Antwort Co jíst v Jordánsku? Weitere Antworten – Co se jí v Jordánsku

Co jíst v Jordánsku?
Příklady jordánských pokrmů

  • Mansaf, tradiční beduínské jídlo, jedná se o skopové maso vařené v omáčce z jogurtu, podávané s rýží nebo bulgurem.
  • Magluba, zapečené kuře s kořením, rýží a zeleninou.
  • Kibbeh, masové koule s bulgurem.
  • Hummus, cizrnová pomazánka.
  • Falafel, fritované cizrnové koule.

Několik dalších bezpečnostních tipů

  • Stejně jako například v České republice, je vhodné nenosit u sebe větší objem peněz či výrazné drahé šperky, neprovokovat okázalým oblečením, drahými kabelkami apod.
  • V noci nevycházejte sami!
  • Nestopujte.
  • Vyhýbejte se tmavým a opuštěným místům.

Jídlo v levnější restauraci stojí přibližně 4-6 JOD. Zjistěte si předem, zda ceny na jídelním lístku lepších restaurací zahrnují daň z obratu a spropitné, pokud ne, připočtěte si k výsledné ceně ještě asi čtvrtinu navíc. Alkohol je v Jordánsku, jako v muslimské zemi, drahý a není úplně běžně k sehnání.

Co přivézt z jordánská : Pokud si chcete domů přivézt autentický suvenýr z Jordánska, zamiřte pro rukodělné výrobky. Může jít třeba o lahev pestrobarevně zdobenou zdejším pískem. Další častou volbou jsou tkané koberečky, vodní dýmky, olejové lampy nebo sošky.

Jak se mluví v Jordánsku

Naprostá většina obyvatel v Jordánsku jsou Arabové s muslimským vyznáním. Jen 4 % obyvatel se hlásí ke křesťanské menšině. Arabština je oficiálním jazykem v běžném i úředním styku. Jordánsko bylo do roku 1946 pod nadvládou Britů, proto se dnes bez problémů domluvíte anglicky.

Kolik stojí Jordan Pass : Vízum na dva vstupy lze zakoupit za 60 JOD, na vice vstupů pak za 120 JOD. V případě, že již máte zakoupený Jordan Pass a že v Jordánsku zůstáváte déle než 3 noci (4 dny), bude Vám odpuštěn vízový poplatek. nebo přes mobilní aplikaci MOI (Jordan eGov Program).

Do Petry pojedete autobusem asi 2 hodiny, kde začíná 2-3 hodinová prohlídka s průvodcem. Do Petry vstupujeme pěšky. Vede k ní Siq, úzká klikatá soutěska o délce přes 1 kilometr. Navštívíte Velkou pokladnici (Al-Khazneh Farun), Římské divadlo, Královské hrobky (Duhová hrobka je nutností pro fotografy).

V Jordánsku se platí jordánským dinárem (1 JOD = 31 CZK, kurz k 08/2023), na většině míst se pak dá platit i kartou, ale nelze na to rozhodně spoléhat (například na trhu), proto je vždy dobré mít v zásobě nějakou hotovost.

Čím se platí v Jordánsku

Jordánský dinár, oficiální měna Jordánského království, není běžně dostupný k výměně v České republice, proto doporučujeme směnit koruny za dolary nebo eura, které si při pobytu směníte za dináry. Jordánské směnárny lze nalézt na různých místech, včetně letišť, hraničních přechodů a hotelů.Využijte letní oblečení, jako jsou lehké kalhoty a trika s krátkým rukávem. Větrová bunda nebo vesta může být užitečná večer, kdy teploty klesají. Nezapomeňte také na klobouk a opalovací krém chránící před silným slunečním zářením.Dešťové období je tu mezi listopadem a dubnem. Ročně v Jordánsku spadne okolo 20cm srážek. Obecně platí, srážky obývají směrem do středozemí. Ideálními měsící na dovolenou je jaro a podzim, kdy ani není zima ani úmorné teplo.

Cena vstupného

Vstupné na jeden den stojí 50 jordánských dinárů, tedy 1 500 Kč. Za dva dny pobytu zaplatíte 55 jordánských dinárů, tedy zhruba 1 630 Kč.

Kdy jet Do Petry : Leden až březen je ideální. Jen v noci v poušti bude třeba na nule (jsou tam teplé deky a ještě vám přidají), ale to ostatní si užijete. Z Petry jsme odjížděli pozdě odpoledne do Wadi Rum.

Jak drahe je jordansko : Ceny V Jordánsku jsou ve srovnání s Českou republikou poměrně vysoké a často i přesahují částky, které za adekvátní služby nebo zboží zaplatíte v západní Evropě. Zvláště všechny turistické atrakce a služby jsou hodně drahé. Cenově dostupné jsou pouze potraviny a veřejná doprava.

Kolik stojí cigarety v Jordánsku

Jordánsko je muslimská země, takže alkohol tu příliš neseženete, případně je nekvalitní a za dost peněz. Příznivá je naopak situace pro kuřáky, cigarety stojí kolem 80 Kč.

Čeští občané mohou na území Jordánska vstoupit pouze s platným vízem (aktuální poplatek k 08/2023 za vízum činí 40,- JOD). Vízum lze obdržet například na jordánském velvyslanectví ve Vídni či na hraničních přechodech/vstupech do Jordánska včetně letiště Queen Alia International Airport v Ammánu a letiště v Aqabě.Nejlepším způsobem, jak se po Jordánsku pohybovat flexibilně, je půjčení auta. Půjčovny mezinárodních i místních značek najdete na letišti, v Ammánu a v Akabě. Nejjednodušší je samozřejmě rezervovat si auto předem přes internet.

Co si vzít do Jordánska : Využijte letní oblečení, jako jsou lehké kalhoty a trika s krátkým rukávem. Větrová bunda nebo vesta může být užitečná večer, kdy teploty klesají. Nezapomeňte také na klobouk a opalovací krém chránící před silným slunečním zářením.