím výše byl byt umístěn, tím horší podmínky pro život.