Antwort Co s listy pampelišky? Weitere Antworten – Kdy sbírat listy pampelišky

Co s listy pampelišky?
Kdy a jak sbírat listy pampelišky

Je vhodné trhat pampeliškové listy ještě před tím, než rostlina rozkvete. Mladé listy mají lepší chuť než ty starší. Jsou sice také nahořklé, ale svěžejší, a nejsou tak tuhé.Lze ji použít při léčbě močových kamenů, snižuje hladinu krevního cukru, zabraňuje degeneraci kostí a chrupavek, harmonizuje lymfatické žlázy. Podle Jarmily Podhorné očišťuje tělo od jedů, snižuje krevní tlak, regeneruje trávicí soustavu, zklidňuje a omlazuje pleť.Využít se dají květy, listy i kořen

Pokud jde o kuchyňské využití, dají se z pampelišky využít všechny její části. Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka.

Co s kořenem pampelišky : Kořen se může nasušit a orestovat, kdy slouží jako bezkofeinová náhrada kávy. Z čerstvého nebo sušeného kořene se dělají čaje, tinktury, tablety, výtažky a obklady. V Čínském a tradičním severoamerickém léčitelství se pampeliška používá při léčbě problémů s žaludkem a játry.

Kdy trhat kořen pampelišky

Kořeny, ať už je to pampeliška, křen, kostival nebo třeba proskurník, sbíráme zásadně brzy na jaře, anebo na podzim – v říjnu a pokud ještě nemrzne, i v listopadu. V těchto obdobích se totiž účinné látky rostlin stahují právě sem, do kořenů.

Jak zpracovat listy pampelišky : Pampeliškové listy se nejčastěji užívají čerstvé, nejlépe pár hodin po utržení. Přidat je můžeme do salátů a pomazánek. Avšak i nať pampelišky se však využívá pro přípravu čaje, v tomto případě se doporučuje listy usušit. Tato část rostliny je bohatá na vitamín C, mangan, draslík a chlorofyl.

Pampeliška dává list, poupě i květ, a tak ji můžeme konzumovat skoro celý měsíc. Listy je třeba používat jemné a mladé, z prostředka listové růžice. Kdo má vlastní zahradu, může si listy pampelišek vybělit pod kbelíkem.

Pampeliška lékařská se dále používá jako účinný antioxidant, podporuje jaterní a žaludeční funkce. Užívání smetankového kořene je doporučováno pro podporu trávicího traktu. Kořen je často součástí bylinných směsí. Pampeliška lékařská působí protizánětlivě a má vliv na metabolismus sacharidů.

Na co se používá květ pampelišky

Pampeliškové květy se využívají v kosmetickém průmyslu nebo například v kuchyni – květy obalíme v těstíčku a usmažíme, používají se při výrobě medu nebo je přidat do salátů.Kořen pampelišky se doporučuje nejprve dobře omyt a poté zbavit zbytků zeminy a eventuálních nečistot. Poté může být nastrouhán a použit pro přípravu čaje nebo jiné formy přípravy. Pokud je kořen starší a tvrdší, může být lehce poškrában nebo nakrájen na menší kousky, aby se urychlila extrakce účinných látek.Kořeny, ať už je to pampeliška, křen, kostival nebo třeba proskurník, sbíráme zásadně brzy na jaře, anebo na podzim – v říjnu a pokud ještě nemrzne, i v listopadu. V těchto obdobích se totiž účinné látky rostlin stahují právě sem, do kořenů.

Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.

Co se dělá z pampelišky : Listy (čím mladší, tím lepší) jsou skvělé do salátu, z voňavých květů se tradičně vyrábí pampeliškový sirup, stvoly můžeme žvýkat čerstvě utržené. Podporují trávení, jsou zdravé na játra, pomáhají rozpouštět žlučníkové kameny a harmonizovat hladinu cukru v krvi.

Jak uchovat pampelišky : Pokud jde o skladování, sušený kořen pampelišky by měl být skladován na suchém a tmavém místě v uzavřené nádobě, aby si uchoval svou kvalitu. Čerstvý kořen pampelišky lze skladovat v lednici po dobu několika dnů. Tinktura a sirup se uchovávají v tmavých a uzavřených lahvičkách na suchém místě.

Jak zpracovat pampelišky

Pampeliškové listy se nejčastěji užívají čerstvé, nejlépe pár hodin po utržení. Přidat je můžeme do salátů a pomazánek. Avšak i nať pampelišky se však využívá pro přípravu čaje, v tomto případě se doporučuje listy usušit. Tato část rostliny je bohatá na vitamín C, mangan, draslík a chlorofyl.

Listy pampelišek obsahují vitaminy A, B, C a D, ale také vápník, draslík, křemík a železo. Jsou nahořklé, chutí připomínají čekanku. Výborně se hodí do jarních salátů, přidat je můžete do polévek, pomazánek a těstovin, skvělé je i pesto z pampeliškových listů.Pampeliškový čaj je tak vhodný například pro lidi trpící nechutenstvím, chudokrevností, problémy s močovými cestami, jaterními nemocemi i diabetiky, protože pomáhá regulovat množství cukru a cholesterolu v krvi. Pomoci dokáže také při dietě a detoxikaci organismu.

Co všechno se dá dělat z pampelišek : Med, sirup, čaj i salát z pampelišek

  • Před týdnem jsme možná některé z vás přesvědčili, že pampeliška není jen plevel, ale především zdravá bylina, která může pomoci s různými neduhy.
  • Pampeliškový sirup za studena.
  • Pampeliškový sirup.
  • Pampeliškový med.
  • Pampeliškový lék s alkoholem.
  • Pampeliškový čaj.
  • Pampeliškový salát.