Antwort Jak správně udržovat trávník? Weitere Antworten – Kdy začít s údržbou trávníku
V dubnu nastává příhodný a zároveň nejvyšší čas pro výsev nového trávníku nebo položení drnů. Připravenou půdu uhrabeme do roviny a přidáme granule kombinovaného hnojiva. Sečení trávy totiž bude trávníku odebírat živiny a ty je nutné nahradit v půdě. Na jaře se trávník hnojí každé čtyři až pět týdnů.To nejlepší, co trávníku v únoru můžete dát je klid. Pokud však u Vás není na trávníku sníh ani trvalý mráz, je to ideální doba pro poslední aplikaci podzimního hnojiva. Tato dávka dokáže trávník v předjaří geniálně zregenerovat, aniž byste se museli v březnu nějak snažit. Zazelená se a zhoustne dříve než jste zvyklí.Pravidelná seč 2x týdně je dostatečně častý impulz pro trávu, aby nerostla nahoru, ale do stran. Tím trávník rychle houstne. Kosení 3x týdně ničemu nevadí, trávník zhoustne rychleji. Kosení jednou za 5 dnů nebo dokonce za týden je naopak hraniční, při této frekvenci se trávník zlepšuje jen velmi pozvolna nebo stagnuje.
Jak rychle obnovit trávník : Obnovu trávníku můžeme provádět od dubna do konce října. Měli bychom však vždy přihlédnout k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu). Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny.
Jak casto Piskovat trávník
Jak často trávník pískovat U jílovitých půd a silně zatěžovaných trávníků byste měli trávník pískovat jednou ročně. Tento postup doporučujeme provádět na jaře jako součást pravidelné péče o trávník po zimě. Na méně zatěžovaných plochách obvykle stačí trávník pískovat jednou za dva až tři roky.
Kdy nejpozději zasít trávu : Trávníky vyséváme ideálně na jaře od poloviny dubna do konce května, kdy je půda již teplejší, a přitom ještě dostatečně vlhká. Vysévat lze také od září třeba až do poloviny října v závislosti na počasí. Kdo má automatický závlahový systém, může trávník vysévat kdykoliv ve vegetačním období.
Jako optimální doporučujeme sekat trávník dvakrát týdně, v letních měsících postačí jedenkrát. První hnojení můžeme provést po první seči. Nejvhodnější je používání dlouhodobě působících hnojiv, která dokáží trávník vyživit až po dobu třech měsíců. U klasických krátce působících hnojiv nám živiny v trávníku vydrží max.
V jarním období doporučují používat hnojiva s vysokým obsahem dusíku, který je impulsem pro rychlý jarní růst. Ideální jsou pak směsi, které zaručují výživu trávníku po dobu více měsíců. Během roku bychom měli trávník pohnojit přibližně třikrát, ovšem na trhu jsou i směsi určené pro jednorázové hnojení jednou ročně.
Jak dlouho zavlažovat trávník
Proto zavlažujeme spíše větší dávkou vody v delších intervalech. Základní dávka je cca 15-25 litrů / m2 v intervalu za 3-5 dní. Při velkých vedrech okolo 30 a více stupňů je třeba dávku zvýšit ( 30-40 l/m2 ) a interval snížit na 1-2 dny.Z písčitého podloží se trávě také lépe čerpají živiny a voda. Na začátku je tedy dobré připravit plochu zhruba 20 cm pod budoucí úrovní trávníku. Dále plochu vysypat štěrkem cca 5 cm, kterým se srovnají nerovnosti a vytvoří drenážní vrstva. V tomto kroku je ideální rozvést závlahu a připravit pozice pro postřikovače.V závislosti na intenzitě výskytu je zapotřebí učinit různá opatření. Okamžité hnojení hnojivem s obsahem dusičnanů (tekuté hnojivo a hnojivo s dlouhodobým účinkem), zlepšení struktury půdy aktivací půdních kultur, urychlení tvorby humusu jakož i odstranění zhutnělé půdy.
Výsev travních semen
Pro výsev travních semen (přibližně 25 g/m² až 50 g/m²) zvolte den s co nejmenším větrem. Práci vám usnadní rozmetadlo. Semena můžete také zasít ručně. Při výsevu dbejte na to, abyste travní semena vysévali rovnoměrně.
Kolik písku na Zapiskovani trávníku : Křemičitý písek pomáhá zlepšovat drenáž a provzdušnění půdy, což má za následek zdravější kořenový systém a lepší růst travin. Kolik písku na m2 bude potřeba Obecně platí, že pro průměrný trávník je doporučena aplikace 5 – 10 kg na metr čtvereční.
Proč neroste tráva : Tráva přestává růst, pokud nemá dostatek živin. Fleky na trávníku mohou být ale naopak způsobeny hnojením. Sypete-li trávník granulovaným hnojivem jen tak od ruky, může se vám jednoduše stát, že některá místa trávníku vysokou dávkou hnojiva popálíte. Dejte si na přihnojování pozor.
Jak často zalévat zasety trávník
Nově vyseté travní semeno musíte udržovat rovnoměrně vlhké zejména během prvních 3-4 týdnů. Při zalévání držte proud vody směrem nahoru, aby se mohla voda rovnoměrně snášet shora dolů. Výhodou tohoto postupu je, že se travní semeno výrazně neodplavuje a voda se ještě může ve vzduchu mírně ohřát.
Před výsevem trávníku použijeme startovací dlouhodobě působící hnojivo. Tím dojde k podpoře počátečního růstu nových rostlinek a k rychlejšímu vývoji trávníku. Tak se může celý proces urychlit a nový trávník pak lze dříve zatěžovat.První hnojení se doporučuje na jaře v dubnu, za ním by měla následovat aplikace hnojiva v červnu, potom v září a naposledy na konci října. První hnojení by mělo obsáhnout asi čtvrtinu celkové roční dávky, totéž množství v červnu, během září je třeba dodat asi 35 % celkového množství a nejméně na konci října.
Jak se starat o trávník na jaře : V první řadě musíme trávník provzdušnit.
Odstraníme tak mech, plevel, spadané listí apod. Nejlépe provzdušníme trávník vertikutací, kterou provedeme pomocí vertikutátoru či namáhavěji železnými hráběmi. Vertikutace spočívá v zařezávání ostnů nebo nožů do země, cca 2-3 mm do hloubky.