Antwort Kdy se nevyžaduje základní ochrana při ochranném opatření malým napětím Selv a Pelv? Weitere Antworten – Za jaké ochranné opatření je považováno použití malého napětí SELV a PELV

Kdy se nevyžaduje základní ochrana při ochranném opatření malým napětím Selv a Pelv?
Obvody SELV a PELV musí mít:

ochranné oddělení od živých částí obvodů, které nejsou SELV nebo PELV, které je zajišťováno dvojitou nebo zesílenou izolací nebo základní izolací a ochranným stíněním, které odpovídají nejvyššímu napětí obvodů. Obvody SELV musí mít mezi živými částmi a zemí základní izolaci.Elektrický předmět s ochranou SELV, podobně jako u PELV nesmí mít na žádné vnitřní ani vnější části nebezpečné elektrické napětí. Na rozdíl od PELV však jeho obvody nejsou připojeny ani k ochranné soustavě ani k zemi.PELV je ochranné opatření, při němž je ochrana zajištěna všemi následujícími požadavky: omezením napětí v obvodu, který může být uzemněn anebo na neživých částech, které mohou být uzemněny ; ochranným oddělením sítě PELV od všech ostatních obvodů jiných než SELV a PELV.

Jaký zdroj napětí nesmí být použít pro ochranu PELV na strojním zařízení : omezení napětí v síti SELV nebo PELV horní mezí napěťového pásma I, tj. 50V pro střídavé a 120V pro stejnosměrné napětí (viz IEC 60449) (pokud určité prostory nevyžadují nižší napětí) a. ochranné oddělení sítě SELV nebo PELV od všech ostatních sítí jiných než SELV a PELV a základní izolaci mezi sítí SELV a zemí.

Kdy je možné použít jako ochranné opatření zábrany

Z definice jednoznačně vyplývá, že ochrany zábranou a polohou se mohou používat pouze v případě, kdy jsou přítomny osoby s lektrotechnickou kvalifikací (poučené a znalé). Tuto ochranu tedy nemohou samostatně používat osoby bez kvalifikace (laici a osoby eznámené).

Co patří mezi tzv ochranná opatření : (1) Ochrannými opatřeními jsou ochranné léčení, zabezpečovací detence, zabrání věci, zabrání části majetku a ochranná výchova.

nízké napětí nad 50V do 1000 V včetně – zkratka nn. vysoké napětí nad 1000V do 52kV – zkratka vn. velmi vysoké napětí od 52kV do 300kV – zkratka vvn.

Z anglického Safety Extra Low Voltage, ve volném překladu "Bezpečné Velmi Malé Napětí" je zpravidla na samotných zařízeních označováno značkou čtyž písmen SELV.

Co je zakladni ochrana

základní ochrana je zajištěna základní izolací živých částí nebo přepážkami nebo kryty, ochrana při poruše je zajištěna ochranným pospojováním a automatickým odpojením v případě poruchy během předepsané krátké doby.V každé části elektrické instalace musí být uplatněno jedno nebo více ochranných opatření, přičemž se berou v úvahu podmínky vnějších vlivů.Ochrana při poruše: neživé části zařízení obvodu FELV musí být spojeny s ochranným vodičem vstupního obvodu zdroje, chráněným automatickým odpojením od zdroje. Zdrojem sítě FELV musí být buď transformátor alespoň s jednoduchým oddělením vinutí nebo vyhovující obvodům SELV a PELV.

Ochrana dvojitou nebo zesílenou izolací nesmí být uplatněna v žádném obvodě, který obsahuje zásuvky nebo ve kterém by uživatel mohl měnit jednotlivé elektrické předměty.

Kdy se mohou použít jako ochranné opatření zábrany : Z definice jednoznačně vyplývá, že ochrany zábranou a polohou se mohou používat pouze v případě, kdy jsou přítomny osoby s lektrotechnickou kvalifikací (poučené a znalé). Tuto ochranu tedy nemohou samostatně používat osoby bez kvalifikace (laici a osoby eznámené).

Jaká základní ochranná opatření v LPMS lze zahrnout mezi základní ochranná opatření proti LEMP : Mezi systémová ochranná opatření LPMS patří především: uzemnění, pospojování, magnetické stínění, návrh vhodných tras vedení a koordinovaných SPD ochran.

Co je hladina nízkého napětí

Jako nízké napětí označujeme napětí o velikosti od 50 do 1 000 V.

Pro běžné, normální vnitřní prostory v objektech jsou stanovena tzv. bezpečná napětí, do 50 V střídavého a 120 V stejnosměrného napě- tí. V případě podmínek zvyšujících nebez- pečí úrazu el. proudem, např.Základní izolace je izolace nebezpečných živých částí, která zajišťuje základní ochranu. Živé části musí být zcela pokryty izolací, kterou je možné odstranit pouze jejím zničením (na rozdíl od krytů vyrobených z izolantů). U zařízení musí izolace vyhovět požadavkům příslušných norem pro elektrická zařízení.

Kdy musí být provedena doplňková ochrana proudovými chrániči ve střídavé šití s ochranným opatřením automatickým odpojením od zdroje : V tomto článku se uvádí, že ve střídavé síti musí být doplňková ochrana proudovými chrániči u zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20A, které jsou užívány laiky (osobami bez elektrotechnické kvalifikace) a jsou určeny pro všeobecné použití a u mobilních zařízení určených pro venkovní použití jejichž jmenovitý …