Antwort Jak spařit zeminu? Weitere Antworten – Jak Propařit výsevní substrát

Jak spařit zeminu?
Substrát můžeme také dezinfikovat teplem, propařením, ohřátím v mikrovlnce nebo v troubě. Teplo zabije jak škůdce, tak choroby, které by v substrátu přežívaly. V čistě rašelinových substrátech se smutnice nevyskytují, nemají v nich co konzumovat.Dezinfekce půdy

Půdu lze dezinfikovat ideálně pomocí dusíkatého vápna. Vápno se zapraví do půdy a důkladně prolije vodou a půda se zakryje např. igelitem, aby se výpary neuvolňovali do vzduchu.V zahradnickém oboru se slovo zemina užívá pro směs organických a anorganických složek různého původu. Z ní se následně vyrábějí pěstební substráty – tedy ty, co zakoupíte zabalené v pytli a do čeho pak doma sázíte.

Jak míchat substrát : Substráty se nejčastěji míchají ze zeminy, humusu, rašeliny, písku a případně i perlitu. Tuto směs zároveň obohacujeme o živiny (kvalitní kompost, guano apod.). obohatit můžeme substrát i o mykorhizní houby, to je již ale vyšší level.

Jak Propařit zeminu v troubě

Pečená hlína se umí řádně "rozvonět". Zeminu dejte na starý plech nebo pekáč, rozehřejte troubu na 90 °C a nechte v ní zeminu důkladně prohřát alespoň 45 minut. Tím se zlikvidují veškeré zárodky chorob, plísní, larvy a vajíčka škůdců, ale i zanesená semínka plevele.

Jak namíchat substrát na výsev : Ideální je např. směs stejných dílů zahradní zeminy, kompostu, rašeliny a písku, či zahradní zemina, kompost, rašelina a hrubý perlit v poměru 2:2:1:1. V univerzálním substrátu přežije většina rostlin (pokud nejsou vysloveně vápnomilné či kyselomilné).

kromě zmiňovaného peroxidu vodíku je vhodný Dettol sprej, nebo LIVSANE čistící sprej na rány, který je v menším balení a tedy vhodnější na cestování. Ani jeden nepálí, nebarví a neštípe. Po vyčištění rány doporučuji místo klasických náplastí Akutol sprej.

K dezinfekci rukou můžeme použít dezinfekční mýdla, gely nebo ubrousky. Vybírat bychom měli takové, které deklarují účinek na bakterie a viry. Dezinfekční ubrousky a gely jsou většinou na bázi alkoholu s větším či menším obsahem dalších antibakteriálních látek.

Jak vyrobit zahradnický substrát

Nejjednodušším postupem pro přípravu domácího pěstebního substrátu je tak namíchání zeminy ze záhonku s kompostem v poměru 1 : 1. 2) Další jednoduchou směsí určenou zvláště pro přesazovaní vyklíčených rostlinek je smíchání kompostu a agroperlitu.Rašelina zajišťuje nasákavost a snižuje pH. Univerzální substrát má všechny složky namíchané v takovém poměru, který vyhovuje většině pěstovaných rostlin. Hodí se pro: balkonovky s běžnými nároky, například pelargonie, fuchsie, petúnie.Perlit stabilizuje vlhkost v půdě, zlepšuje využívání hnojiv a přispívá k dobré kondici pokojovek. Lehounké bílé kuličky jsou odolné vůči vlhku, mrazu a plísním. Při míchání vlastní směsi k přesazování celozelených rostlin přidávejte 1 díl perlitu ke 4 dílům rašeliny (kokosové drti).

Ideální je např. směs stejných dílů zahradní zeminy, kompostu, rašeliny a písku, či zahradní zemina, kompost, rašelina a hrubý perlit v poměru 2:2:1:1. V univerzálním substrátu přežije většina rostlin (pokud nejsou vysloveně vápnomilné či kyselomilné).

Jak Proparit zeminu : K účinnému propařování je třeba, aby propařovaná zemina byla zahřátá na teplotu minimálně 90 °C a to po dobu aspoň 15 až 20 minut. Při nižších teplotách je propařování jen málo účinné. Při teplotách vyšších než 100 °C dochází k poškozování fyzikálních a chemických vlastností propařované zeminy.

Jak Propařit zeminu v mikrovlnce : Na substrát v sáčku nalejeme vodu v množství asi 0,2 l na litr substrátu a substrát v sáčku (zvenku) promneme, aby vlhkost byla všude rovnoměrná. Sáček uzavřeme a to tak, že ho jednou přehneme a vzniklý přehyb stáhneme gumičkou, nad substrátem ponecháme asi dvojnásobek objemu substrátu volného prostoru.

Jak správně Přisvěcovat rostlinám

Umělé světlo umisťujeme co nejblíže rostlinám, jelikož jeho účinnost se vzdáleností velmi klesá. Ideální umístění je 20-40 centimetrů od rostliny, maximálně však do jednoho metru. Pro přisvětlování menších pokojových rostlin můžete využít LED žárovky s běžným závitem E27, které lze umístit do jakékoliv domácí lampičky.

Jako dezinfekce vzduchu v místnosti rozhodně stojí za vyzkoušení i éterické oleje jako grapefruit nebo citron (ten je mimochodem úžasný např. spolu s borovicí). Grep i citron se velmi často používají nejen k čištění ran, ale i při výrobě dezinfekční sprejů apod.Ingredience smíchejte v množství 830ml alkoholu, 42 ml peroxidu vodíku a 15 ml glycerolu.

Jakou dezinfekci na poranění : Dezinfekční a antiseptický přípravek Jodisol je určený k dezinfekci povrchových kožních poranění. Antiseptický roztok s dezinfekčními účinky k ošetření malých poranění kůže a sliznice. Octenisept je antiseptický (desinfekční) roztok k přímému použití pro vnější lokální aplikaci.