Antwort Jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem elektřiny

Jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem?
Zatímco od dodavatele si elektřinu kupujete, distributor ji k vám dopravuje. S dodavatelem řešíte smlouvu a vše okolo. Distributor se kromě dopravy elektřiny do vaší domácnosti stará o další technické záležitosti jako je elektroměr, přípojka, jističe atd.Dodavatel je fyzická nebo právnická osoba, která dodává odběrateli zboží nebo služby, zpravidla za peníze. V účetnictví odběratele vystupuje zpravidla jako věřitel. Typickým dodavatelem je prodejce, typickým odběratelem je kupující.Distributor (též „Překupník“) je fyzická či právnická osoba, podílející se na koloběhu zboží. Ve většině případů se jedná o velkoobchodníka, který nakupuje zboží přímo od výrobců, se kterými má uzavřenou smlouvu a následně ho prodává lokálním koncovým prodejcům.

Jaký je rozdíl mezi ČEZ a ČEZ Distribuce : ČEZ Prodej řeší všechny hlavní potřeby týkající se dodávky energií. Technické požadavky související s distribucí a hlášení poruch spadají do působnosti společnosti ČEZ Distribuce.

Na co si dát pozor při změně dodavatele elektřiny

Věnujte pozornost hlavně době trvání smlouvy, výpovědní lhůtě, výši sankcí a poplatků, ceníku (nejen na daný rok, ale cenovým podmínkám po dobu trvání závazku), vašim právům a povinnostem. Bez důkladného a pečlivého prostudování obchodních podmínek se do změny dodavatele nepouštějte.

Co je lepsi ČEZ nebo pre : ON a PRE, kteří jsou zároveň distributory pro daná území v ČR. Největší však nutně neznamená nejlepší – ČEZ se ale umístil i mezi 5 nejoceňovanějšími českými dodavateli energie podle serveru 5nej.cz, který se zaměřil na kvalitu služeb či úroveň zákaznické podpory.

V České republice se nachází celkem 3 distributoři plynu – RWE GasNet, EG. D, Pražská plynárenská distribuce. Cena za distribuci a samotný plyn, včetně dalších poplatků, pak každému odběrnému místu přijde na jedné faktuře od dodavatele.

Aktuální průměrná cena silové elektřiny se pohybuje okolo 2,88 Kč/kWh (aktualizace duben 2024). Konkrétní ceny se mohou od sebe dost lišit dle místa a dodavatele. V současné době cena elektřiny mírně klesá a lze si zajistit ještě nižší ceny.

Co to je distribuce

Distribuce je veškerá činnost spojená s pohybem zboží od výrobce ke konečnému spotřebiteli v místě určení. Tato složka marketingového mixu představuje souhrn činností všech subjektů, kteří se podílejí na zpřístupnění hotových produktů konečným uživatelům prostřednictvím tzv. distribučních cest.Cena za distribuci dosahovala v roce 2022 až k 2 750 Kč za MWh, v roce 2023 pak 2 546 Kč za MWh, v roce letošním se tato cena většinou zvyšuje. Poplatek za jistič pak vyjde v rozmezí od 30 Kč až téměř do 250 Kč měsíčně. Všechny ceny jsou uvedeny s DPH.4. 2024: kWh za 10,08 Kč

Administrativě z hlediska systému operátora trhu trvá změna dodavatele 10 dní. Smlouvu sjednanou na dobu neurčitou lze ze zákona vypovědět kdykoliv s tříměsíční výpovědní dobou. Smlouvy uzavřené na dobu určitou často nelze vypovědět před uplynutím sjednané doby vůbec, nebo jen se zaplacením vysoké smluvní pokuty.

Který dodavatel elektřiny je nejvýhodnější : Nejlepší dodavatelé elektřiny dle srovnání

Hodnocení Produkt Orientační cena
Top 1 Výborné Vítěz srovnání ČEZ elektřina 8 359 Kč/MWh
Top 2 Výborné Nejlepší alternativa E.ON elektřina 5 964 Kč/MWh
Top 3 Velmi dobré Nejlepší cena MND elektřina 5 807 Kč/MWh
Top 4 Velmi dobré Také nás zaujalo Innogy elektřina 5 984 Kč/MWh

Kolik stojí 1 KW elektřiny u Čezu : Platí tedy, že cena elektřiny ČEZ za 1 kWh musí být vždy stejná nebo nižší než vládou zastropované ceny platné po celý rok 2023. Jde tedy maximálně o 5 Kč/kWh bez DPH nebo 6,05/kWh s DPH.

Kolik stojí 1 kWh u PRE

PRE přistupuje k takto rozsáhlému snížení cen jako jeden z prvních dodavatelů na trhu. Nová cena silové elektřiny bude pro většinu zákazníků 3,95 Kč bez DPH za kilowatthodinu.

Nejjednodušší cestou, jak je zjistit, je podívat se do smlouvy nebo faktury, kde je daný kód pro odběrné místo vždy uveden. Se znalostí kódu EAN nebo EIC se již můžete obrátit přes kontaktní formulář na Energetický regulační úřad, kde vám údaje o současném dodavateli zjistí.Nejlepší dodavatelé plynu dle srovnání

Hodnocení Produkt Orientační cena
Top 1 Výborné Vítěz srovnání ČEZ plyn 28 Kč/m3
Top 2 Výborné Nejlepší alternativa MND plyn 29 Kč/m3
Top 3 Velmi dobré Zlatá střední cesta E.ON plyn 23 Kč/m3
Top 4 Velmi dobré Také nás zaujalo Innogy plyn 22 Kč/m3

Kolik stojí 1 kw hodina : Aktuální průměrná cena elektřiny 2024

Jednotky Průměrná cena elektřiny (duben 2024)
1 kWh 2,88 Kč bez DPH
1 MWh 2 884 Kč bez DPH