Antwort Kde louhovat bez? Weitere Antworten – Jak dlouho nechat louhovat bez
Usušené květy černého bezu dáme vyluhovat do vroucí vody asi na 7 – 10 minut. Množství sušeného květu záleží na Vaši chuti, pokud máte raději slabší nebo naopak silnější chutě čajů. Já doporučuji přibližně 2 polévkové lžíce na 0,5 l vody.Příprava čaje z černého bezu
Zalijte 2 čajové lžičky květu černého bezu horkou vodou o teplotě 80-90°C, nechte louhovat 10-15 minut a pak sceďte. Dopřejte si 2-3 šálky denně.Světle žlutá květenství černého bezu patří k nejdostupnějším a nejchutnějším bylinkám. Čaje, šťávy a sirupy můžeme pít jako osvěžující nápoje, ale stejně tak je používat proti nachlazení či horečce. Zajímavé využití mají také plody – černé peckovičky, které jsou plné temně purpurové šťávy.
Na co je dobrý čaj z bezu : Bezový čaj má tu výhodu, že není nutné ho nijak doslazovat – černý bez má sám o sobě velice sladkou příchuť. Na co ještě zabírá: Chřipka, angína, bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin. Nálev z květů černého bezu (připravujeme stejně jako čaj) použijte k čištění a omývání citlivé pokožky.
Kolik květů na Bezovou šťávu
Suroviny
- bezinkový květ 20 ks. velké květy.
- citron 2 ks.
- krupicový cukr 1,5 kg. dle chuti, na uvedené 2 l vody optimálně 1-2 kg.
- kyselina citronová 1 PL. až 2 PL.
Kdy pít čaj z černého bezu : Nálev z bezového květu se používá při nachlazení a horečnatém onemocnění horních cest dýchacích, při chřipce. Pije se horký, oslazený medem. Bez zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak.
Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.
Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.
Jak sbírat bez
Nejlepší je sbírat bez na okrajích lesů a luk.
Jak pro Toprecepty.cz uvedla bylinkářka a autorka facebookové stránky Provoněný den Linda Mahelová, sbírají se celá květenství i se stopkou. „Bezová květenství, ostatně tak jako všechny bylinky, dopručuji sbírat za suchého slunečného počasí. Nejlépe po oschnutí ranní rosy.Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.
Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky.
Co léčí bezový květ : Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.
Co léčí květ černého bezu : Květy černého bezu je dobré sušit ve stínu. Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.
Kde sbírat bezinky
Bez černý najdete na vlhkých lesních mýtinách, na kamenitých místech, v roklích, na mezích, u cest a na rumištích. V přírodě roste volně na světlých i polostinných místech. Jediné, čemu byste se měli vyhnout, je sbírat bez u rušných zaprášených cest nebo v blízkosti pole, tam hrozí kontamniace chemickými postřiky.
Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.Léčivé účinky mají všechny části této výjimečné rostliny – květy, plody, listy, kůra i kořeny. Čaj z květů černého bezu by se měl však užívat s mírou, ne déle jak jeden měsíc. Poté je dobré dát si 14denní pauzu, a až poté si můžete dopřát bezovou ozdravnou kúru znovu.
Kdy dozrává bez : Bobule černého bezu v Česku dozrávají během září a října. Již od poloviny května lze však sklízet jeho květy.