Antwort Na který den letos připadá Štědrý den? Weitere Antworten – Kdo slaví Vánoce 24

Na který den letos připadá Štědrý den?
Od tohoto času se tedy narození Ježíše Krista slaví 24.Štedrý den připadá v ČR na 24. prosince, jedná se o poslední den příprav na Vánoce. Při pohledu do minulosti – konkrétně do období středověku, tak právě v tento den končil rok a nový začínal 25. prosince, na Narození Páně.Štědrý den ve světě Podle tradice nosí dárky v Německu, Rakousku a v německy mluvících částech Švýcarska podobně jako v Česku Ježíšek (Christkind, Jesulein). Podobná zvyklost panuje i v Horním Slezsku, kulturně původně německém, kde dárky přináší Děťátko (Dzieciątko).

Na jaký den vycházejí Vánoce : Hlavní svátek (Narození Páně čili Boží hod vánoční) připadá na 25. prosince. Předchází mu doba adventní končící Štědrým dnem jako příprava na vlastní svátek, následuje doba vánoční trvající v římskokatolické církvi do neděle po 6. lednu, před druhým vatikánským koncilem do Hromnic 2.

Kde se slaví Vánoce 25

Kypr. Slaví se až 25. prosince.

Co se dělá 25. prosince : Na Boží hod je třeba hodovat!

25. a 26. prosinec jsou velmi slavnostní dny, které se nesou ve znamení rodinných návštěv, slavnostních obědů a večeří. Obvykle se podává typicky český pokrm pečená kachna nebo husa se zelím a knedlíky nebo slavnostní svíčková na smetaně.

Existuje několik potravin, kterým se některé kultury tradičně vyhýbají na Štědrý den.

  • Maso. V mnoha kulturách se na štědrovečerní večeři nejí maso.
  • Ryby s ploutvemi. Dalším jídlem, které se nesmí jíst na Štědrý den, jsou ryby s ploutvemi.
  • Pečivo a sladkosti s výplní
  • Alkohol.


Čeho se vyvarovat, abyste neměli smůlu

  • O Štědrém dnu platí zákaz malování, šití a vylévání vody na dvůr.
  • Rozhodně nevěste prádlo – vyčarujete si neštěstí v podobě oběšence mezi blízkými.
  • Určitě také nezametejte – vyhnali byste z domu duchy předků, kteří chodí v tento čas navštívit živé.

Kde se slaví Vánoce v lete

I tak může vypadat Štědrý den. Nahlédněte, jak se slaví Vánoce v létě – v Austrálii. Zatímco u nás k Vánocům neodmyslitelně patří sníh, zima, čepice a šály, na jižní polokouli panuje v prosinci žhavé léto.Na Štědrý den při večeři se dává šupina z kapra pod talíř. Rybí šupina by měla přinášet peníze a hojnost. Následně by se měla šupina z vánočního kapra nosit v peněžence pro dostatek peněz v příštím roce.Ve Švédsku je tím nejdůležitějším vánočním svátkem Štědrý den, proto má 25. prosinec, neboli první svátek vánoční (juldagen), spíše druhořadou roli.

Vánoce se v pravoslavných zemích, ke kterým se Rusko řadí, začínají slavit až 6. a 7. ledna. Používají totiž Juliánský kalendář, který je oproti Gregoriánskému o 13 dní popředu.

Kdy se nesmí prát prádlo : Prádlo v Kristově krvi

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.

Co se nesmí dělat na Štědrý den : Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Co se obědvá na Štěpána

V minulosti lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež – pekla se tak kachna, husa nebo kuře. I dnes se v mnohých českých domácnostech na druhý svátek vánoční podává k obědu slavnostní pečený kur, ať už se jedná o kachnu, husu, krocana nebo kuře.

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.Vánoce se v pravoslavných zemích, ke kterým se Rusko řadí, začínají slavit až 6. a 7. ledna. Používají totiž Juliánský kalendář, který je oproti Gregoriánskému o 13 dní popředu.

Kde se slaví Vánoce 6. ledna : Tradiční ukrajinské vánoční svátky (Різдвяні свята в Україні) začínají na Štědrý den a slaví se od 24. prosince do 6. ledna, v den oslav Ježíšova křtu, známého na Ukrajině jako Vodoсhrešče nebo Jordánsko.