Antwort Co je to Bára? Weitere Antworten – Co to znamená Bára

Co je to Bára?
Ženské křestní jméno Barbora, stejně jako Barbara nebo Bára je řeckého původu. Vzniklo z řeckého slova "barbados", které se dá přeložit jako "cizinec" či "cizinka". Užívá se také ve významu "člověk, kterému nejde rozumět", vykládá se i jako "brepta".KAROLÍNA 1 712 6. VOJTĚCH 232 6. LUKÁŠ 2 044 6. BARBORA 161 7.Domácké formy

  1. Bára (Například Divá Bára od Boženy Němcové)
  2. Barunka (Například Babička od Boženy Němcové)
  3. Baruška (Název povídky od Boženy Němcové)
  4. Barka (Například Lakomá Barka od Jana Wericha)
  5. Barča (Například jméno psa ve filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět)
  6. Barborka (Adventní zvyk, tzv.

Kdy je Barborka : 4. prosince slaví svátek svatá Barbora, patronka horníků, sedláků, architektů, stavebních dělnických profesí, kuchařů, řezníků, ale i dělostřelců, zajatců a umírajících.

Co se dělá na Barboru

Na svátek svaté Barbory se nařežou větvičky třešní či višní (mohou se použít i další ovocné stromy či zlatý déšť), vloží se do vázy s vodou a cílem je, aby na Štědrý den rozkvetly. V takovém případě některé pověry praví, že se svobodná dívka v domě provdá. Rozkvetlá větvička má také přinést do domu štěstí.

Jak říkat Barboře : Zdrobněle se Barboře říká i Barborka, Baruška, Barunka, také Barča, Barka, Bora apod. Anglická varianta jména je zmiňovaná Barbara, ruská mutace pak Varvara, maďarská Borbála. V českém showbusinessu je dnes Barbora nebo Bára jménem velice oblíbeným.

Adolf
Původ germánský
Jméno v Česku
Četnost v Česku 2 632
Pořadí podle četnosti 280.


Variacemi jména Barbora je Bára či Barbara. Zdrobněle se Barboře říká i Barborka, Baruška, Barunka, také Barča, Barka, Bora apod. Anglická varianta jména je zmiňovaná Barbara, ruská mutace pak Varvara, maďarská Borbála.

Co je to Jana

Ženské křestní jméno Jana má hebrejský původ, stejně jako jeho mužský protějšek Jan. Jméno pochází z hebrejského "Jochanan", které se překládá jako "Bůh je milostivý", "Hospodin je milostivý" nebo "milostivý dar Boha".Sama Barbora byla podle legendy pro svou víru v křesťanství pronásledována, poté mučena a sťata svým vlastním otcem. Pro její prožité útrapy a s tím spojené zázraky je dodnes patronkou horníků, dělostřelců a pyrotechniků, matematiků a rovněž i dětí.Větvička, která vykvetla jako první, pak znamenala, že dívka si dotyčného chlapce v příštím roce vezme. V rodinách, kde bylo více svobodných děvčat, si dívky na větvičky věšely cedulky se svým vlastním jménem. Dívka, které barborka rozkvetla jako první, se do roka mohla těšit ze svatby.

Odvozeniny a varianty

Variacemi jména Barbora je Bára či Barbara. Zdrobněle se Barboře říká i Barborka, Baruška, Barunka, také Barča, Barka, Bora apod.

Jaké je nejméně používané jméno v Česku : K nejméně používaným dívčím jménům se řadí Antonie, Bohuslava, Edita, Oldřiška nebo také Vilma a Vladěna. Mezi nejméně používaná jména v ČR se dle statistik ministerstva řadí Uršula, Regina, Svatava, Naděžda, Milena, Blažej, Věnceslav či Kazimír a jejich popularita stále ubývá.

Kolik jmen je Josef : Jméno Josef má 211317 lidí, je na 6. místě a věkový průměr je 58 let.

Kdo je Barbora

Svatá Barbora je uctívána jako ochránkyně proti smrti bleskem, požáry a vůbec před rizikem náhlé či násilné smrti, je proto patronka havířů, dělostřelců, pyrotechniků, architektů, matematiků a dalších rizikových povolání, a rovněž dětí. Památka sv. Barbory se světí 4. prosince.

Palác (francouzsky palais, italsky palazzo) znamená reprezentační obydlí panovníků a šlechty, později i nápadnou a architektonicky významnou budovu ve městě.Vlastní mužské jméno Petr pochází z řečtiny (πέτρος Petros), kde femininum πέτρα petra znamená „kámen“ či „skála“ . V České republice to bylo v roce 2016 třetí nejčetnější jméno.

Kdy jít na Barborky : Na čtvrtého prosince připadá velmi oblíbená lidová tradice – řezání barborek – větvičky třešně, jabloně, slivoně, magnólie, trnky, lýkovce nebo zlatého deště. Pokud barborka dívce či ženě do Vánoc vykvete, měla by se do roka vdát.