Antwort Kdo může udělit prokuru? Weitere Antworten – Kdo může být prokurista
V osobě prokuristy musí jít vždy o fyzickou osobu způsobilou k právním úkonům a tato osoba musí být zapsána v obchodním rejstříku.Prokuru není možno zřídit při zápisu nové společnosti – je nutno společnost prvně zapsat a pak změnovým zápisem do obchodního rejstříku zapsat prokuru, doloženou souhlasem se zápisem do obchodního rejstříku a rozhodnutím o jmenování, což jsou právní listiny, které vám rádi připravíme společně se zajištěním zápisu do …Vznik prokury
Prokura se uděluje nejčastěji písemně. Ústně může být udělena pouze v případě, že prokurista v rámci svého oprávnění nebude činit písemné právní úkony. Udělení prokury je účinné až zápisem do obchodního rejstříku.
Jaký je rozdíl mezi jednatelem a prokuristou : Jednatelem může být i právnická osoba, přičemž v těchto případech za tuto osobu plní funkci jednatele pověřená fyzická osoba. Prokuru lze však udělit pouze osobě fyzické. Prokurista má také menší rozsah pravomocí než jednatel, konkrétně se jedná o výše zmíněné zcizování a zatěžování nemovitých věcí.
Co musí splňovat prokurista
Prokuristou se může stát pouze fyzická osoba, která je zapsaná v obchodním rejstříku. Současně tento člověk musí být způsobilý k právům, povinnostem a právním úkonům. Vzhledem k tomu, že za společnost podepisuje důležité smlouvy, podpis prokuristy musí být ověřený.
Co může prokurista : Prokura, pol. prokura) je institut obchodního práva, zakotvený v českém právu v občanském zákoníku (§ 450–456), jímž podnikatel zmocňuje prokuristu (dříve užívaná zkratka prok.) ke všemu právnímu jednání, k němuž dochází při provozu obchodního závodu nebo jeho pobočky, i když se k nim jinak vyžaduje zvláštní plná moc.
Pokud tedy společenská smlouva neurčí jinak, do působnosti valné hromady patří schvalování, nikoliv rozhodování o udělení nebo odvolání prokury. Neurčí-li tedy společenská smlouva jinak, uděluje a odvolává prokuru za společnost jednatel, a nikoliv primárně valná hromada.
Není možné měnit předmět podnikání dané společnosti nebo nelze přenést prokuru na někoho jiného. Dále prokurista nemůže zcizit nemovitost nebo ji zatížit například věcným břemenem. Ovšem pokud k tomu majitel přistoupí a výslovně to v prokuře uvede, je tato podmínka přípustná.
Co nemůže prokurista
Prokurista tedy může uzavírat kromě běžných obchodních smluv mimo jiné směnečné závazky, přijímat úvěry či odprodávat majetek obchodního závodu podnikatele. Prokurista ale nemůže za statutární orgán činit jednání, která se týkají statusových záležitostí podnikatele (typicky svolávání valné hromady).Prokurista se při výkonu prokury podepisuje tak, že k firmě podnikatele (tj. k názvu, pod kterým je podnikatel zapsán v obchodním rejstříku – blíže viz Základy firemního práva) připojí svůj podpis a údaj označující prokuru .Jak již bylo uvedeno výše, prokurista je na základě prokury oprávněn ke všem právním jednáním, k nimž dochází při provozu obchodního závodu, případně pobočky. Prokurista tedy může uzavírat kromě běžných obchodních smluv mimo jiné směnečné závazky, přijímat úvěry či prodávat majetek dané pobočky.
U společností s ručením omezeným platí, že o odvolání a jmenování prokuristy rozhoduje valná hromada, pokud není ve stanovách nebo společenské smlouvě stanoveno jinak. Je též zákonem dané, že fyzická osoba, která je statutárním orgánem společnosti, nemůže být zároveň i jejím jednatelem.
Jak jedna prokurista : Obecně platí, že se za prokuristu podepisuje tak, že k obchodnímu jménu podnikatele, za kterého jedná, připojí svůj podpis s dodatkem označujícím prokuru. Zákon už neupravuje, jakou formu má dodatek mít, mohou tedy být použity různé varianty (např. „p.p.“, „per procuram“, „prokurista“ atd.).
Co může podepisovat prokurista : Jak již bylo uvedeno výše, prokurista je na základě prokury oprávněn ke všem právním jednáním, k nimž dochází při provozu obchodního závodu, případně pobočky. Prokurista tedy může uzavírat kromě běžných obchodních smluv mimo jiné směnečné závazky, přijímat úvěry či prodávat majetek dané pobočky.
Za co ručí prokurista
Prokurista tedy může uzavírat kromě běžných obchodních smluv mimo jiné směnečné závazky, přijímat úvěry či odprodávat majetek obchodního závodu podnikatele. Prokurista ale nemůže za statutární orgán činit jednání, která se týkají statusových záležitostí podnikatele (typicky svolávání valné hromady).
V zákoně jsou také zakotvené situace, kterých se prokurista nesmí dopustit. Není možné měnit předmět podnikání dané společnosti nebo nelze přenést prokuru na někoho jiného. Dále prokurista nemůže zcizit nemovitost nebo ji zatížit například věcným břemenem.Jak již bylo uvedeno výše, prokurista je na základě prokury oprávněn ke všem právním jednáním, k nimž dochází při provozu obchodního závodu, případně pobočky. Prokurista tedy může uzavírat kromě běžných obchodních smluv mimo jiné směnečné závazky, přijímat úvěry či prodávat majetek dané pobočky.