Antwort Kdy se píšou čárky před a? Weitere Antworten – Kdy dát čárku před a
Souřadné spojení vět spojkami a, i, ani, nebo, či
Čárku nepíšeme před spojkami a, i, ani, nebo, či, pokud jde o spojení vět hlavních či vět vedlejších ve slučovacím poměru. Jsou‑li však věty spojeny v jiném poměru než prostě slučovacím, oddělujeme je čárkou.Při psaní čárky je nutno si ujasnit:
- jaké jsou jednotlivé věty v souvětí,
- jaká je mezi nimi závislost (tzn.
- jaký je vztah mezi větami (slučovací – pak se čárka nepíše před spojkami A, I, ANI, NEBO, ČI; jakýkoli jiný vztah – pak se čárka obvykle píše),
- ujistit se, jestli není v souvětí nějaká věta vedlejší vložená.
Dalo by se v podstatě říct, že v souvětí vždy oddělujeme věty vedlejší od jejich vět řídících čárkami, a to bez ohledu na to, jakým spojovacím výrazem připojeny. Jinak řečeno: vedlejší větu musíme vždy oddělit čárkou, pokud stojí vedle věty hlavní, na které je závislá.
Jak se píše a to : Volná přístavková spojení, která zahrnují například výčet, dovysvětlení, opravu či shrnutí předchozího vyjádření, se oddělují čárkou, přestože jsou uvozeny spojkou „a“. Často se používají např. spojovací výrazy „a to“ či „a sice“.
Kde psát čárku před a
Základní pravidlo říká, že čárka před a se nepíše, jestliže jde o slučovací poměr. Jestliže jde o spojení v jiném než slučovacím poměru, čárku před a píšeme.
Kdy se píše čárka před a priklady : Když se mezi větami setkají dva spojovací výrazy, z nichž každý náleží jedné větě, píše se čárka jen před prvním z nich – i když se jedná o spojku „a“. Raději pár příkladů: Vrátil jsem se domů, a protože už bylo pozdě, šel jsem hned spát. Sbohem, a kdybychom se víckrát nesetkali, bylo to překrásné a bylo toho dost.
Kde se čárka PÍŠE
- Bezespoječné větné členy (Mám čas v sobotu, v úterý, v pátek.)
- Větné členy v jiném poměru než slučovacím (Viděl matku, a dokonce i otce.)
- Dvojité spojovací výrazy (jak-tak, buď-nebo,…)
- Dodatečně připojené větné členy (Přišel jen kvůli penězům, jak jinak.)
Spojka anebo je podle SSČ spojkou vylučovací, proto před ní píšeme čárku, jestliže uvádí alternativy, které se navzájem vylučují. Vylučovací vztah je často podpořen užitím buď u prvního členu spojení: Je odpočinek právem, anebo povinností člověka
Jak se píše pozdrav a oslovení
pro oslovení je závazné oddělování čárkou od ostatního textu, výjimkou je pouze spojení pozdravu a oslovení (například Dobrý den pane Nováku i Dobrý den, pane Nováku). Ve Vaší větě bych tedy oslovení čárkou oddělila. Konkrétně u slova děkovat jsou možné obě varianty – děkuji i děkuju.Čárka se proto píše před spojovacími výrazy a proto, a tudíž, a tak, a tedy, a sice, a to apod. Vedoucí onemocněl, a proto byla dnešní porada zrušena.
- běžný zápis: na ENG klávesnici: levý ALT + 0175.
- ASCII zápis: ALT+0175.
- UNICODE zápis: U+00AF.
Je-li do VH vloženo více VV na téže úrovni a jsou-li spojeny souřadně spojkou „a“, nevkládáme mezi tyto VV čárku: Věřím, že jsi úkol splnil a že ti bylo zadání jasné. VH → (že) VV1 předm. a (že) VV2 předm. Chci si sama vybrat, na který výlet a s kým pojedu.
Jak správně psát čárky : PRAVIDLA – Psaní čárek
- Interpunkce je zřejmě nejobtížnější částí českého pravopisu.
- Čárkou oddělujeme věty souřadné (hlavní i vedlejší), pokud nejsou spojeny spojkami a, i ani, nebo, či v slučovacím významu:
- Čárku používáme i před spojkami a, i, ani, nebo, či, pokud je vyjádřen jiný vztah než slučovací.
Kdy se píše čárka před či : Čárku před či píšeme, chceme‑li naznačit protiklad, např. v nadpisu výrazně polemického článku: Silniční zákon – 12 bodů k bezpečí, či k šílenství
Jak psát buď a nebo
Spojky nebo, či. Pokud jsou spojky nebo a či součástí několikadílného spojovacího výrazu (buď – (a)nebo, buď – buď, ať – či, ať (už) – nebo, aťsi – nebo ad.), klademe před druhou částí spojky čárku (Buď si běž odpočinout, nebo začněte hrát klidné hry.).
Před spojovacími výrazy buď(to) – nebo/anebo/či a ať (už/již) – nebo/anebo/či se čárka píše vždy; nejen proto, že jde o výrazy rozštěpené, nýbrž i proto, že jejich funkcí není kladení eventualit vedle sebe: první výraz zesiluje, zexplicitňuje kladení alternativ proti sobě, druhý vyjadřuje, že jakkoli protikladné jsou …pro oslovení je závazné oddělování čárkou od ostatního textu, výjimkou je pouze spojení pozdravu a oslovení (například Dobrý den pane Nováku i Dobrý den, pane Nováku). Ve Vaší větě bych tedy oslovení čárkou oddělila. Konkrétně u slova děkovat jsou možné obě varianty – děkuji i děkuju.
Jak se správně píše oslovení v emailu : Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.