Antwort Co sázet k rybízu? Weitere Antworten – Jak daleko od sebe sázet Rybízy

Co sázet k rybízu?
Keře vysazujeme na vzdálenost 2,5-3m x 1-2m, dle odrůdy. Stromky vysazujeme do sponu 2-2,5m x 0,8-1m. Hnojení: Rybízy jsou náročnější na zásobu humusu v půdě (obzvláště černé odrůdy).Rybízy vysazujeme do řad 3 metry od sebe a v jedné řadě by mezi sebou měly mít cca 1,5 metru. Při výsadbě zkracujeme příliš dlouho kořeny. Jamky na keře by měly být hluboké i široké cca 40 cm, sazenice by měla být zasazena o 5 cm hlouběji než ve školce.Sázíme je hlouběji, místo rozvětvení by mělo být 10 cm pod úrovní půdy. Při opomenutí této zásady se vytváří krátký kmínek, rostlina špatně tvoří nové výhony vyrůstající z půdy, trpí holomrazy a má kratší životnost. Výhony keřů po výsadbě řežeme na dva až tři pupeny nad povrchem půdy.

Jaký postřik na rybíz : Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější ovoce. Dobrou prevencí proti všem žravým a savým škůdcům je předjarní postřik přípravkem Biool, který udusí i většinu vajíček a přezimujících škůdců. Během doby vegetace lze mšice vyhubit například Neudosanem nebo Bioolem, tedy ekologicky nezávadnými roztoky.

Co zasadit mezi rybíz

Keříky drobného ovoce nejlépe prospívají na slunečném stanovišti, maliny a ostružiny snesou i úpal. Borůvky, brusinky a klikva uvítají lehký polostín, v polostínu dobře poroste i rybíz.

Jak hluboko zasadit Stromkový rybíz : Protože rybíz na jaře brzo raší, sázíme 1 – 2leté sazenice na podzim. Poškozené a příliš dlouhé kořeny jim zkrátíme, u nadzemní části odstraníme slabé výhony. Při výsadbě dáme do jamek dobře proleželý kompost. Sázíme do jamek a to tak hluboko, aby řízek rybízu byl asi 5 – 10 cm pod povrchem.

Keříky drobného ovoce nejlépe prospívají na slunečném stanovišti, maliny a ostružiny snesou i úpal. Borůvky, brusinky a klikva uvítají lehký polostín, v polostínu dobře poroste i rybíz.

Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března. Rybíz je v tomto období ve vegetačním klidu a rostlina se tak s řezem lépe vyrovná. Po probuzení a vyrašení rybízu už tedy výhony raději výrazněji neprořezávejte.

Co spolu pestovat

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát

Co vysadit k malinám

Máte-li možnost, maliny vysaďte pod jabloně, třešeň nebo pod meruňku. Mnohé ovocné stromy chrání maliníky před šedou hnilobou a také jim zajišťují zátaras. V případě, že již maliny na zahradě máte a prostor potřebujete využít na maximum, vysaďte k nim fazole.Vhodná půda pro rybíz

Červený a bílý rybíz potřebuje těžší, mírně kyselou půdu, dobře zásobenou vláhou. Černý rybíz potřebuje teplou půdu s neutrální až mírně zásaditou reakcí, vyhovuje mu méně vláhy. Půda by neměla být příliš mokrá a hladina podzemní vody by neměla být hlouběji než 0,9 m pod úrovní terénu.

Rybíz keřový vysazujeme na vzdálenost 1,5 – 2 m, černý na 2 – 3 m. Pokud chceme pěstovat stromkový rybíz, sázíme ho 1 m od sebe. Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání. Na podzim půdu ke kořenům opět přihrneme.

Proč opadává rybíz : Pravděpodobnou příčinou je deštivé počasí, při kterém jsou květy neopyleny, a druhý faktorem je vlhké místo. Rybíz, ale i angrešt potřebuje slunné místo. Věk s tím nesouhlasí. Málo vody, málo fosforu.

Jak Prorezat Stary rybíz : V případě černého rybízu je tedy potřeba po sklizni seříznout těsně u země už tříleté větve, naopak u červeného v prvních pěti letech provádíme jen řez prosvětlovací. To znamená, že po sklizni nebo v předjaří odstraníme slabé nebo nemocné větve a vyřežeme výhony, které keř příliš zahušťují.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.


Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.Maliny či ostružiny rostou bujně, a proto se používají na sloupky rozpěrky drátu, které dvojdrátí rozšíří a vytvoří větší prostor pro zelenou masu rostliny. Pro méně bujné odrůdy stačí dát rozpěrky na řadový sloupek. Drát upevníte na sloupky a napnete jej pomocí spon VIT-S.

Kdy sázet sazenice malin : Nejčastěji se vysazují na okraje zahrad, např. k plotu. Podobně jako jahody, vyžadují humózní, dobře provzdušněnou, hlinitopísčitou, neutrální nebo mírně kyselou půdu. Nejvhodnější období pro výsadbu jsou na jaře měsíce březen až květen, na podzim říjen do příchodu prvních podzimních mrazů.