Antwort Co je to řidiči kontrola? Weitere Antworten – Co se ukazuje při policejni kontrole

Co je to řidiči kontrola?
Při silniční kontrole hlídka ověřuje také technický stav auta a může kontrolovat povinnou výbavu. Do té patří: výstražný trojúhelník, reflexní vesta a autolékárnička, kde se již nehlídá doba expirace.Namátkové dopravní kontroly mohou vykonávat pouze příslušníci Policie ČR, strážníci obecní/městské policie mohou provést dopravní kontrolu pouze při podezření ze spáchání přestupku.Co je nadále nutné mít u sebe Podmínkou je pouze prokázání totožnosti občanským průkazem. I ten přitom v průběhu roku 2024 dostane digitální alternativu: eDoklady v mobilním telefonu. Policie by je měla začít akceptovat během léta.

Co musím mít v autě při kontrole : Policisté dále kromě ověření technického stavu vozidla mohou kontrolovat i povinnou výbavu, do které patří výstražný trojúhelník a autolékárnička, u které se již nehlídá doba expirace a v neposlední řadě náhradní kolo s příslušenstvím k jeho výměně nebo sadu pro bezmontážní opravu pneumatiky a další.

Jak se chovat při policejni kontrole

6 tipů, jak se chovat při policejní kontrole

 1. Zůstaňte v autě Až vás zastaví policie, v klidu zajeďte ke kraji a zastavte.
 2. Ať mluví policista.
 3. Odpusťte si agresivní chování
 4. Neprovokujte, nepoučujte, nevtipkujte.
 5. Kalkulačka povinného ručení
 6. Zvažte, jak se postavíte k výši vyměřené pokuty.
 7. Na odjezdu si dejte záležet.

Co musí mít řidič u sebe : Doklady můžete nechat doma, občanka stačí v mobilu

Od 1. ledna 2024 nemusíte mít při cestách po ČR u sebe řidičský průkaz, technický průkaz ani průkaz profesní způsobilosti řidiče, všechny doklady však musí být platné. Při silniční kontrole stačí, když policistům prokážete svoji totožnost.

Kdo vás smí zastavit při silniční kontrole

Strážník městské policie – městská nebo obecní policie vás může zastavit ve dvou případech – při podezření z přestupku týkajícího se bezpečnosti, a pro zajištění bezpečného přechodu chodců.

Změna bodového systému

Navíc se dostatečně nerozlišovaly přestupky opravdu závažného charakteru a přestupky drobné. S tím vším je od ledna 2024 konec. Bodový systém byl novelou značně zjednodušen. Celkový počet bodů, které řidič může nasbírat, než přijde dočasně o řidičský průkaz, se nemění, zůstává jich stále 12.

Kolik stojí řidičák 2024

Aktuálně platný CENÍK od 01.01.2024

Osobní automobil
B – L17 18 000 Kč
B + A2 29 000 Kč
B + A 30 000 Kč
B + E (jízdní soupravy do 7000 kg) B 96 ( jízdní soupravy do 4250 kg) 6 000 Kč 5 000 Kč /neprovádí se zkouška z testů!

Řidiči už nebudou muset při cestách po Česku s sebou vozit řidičský průkaz a technický průkaz, oboje však musí mít platné. Při cestách do zahraniční je třeba mít doklady s sebou. Při kontrole na území republiky stačí policistům předložit občanský průkaz.

 1. Pří řízení dávejte pozor a ničím se nerozptylujte.
 2. Buďte opatrní při jízdě v prostředí, které dobře znáte.
 3. Buďte vstřícní vůči ostatním a vzdejte se svého práva na přednost, bude-li to nutné pro bezpečnost provozu.
 4. Dodržujte doporučenou nebo nejvyšší povolenou rychlost jízdy.


Pokud tedy příště uvidíte za Vámi jedoucí policejní vozidlo, které rozsvítí majáky, ozve se zvuk policejní sirény a rozbliká nápis STOP, znamená to, že Vás policisté chtějí zkontrolovat. Stačí sundat nohu z plynového pedálu, dát znamení o změně směru jízdy a zastavit na vhodném místě u pravého okraje vozovky.

Jak poznám že mě zastavuje policie : Z tohoto ustanovení vyplývá, že se vozidlo zastavuje dáváním znamení k zastavení vozidla. Osoby uvedené v odst. 1 (mj. policisté) dávají znamení k zastavení vozidla vztyčenou paží nebo zastavovacím terčem a za snížení viditelnosti červeným světlem, kterým pohybují v horním půlkruhu.

Po jaké době se mažou body : Vrácení bodů po roce aneb kolik bodů se po roce smaže Podle zákona o silničním provozu (Zákon č. 361/2000 Sb. § 123e) mohou být řidičům odečteny body z bodového systému, pokud se po dobu 12 měsíců od posledního započítání bodů nedopustí žádného bodovaného přestupku.

Co kdyz mám 0 bodů

Jak můžete body umazat

Trestné body z karty řidiče mohou zmizet automaticky v případě, že celý další rok po jejich připsání (to se stane až po pravomocném rozhodnutí úřadu) nespácháte ani jediný přestupek. Umažou se vám však pouze čtyři body. Pokud máte třeba jen dva, konto se vynuluje, získat "body k dobru" nemůžete.

Systém bodového hodnocení funguje na principu získávání „trestných“ bodů za spáchané přestupky a trestné činy. Po dosažení celkového počtu 12 bodů řidič pozbývá řidičské oprávnění. Body se přičítají, nikoliv odčítají.Od 1. ledna 2024 nemusíte mít při cestách po ČR u sebe řidičský průkaz, technický průkaz ani průkaz profesní způsobilosti řidiče, všechny doklady však musí být platné. Při silniční kontrole stačí, když policistům prokážete svoji totožnost.

Co když u sebe nemám řidičák : Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 25.000 – 50.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-2 roky.