Antwort Jak vzniká tíhová síla? Weitere Antworten – Co je to tíhová síla
Tíhová síla je výslednice gravitační a setrvačné odstředivé síly. Prostor při povrchu Země, v němž se projevují účinky tíhové síly, nazýváme tíhové pole. Jedná se v podstatě o silové pole tvořené gravitačním polem Země a působením setrvačných odstředivých sil v důsledku rotace Země.Tíhová síla a tíha
Tíhová síla je síla, která působí na tělesa na povrchu Země (přesněji ve vztažné soustavě spojené s povrchem Země či, v zobecněném případě, jiného tělesa). Je výslednicí gravitační síly Země a odstředivé síly vzniklé otáčením Země kolem své osy.Proto je velikost tíhové síly nejmenší na rovníku a největší na zeměpisných pólech. Tak jako se mění tíhová síla, mění se i tíhové zrychlení. Nejmenší je na rovníku, největší na zeměpisných pólech (sledujeme-li jeho velikost ve stejné výšce – např. na hladině moře).
Na čem závisí tíhové zrychlení : Gravitační zrychlení nezávisí na hmotnosti padajícího tělesa, jeho hodnota závisí pouze na hmotnosti planety, poloměru a gravitační konstantě.
Kde pusobi tíhová síla
Tíha (někdy též tíže, zastarale váha) je fyzikální veličina vyjadřující sílu, kterou působí těleso v gravitačním poli na podložku nebo závěs. Tíha tělesa se projevuje jako tlaková síla působící na vodorovnou podložku nebo jako tahová síla napínající závěs.
Kam směřuje tíhová síla : Tíhové pole
, tzn. Výsledná tíhová síla obecně nesměřuje do středu Země. Vzhledem k tomu, že úhel mezi gravitační a odstředivou silou závisí na zeměpisné šířce, závisí na ní také tíhová síla (a to jak její velikost, tak i její směr). Tíhové zrychlení je zrychlení, které tělesům uděluje tíhová síla.
Práce, kterou vykoná tíhová síla, určuje úbytek tíhové potenciální energie hmotného bodu: . Práce vykonaná tíhovou silou závisí na hmotnosti hmotného bodu, velikosti tíhového zrychlení a na počáteční a koncové výšce hmotného bodu nad povrchem Země. Nezávisí na tvaru trajektorie ani na délce dráhy.
Tíhová síla nemá ve všech místech zemského povrchu stejnou velikost. To je dáno nestejnou velikostí setrvačné síly. . V oblasti rovníku je setrvačná největší a tíhová nejmenší. N pólech je to naopak ( setrvačná je nulová ).
Kde je nejmenší tíhové zrychlení
Na různých místech zemského povrchu se velikost tíhového zrychlení mírně liší (v řádu setin m·s−2); na rovníku je jeho hodnota menší a směrem k pólům se zvětšuje. To je způsobeno velikostí odstředivé síly vznikající rotací Země, která je největší na rovníku a nejmenší na pólech.Tíhové zrychlení je zrychlení volného pádu těles zanedbatelných rozměrů (hmotných bodů) v dané vztažné soustavě a představuje superpozici gravitačních a setrvačných zrychlení působících na tělesa v této soustavě.S tímto označením je tedy G = mg, to znamená, že poměr mezi tíhou tělesa G (silou, vyjádřenou v newtonech) a jeho hmotností m (v kilogramech) je pro všechna tělesa na témž místě na Zemi stejný.
Známým případem rovnoměrně zrychleného pohybu je volný pád. Proto volný pád musí probíhat v důsledku působení stálé síly. Tato síla se nazývá tíhová síla a označuje se FG. Tíhová síla.
Jaký je směr tíhové síly : Působením tíhové síly se pohybuje volně puštěné těleso volným pádem s zrychlením , které se nazývá tíhové zrychlení. Podle druhého pohybového zákona tedy platí: . Směr tíhové síly (a tedy i směr tíhového zrychlení) označujeme jako směr svislý a určujeme jej pomocí olovnice.
Co je Tíhová energie : Tíhová potenciální energie je schopnost tělesa konat práci důsledkem polohy tělesa v tíhovém poli Země. Matematicky můžeme potenciální energii vyjádřit takto: Ep je potenciální energie (J), m je hmotnost (kg), g je tíhové zrychlení (9,81 m/s2) a h je výška (m).
Co na dobití energie
Existují potraviny, které na únavu zabírají:
- Ovesné vločky. S ovesnými vločkami je dobré začít hned po ránu, třeba ve formě ovesné kaše nebo müsli.
- Mandle.
- Brokolice.
- Čočka.
- Naklíčená semínka.
- Sezamová a slunečnicová semínka.
- Banány.
- Vejce.
Těžiště (hmotný střed) je působiště tíhové síly působící na těleso.Hodnota tíhového zrychlení na Zemi činí v českých zeměpisných šířkách (49° až 51°) přibližně 9,81 m/s².
Kolik je tíhové zrychlení : Dohodnutá střední hodnota tíhového zrychlení, tzv. normální tíhové zrychlení, je g = 9,80665 m·s−2. Na povrchu Měsíce je gravitační zrychlení přibližně šestkrát menší než na Zemi.