Antwort Co potřebuji na cestu do jordanska? Weitere Antworten – Na co si dát pozor v Jordánsku

Co potřebuji na cestu do jordanska?
Několik dalších bezpečnostních tipů

  • Stejně jako například v České republice, je vhodné nenosit u sebe větší objem peněz či výrazné drahé šperky, neprovokovat okázalým oblečením, drahými kabelkami apod.
  • V noci nevycházejte sami!
  • Nestopujte.
  • Vyhýbejte se tmavým a opuštěným místům.

Využijte letní oblečení, jako jsou lehké kalhoty a trika s krátkým rukávem. Větrová bunda nebo vesta může být užitečná večer, kdy teploty klesají. Nezapomeňte také na klobouk a opalovací krém chránící před silným slunečním zářením.Vízum na dva vstupy lze zakoupit za 60 JOD, na vice vstupů pak za 120 JOD. V případě, že již máte zakoupený Jordan Pass a že v Jordánsku zůstáváte déle než 3 noci (4 dny), bude Vám odpuštěn vízový poplatek. nebo přes mobilní aplikaci MOI (Jordan eGov Program).

Jak se plati v Jordánsku : V Jordánsku se platí jordánským dinárem (1 JOD = 31 CZK, kurz k 08/2023), na většině míst se pak dá platit i kartou, ale nelze na to rozhodně spoléhat (například na trhu), proto je vždy dobré mít v zásobě nějakou hotovost.

Co se nesmí vyvážet z Jordánska

Z Jordánska je zakázáno vyvážet jakékoliv starožitnosti či archeologické nálezy, zlato nezpracované do šperků a nasbírané nebo bez dokladů zakoupené korály a mušle. Na hraničních přechodech (včetně letiště) jsou prováděny časté a pečlivé kontroly.

Co potřebuji do Jordánska : Čeští občané mohou na území Jordánska vstoupit pouze s platným vízem (aktuální poplatek k 08/2023 za vízum činí 40,- JOD). Vízum lze obdržet například na jordánském velvyslanectví ve Vídni či na hraničních přechodech/vstupech do Jordánska včetně letiště Queen Alia International Airport v Ammánu a letiště v Aqabě.

Do Petry pojedete autobusem asi 2 hodiny, kde začíná 2-3 hodinová prohlídka s průvodcem. Do Petry vstupujeme pěšky. Vede k ní Siq, úzká klikatá soutěska o délce přes 1 kilometr. Navštívíte Velkou pokladnici (Al-Khazneh Farun), Římské divadlo, Královské hrobky (Duhová hrobka je nutností pro fotografy).

Naprostá většina obyvatel v Jordánsku jsou Arabové s muslimským vyznáním. Jen 4 % obyvatel se hlásí ke křesťanské menšině. Arabština je oficiálním jazykem v běžném i úředním styku. Jordánsko bylo do roku 1946 pod nadvládou Britů, proto se dnes bez problémů domluvíte anglicky.

Co je potřeba do Jordánska

Čeští občané mohou na území Jordánska vstoupit pouze s platným vízem (aktuální poplatek k 08/2023 za vízum činí 40,- JOD). Vízum lze obdržet například na jordánském velvyslanectví ve Vídni či na hraničních přechodech/vstupech do Jordánska včetně letiště Queen Alia International Airport v Ammánu a letiště v Aqabě.Cena vstupného

Vstupné na jeden den stojí 50 jordánských dinárů, tedy 1 500 Kč. Za dva dny pobytu zaplatíte 55 jordánských dinárů, tedy zhruba 1 630 Kč.V Jordánsku je asi podobně draho jako u nás (něco dražší, něco levnější), počítejte tedy, že za týden utratíte stejnou částku jako doma (pokud necestujete s plnou penzí).

Jordánsko je muslimská země, takže alkohol tu příliš neseženete, případně je nekvalitní a za dost peněz. Příznivá je naopak situace pro kuřáky, cigarety stojí kolem 80 Kč.

Kolik stojí jídlo v Jordánsku : Jídlo v levnější restauraci stojí přibližně 4-6 JOD. Zjistěte si předem, zda ceny na jídelním lístku lepších restaurací zahrnují daň z obratu a spropitné, pokud ne, připočtěte si k výsledné ceně ještě asi čtvrtinu navíc. Alkohol je v Jordánsku, jako v muslimské zemi, drahý a není úplně běžně k sehnání.

Co si přivézt z Jordánska : Pokud si chcete domů přivézt autentický suvenýr z Jordánska, zamiřte pro rukodělné výrobky. Může jít třeba o lahev pestrobarevně zdobenou zdejším pískem. Další častou volbou jsou tkané koberečky, vodní dýmky, olejové lampy nebo sošky.

Jak casto prsi v Jordánsku

Dešťové období je tu mezi listopadem a dubnem. Ročně v Jordánsku spadne okolo 20cm srážek. Obecně platí, srážky obývají směrem do středozemí. Ideálními měsící na dovolenou je jaro a podzim, kdy ani není zima ani úmorné teplo.

Ceny pohonných hmot nejsou nízké jako na Arabském poloostrově, Jordánsko přece jenom nemá svá ropná naleziště. Cena benzinu je podobná jako u nás, kolem 35 Kč za litr.Kdy jet do Jordánska

Nejlepší dobou pro návštěvu je jaro (duben–květen) a podzim (září–listopad), kdy jsou teploty příjemné a srážky minimální. Počítejte ale s tím, že i v tomto období může být velké horko, zejména u Mrtvého moře a v Akabě. Jaro je také ideální pro návštěvu rezervace Dana, která je v plném rozkvětu.

Kolik je stupnu v Jordánsku : V severovýchodních oblastech Jordánska se teploměr zastaví na 10 °C a u nejznámějšího skalního města na světě jen na 9,6 °C. Na jihu zůstává teplota na příjemných 16,8 °C a moře na 23 °C.