Antwort Kdo vystavuje dodací list? Weitere Antworten – Proč se vystavuje dodací list

Kdo vystavuje dodací list?
Dodací list slouží k evidenci množství a druhu dodávaného zboží, případně jako doklad o předání a převzetí zboží a měl by zboží doprovázet při jeho dodání. Jinak řečeno, je zasílán spolu s fakturou.Originál dodacího listu by měl získat vždy ten, který za zboží platí. Na základě tohoto originálu pak může případně zboží reklamovat. Druhý dodací list potvrzuje příjemce a získává ho pak odesílatel. Dodací list neslouží jako faktura, ale je jejím doplňkem.Dodací list by měl obsahovat následující:

  1. Jméno, adresu a kontaktní údaje (telefon a e-mail) prodávajícího;
  2. Jméno, adresu a kontaktní údaje zákazníka;
  3. Datum vystavení dodacího listu;
  4. Popis zboží;
  5. Množství zboží;
  6. Razítko a podpis zákazníka, který tímto potvrzuje příjem zboží;

Co obsahuje dodací list : Zpravidla obsahuje označení dodávky, adresy dodavatele a odběratele, názvy firem či jméno fyzické osoby, datum odeslání dodávky, číslo objednávky nebo její další specifikace a specifikace firmy či osoby, která dodávku převzala.

Jak má vypadat dodací list

Dodací list je dokument, který obsahuje přehledné údaje o tom, jaké zboží kdo ze skladu odesílá, v jakém množství a s jakou cenou, resp. naopak jaké zboží kdo přijal. “Dodací list je průvodní doklad o dodání zboží nebo materiálu. Množství a druh dodané zásoby musí odpovídat údajům uvedeným na dodacím listě a faktuře.

Co když zapomenu vystavit fakturu : Pozdě vystavený doklad – dopad na dodavatele

Vystavuju se riziku, že mě někdo nahlásí nebo se mi v tom někdy později při kontrole bude finanční úřad šťourat a hrozí pokuty za neplnění "povinností nepeněžité povahy" s limitem až 2 mil. Kč.

Kdo všechno má povinnost vystavit fakturu Ze zákona musí fakturu vystavovat každý podnikatel prodávající zboží nebo poskytující služby. Toto pravidlo platí jak pro OSVČ, tak i pro právnické a fyzické osoby podnikající na základě živnostenského oprávnění.

Objednávka musí bezpodmínečně obsahovat tyto náležitosti:

  • datum sepsání objednávky, její pořadové číslo.
  • přesně specifikované požadavky (konkrétní určení zboží, množství, ceny)
  • termín dodání
  • způsob platby.

Co patří do faktury

Mezi tyto údaje patří:

  • informace o odběrateli (obvykle ve stejném rozsahu jako u dodavatele),
  • slovní a číselné označení dokladu,
  • popis zboží nebo služby, za které jste fakturu vystavili,
  • fakturovaná částka,
  • datum vystavení faktury.

Otázky a odpovědi pro ekonomický systém POHODA

Sestavu Dodací list je možné vytisknout v agendě Fakturace/Vydané faktury a v agendě Sklady/Výdejky. V agendě Výdejky lze vytisknout Dodací list i ve tvaru HTML.Datum vystavení faktury později než DUZP

Podle § 28 odst. 5 zákona o DPH to ale musíte udělat do 15 dnů od dne, kdy vznikla povinnost přiznat daň nebo plnění. Tedy maximálně do 15 dnů od data UZP. Pokud tuto povinnost porušíte, hrozí vám pokuta až 2 miliony korun.

Ze zákona, konkrétně jde o zákon o DPH § 28 odst. 4, je povinnost fakturu vystavit do 15 dnů od data zdanitelného plnění. Takhle je postavený zákon, ale jsou situace, kdy doklad do 15 dnů vystavený není. Důvody mohou být různé – třeba lajdáctví a zapomětlivost.

Kdy nemusím vystavit fakturu : Kromě DUZP nesmí na faktuře chybět ani datum vystavení. Jedná se o datum, kdy dodavatel doklad vystavil. Podle zákona musí plátce DPH vystavit fakturu do 15 dnů od prodeje zboží nebo poskytnutí služby, případně od přijetí úplaty. Záleží, co nastalo dříve.

Kdo vystavuje objednávku : Dle §15 zákona č. 634/1992 Sb., zákona o ochraně spotřebitele: „Není-li služba poskytnuta na počkání, je prodávající povinen vydat spotřebiteli písemné potvrzení o převzetí objednávky.

Jak se dělá objednávka

Náležitosti objednávky

  1. číslo objednávky (evidence)
  2. datum objednávky.
  3. přesný popis objednávaného zboží včetně jeho obchodního názvu.
  4. množství a cena.
  5. termín a způsob dodání (drahou, poštou, osobní převzetí)
  6. doba dodání, způsob balení (příloha – dodací list)
  7. způsob placení (hotovost, poštovní poukázka, příkaz k úhradě)


Obecně se na každé faktuře musí objevit:

  • číslo faktury,
  • datum vystavení (případně i datum uskutečnění účetního případu, pokud se liší),
  • název Vaší firmy (u OSVČ jméno a příjmení) a adresa sídla,
  • Vaše IČO,
  • údaje o odběrateli (název, sídlo, IČO, eventuálně i DIČ),
  • položky faktury,

Co na faktuře být nesmí

  1. Klamavé údaje. Žádný údaj na faktuře nesmí vyvolávat tzv.
  2. Formulace „daňový doklad“, pokud jste neplátce DPH. Jako neplátce DPH byste neměli na fakturu uvádět, že jde o daňový doklad.
  3. Přepisované, vymazané nebo přeškrtnuté údaje.

Jak vypadá dodací list : Dodací list je dokument, který obsahuje přehledné údaje o tom, jaké zboží kdo ze skladu odesílá, v jakém množství a s jakou cenou, resp. naopak jaké zboží kdo přijal. “Dodací list je průvodní doklad o dodání zboží nebo materiálu. Množství a druh dodané zásoby musí odpovídat údajům uvedeným na dodacím listě a faktuře.