Antwort Jak skladovat vlnu? Weitere Antworten – Jak se starat o vlnu
Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.Používejte výhradně program na vlnu, který respektuje šetrnější praní (přiměřenou teplotu a snížený počet otáček při odstřeďování). Výrobek je možné prát v ruce ve vlažné lázni do 30°C. Poté jemně vyždímat a sušit ve vodorovné poloze, nejlépe na ručníku.Vlněné oděvy žehlete naruby, žehličkou s nízkou teplotou a malým množstvím páry. Můžete je také vyžehlit zavěšením v zapařené koupelně. Pára pomůže odstranit záhyby.
Jak prát vlněnou deku : Napusťte do vany vlažnou vodu maximálně do 30°C a kápněte do ní trochu pracího gelu na vlnu. Deku ve vodě několikrát promáchněte a nechte odmočit. Poté ji vymáchejte v čisté vodě (opět pozor na teplotu vody). Pak stačí deku jemně vyždímat (nekroutit) a sušit ve vodorovné poloze, aby nedošlo k vytahání materiálu.
Jak casto prát vlnu
Díky unikátním vlastnostem vlny stačí prát svetr velmi sporadicky – tmavý svetr vyperte cca po 100 dnech nošení. Světlejší svetry je pak potřeba prát trochu častěji.
Jak pečovat o vlněný svetr : Jak prát vlněný svetr
Vlněné svetry perte ideálně v ruce, v teplé vodě maximálně dosahující 30 °C. Do kýblu, lavoru nebo pračky napusťte vodu, přidejte trošku šetrného pracího prášku bez bělidel a v ruce jemně properte. Snažte se svetr příliš nemačkat, abyste jej neponičili.
Jak správně skladovat merino oděvy Moli a další škůdci se rádi živí vlákny, jako je merino vlna, kašmír nebo hedvábí, a zanechávají tak na oblečení díry. V létě proto skladuj své merino svetry na chladném a suchém místě s dobrou cirkulací vzduchu, jako je například skříň, půda nebo sklep.
Jak prát merino ponožky v ruce
- Napusťte si vlažnou vodu, ideálně kolem 30°C.
- Použijte prací gel na vlnu.
- Ponožky jemně promněte s pracím gelem a nechte je alespoň 10 min. máčet.
- Vymáchejte ponožky ve vlažné vodě.
- Jemně ponožky vyždímejte (ne kroucením!) a nechte uschnout – pozor, ne na topení!
Jak prát 100% vlnu
Praní při maximální teplotě 40°C, výlučně program na vlnu (ideálně certifikovaný společností Woolmark), který nestřídá studenou a teplou vodu. Oblečení se nesmí bělit. Oblečení lze sušit v bubnové sušičce na nižší teplotu (60°C) – programem na vlnu.Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.V případě nezbytnosti je možné vlněné deky, plédy a prostěradla vyprat rychle v ruce s vodou do 30°C a přidáním lanolinového prostředku na praní. Doporučujeme deky moc nenamáčet. Na běžnou údržbu stačí deky vyvětrat na čerstvém vzduchu.
Praní v teplejší vodě (víc než 30 °C), dlouhé mletí v pračce a vysoké otáčky při odstřeďování výrobek znehodnotí úplet zplstnatí a srazí se! Na takto znehodnocený výrobek nelze uplatňovat jakoukoliv reklamaci.
Jak se starat o vlněný kabát : Zatímco vlněný svetr snese bez problému praní v pračce, do domácího praní zimního kabátu se rozhodně nepouštějte. Pokud si kabát ušpiníte, setřete nečistotu vlhkou houbičkou. Kabát následně pověste na ramínko nejlépe do volného prostoru, kde dobře proschne. Pak teprve můžete uložit kabát do skříně.
Jak často prát merino : Vlákna merino vlny mají totiž díky lanolinu přirozenou ochrannou vrstvu, která zabraňuje vstřebávání skvrn a díky sníženému hromadění statického náboje ani téměř nepřitahují prach. Pouhopouhé větrání podporuje samočistící vlastnosti vlněných vláken a výrobky z merina tak není vůbec nutné často prát.
V čem vyprat ovčí vlnu
Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.
Vlněné oblečení perte vždy obrácené naruby. Nepoužívejte agresivní prací prostředky, „biologické“ přípravky s obsahem enzymů nebo prostředky s bělidly. Nejlépe uděláte, když si koupíte speciální prostředek na vlnu. Svetry složte do skříně na pevnou polici, abyste je ochránili před natahováním.Jak prát vlněný svetr
Vlněné svetry perte ideálně v ruce, v teplé vodě maximálně dosahující 30 °C. Do kýblu, lavoru nebo pračky napusťte vodu, přidejte trošku šetrného pracího prášku bez bělidel a v ruce jemně properte. Snažte se svetr příliš nemačkat, abyste jej neponičili.
V čem vyprat ovcí vlnu : Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.