Antwort Kde roste stavěl kyselý? Weitere Antworten – Kdy roste stavěl kyselý
Způsob života. Šťavel kvete v dubnu a květnu. Květy se rozevírají mezi devátou a desátou hodinou ranní a zavírají mezi šestou a sedmou hodinou večerní, případně před deštěm. Květy i listy se sklápějí směrem dolů ke stopce, která se sklání a ohýbá k zemi, díky čemuž lépe zabraňuje úniku vlhkosti z květů a listů.Šťavel (Oxalis) je rod bylin nebo polokeřů z čeledě šťavelovitých který je tvořen asi 700 druhy, jejich převážná část pochází z Afriky a Jižní Ameriky. V současnosti je tento rod rozšířen v tropických, subtropických i mírných oblastech Starého a Nového světa i Austrálie.Šťovík kyselý (Rumex acetosa) je vytrvalá, plevelnatá, nenápadná bylina dorůstající do výšky až jeden metr s vysokým obsahem vitamínu C, obsahuje dále provitamín A, B1, B2, B6 a B9, kyselinu šťavělovou (narušuje hospodaření s vápníkem a využitelnost železa) antrachinony a další organické kyseliny.
Jak vypadá šťovík : Dvoudomá, vytrvalá bylina vysoká 30 až 100 cm vyrůstající z trvalého, kůlovitého kořene. Lodyhy jsou přímé, málo větvené, podélně rýhované, někdy ojíněné a vespod červenavě naběhlé. Listy bývají mírně dužnaté a mají velice proměnlivý tvar.
Kdy sázet Šťavel
Přestože šťavel obecně preferuje kyselejší půdy, tento druh se dobře adaptuje na různé zahradní podmínky. Vysazuje se na jaře nebo na podzim na plné slunce nebo polostín, přičemž hloubka výsadby by měla být 4–6 cm a vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami 15 až 20 cm.
Na co je dobrý šťovík : Výborné jsou syrové do salátů i tepelně upravené například jako špenát. Rostlina obsahuje vysoký podíl vitamínu C, železa a kyseliny šťavelové. Účinně čistí krev a podporuje trávení. V homeopatii se používá proti nachlazení.
ŠŤOVÍK ZAHRADNÍ – na pěstování nenáročná trvalka, která má podobné využití jako špenát. Má citronově kyselou osvěžující chuť, ovšem jemnější nežli planý šťovík. Ze šťovíku se konzumují dobře vyvinuté listové růžice nebo jen samotné mladé listy bez řapíků, které jsou křehké a mají lahodnou chuť.
Šťovík čistí střevo a krev, odvodňuje tělo a prospívá pokožce a sliznici. Je ideálním prostředkem pro očistnou jarní kúru. Budete pak znovu svěží, činorodí a atraktivní — prostě fit. Při rýmě a onemocněních vedlejších dutin rozpouští tuhý hleny a uvolňuje dýchací cesty.
Kde roste šťovík
Druh je typickou rostlinou vlhkých luk, pastvin, polí, říčních a potočních břehů, roste také v příkopech podél cest nebo někdy i na skládkách, většinou na dobře osluněném stanovišti. Nejlépe mu svědčí půdy vlhké až mokré, úživné, bohaté dusíkem, neutrální až kyselé, které jsou hluboké, hlinité nebo rašelinné.Jak se starat o výsev
Je tedy ideální semena do prvních lístků udržovat ve vlhku (pod strečovou fólií, v pařeništi nebo ve skleničku). Teplé (tedy světlé až slunné) stanoviště je nezbytnost pro úspěšné pěstování našich semen. Ideální termín pro pěstování je únor až červenec.Množení: Oxalis můžeme množit hlízkami. Stačí je vyjmout z květináče a zasadit do nového. Co trápí pokojovku: Jestliže jste nechali rostlinu uschnout, staré a suché listy vytrhněte a brzy vyrostou další lístky.
Šťovík očistíme, zbavíme stonků, necháme pouze listy, které omyjeme a pokrájíme. Na tuku (přiměřeně, asi jako když smažíte cibuli) šťovík podusíme (lze podlít 1 – 2 lžícemi vody) asi 5 minut (nerozdusit!), pak nandáme do malých skleniček od přesnídávek, zavřeme je a sterilujeme 10 minut na 90 stupňů.
Co léčí šťovík : Šťovík čistí střevo a krev, odvodňuje tělo a prospívá pokožce a sliznici. Je ideálním prostředkem pro očistnou jarní kúru. Budete pak znovu svěží, činorodí a atraktivní — prostě fit. Při rýmě a onemocněních vedlejších dutin rozpouští tuhý hleny a uvolňuje dýchací cesty.
Jak vypada Šťovik : Dvoudomá, vytrvalá bylina vysoká 30 až 100 cm vyrůstající z trvalého, kůlovitého kořene. Lodyhy jsou přímé, málo větvené, podélně rýhované, někdy ojíněné a vespod červenavě naběhlé. Listy bývají mírně dužnaté a mají velice proměnlivý tvar.
Jak poznat šťovík
Šťovík kyselý vytváří přízemní růžici světle zelených, kopinatých listů s dlouhou stopkou. Začátkem léta pak tvoří vzpřímené, 30 až 100 cm vysoké stonky, které jsou zakončeny řídkým květenstvím. Šťovík kyselý je vytrvalá rostlina, kterou řadíme do čeledi Polygonaceae – stavikrvovité.
Přestože šťavel obecně preferuje kyselejší půdy, tento druh se dobře adaptuje na různé zahradní podmínky. Vysazuje se na jaře nebo na podzim na plné slunce nebo polostín, přičemž hloubka výsadby by měla být 4–6 cm a vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami 15 až 20 cm.Jak se starat o výsev
Je tedy ideální semena do prvních lístků udržovat ve vlhku (pod strečovou fólií, v pařeništi nebo ve skleničku). Teplé (tedy světlé až slunné) stanoviště je nezbytnost pro úspěšné pěstování našich semen. Ideální termín pro pěstování je únor až červenec.
Kdy zasadit šťavel : Přestože šťavel obecně preferuje kyselejší půdy, tento druh se dobře adaptuje na různé zahradní podmínky. Vysazuje se na jaře nebo na podzim na plné slunce nebo polostín, přičemž hloubka výsadby by měla být 4–6 cm a vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami 15 až 20 cm.