Antwort Kdy uskladnit hlízy jiřinek? Weitere Antworten – Kdy vyndat jiřiny ze země

Kdy uskladnit hlízy jiřinek?
S příchodem prvních mrazíků začínáme se sklizní hlíz jiřin. Sklizeň příliš neoddalujeme, protože silné mrazy mohou poškodit kořenový krček natolik, že následkem toho hlíza v průběhu skladování hnije. Sklizeň se provádí zpravidla po 15. říjnu.sklepa s teplotou +8 °C, kde je skladujeme až do výsadby v příštím roce. Vyšší teploty při skladování hlíza snáší, ale postupně vysychá. Vyschlé hlízy před výsadbou založíme do vlhkého substrátu, pilin nebo rašeliny. Nižší teploty při skladování způsobují špatné rašení hlíz.Jakmile dosáhnou rostliny 25 až 30 cm výšky, můžete je zaštípnout na cca 10 cm. Optimální je, když vám na rostlině zůstanou 2 až 3 páry listů. Zaštípnutím podpoříte tvorbu bočních výhonů a tím i produkci květů. Pokud jsou dostatečně silné, můžete ještě jednou zaštípnout i boční výhony.

Jak dlouho kvetou jiřiny : Jiřiny kvetou od druhé půlky léta a s přehledem vydrží až do prvních mrazů. Jsou roky, kdy první mráz udeří už v druhé půlce září, někdy nemrzne a jiřiny kvetou až do konce října, začátku listopadu.

Jak uchovat hlízy jiřin přes zimu

Nechte nějakou skulinu pro přebytečnou odcházející vlhkost.

Takto zabalenou přepravku skladujte v místě, kde nemrzne a teplota se pohybuje mezi 3 °C až 8 °C. Ideálně garáž, sklep, nebo chladnější chodba. Světlo nehraje ani takovou roli, jelikož máme hlízy zasypané rašelinou.

Kdy stříhat jiřiny : Ideálně po 15. říjnu. Než tedy udeří první mráz, jiřiny těsně až k hlízám seřízněte, zeminu kolem hlíz jemně odkopněte a tyto hlízy následně vyjměte vidlemi ze země. Hlízy jiřin nechte volně uschnout na vzduchu.

Nechte nějakou skulinu pro přebytečnou odcházející vlhkost.

Je tedy důležité, aby přebytečná vlhkost měla kudy odcházet. Takto zabalenou přepravku skladujte v místě, kde nemrzne a teplota se pohybuje mezi 3 °C až 8 °C. Ideálně garáž, sklep, nebo chladnější chodba.

V závislosti na odrůdě od června do září. Mečíky v našem klimatu venku nepřezimují, takže je musíte vyjmout s koncem léta. Nejlepší je to udělat koncem září a nejpozději do konce října. Po vykopání vyřízneme výhonky 5-10 cm nad hlízami.

Jak hnojit jiřiny

Z hlediska hnojení uvítají organiku v podobě kompostu, běžně se ale přihnojují klasickými kapalnými nebo pevnými hnojivy. Aby kvetly a dobře rostly, potřebují jiřiny vyšší dávky živin. Hnojíme je proto jednou za týden až do 2. dekády měsíce srpna.Jak správně vysadit hlízy mečíků a jiřin

  1. můžete vysazovat od dubna, ideálně v půlce května, kdy nehrozí mrazy.
  2. do hloubky 5-10 cm.
  3. na slunce.
  4. do zahradní zeminy, tu můžete zlepšit přidáním kompostu.

Jak o ně pečovat a množit je

Jiřiny mají rády slunečnou polohu a hlinitou, výživnou a propustnou půdu. Velmi jim prospěje, upravíme-li kyselost půdy na neutrální hodnotu přidáním dolomitického vápence. Jiřiny se rozmnožují dělením hlíz, což podporuje bohatou násadu na květ, proto by se měly dělit každý rok.

Při pěstování ve velkém je možné sklízet hlízy vyoráváním. Musí se však pracovat velmi opatrně, aby hlízy nebyly poškozovány pluhem. Při sklízení hlíz nejdříve seřízneme nadzemní část rostliny ve výšce asi 10 cm nad zemí. Pak začne vlastní dobývání.

Co kdy na zahradě stříhat : Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.

Jak uchovat jiřinky : Z vyjmutých hlíz lehce oklepte zeminu, abyste je nepoškodily a nechte je několik dní sušit na dobře větraném místě. Potom hlízy uložte do bedýnek či kbelíků, mohou být prázdné, nebo naplněné hoblinami, případně suchým pískem.

Jak uchovat cibulky mečíků

Očištěné hlízy se ukládají opět v tenkých vrstvách na lísky a dosušují se ještě asi 4 až 6 týdnů při teplotě kolem 20 °C a občasné výměně vzduchu. Po dosušení se hlízy ukládají až do výsadby v suché, větrané, mrazuprosté místnosti s teplotou od +2 do +10 °C. Při teplotě 0 °C již hlízy mrznou a zcela se znehodnocují.

v době růstu a kvetení potřebují rostliny více vláhy – POZOR VŠAK NA PŘEMOKŘENÍ!! zaléváme podmokem – nestříkáme vodu na list a do květů. u odkvetlých rostlin odstřihneme semeníky, které vyčerpávají rostlin a odstraníme zaschlou lodyhu. zimujeme je v suché bezmrazé místnosti s teplotou okolo 2–8 °C.Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Kdy zasadit hlízy : Ideální období je v okamžiku, kdy půda dosáhne teploty asi 10 stupňů a už se po venku nepotulují „ledoví muži“. Za takových podmínek můžeme hlízy sázet od poloviny dubna. Tam, kde mrazíky hrozí, raději až koncem dubna.