Antwort Jak se starat o boty? Weitere Antworten – Jak se starat o nové boty
Nové boty vždy ošetřujte bez tkaniček. Zbytečně byste je zanesli voskem a nedostali se pod šněrování, kde je ošetření samozřejmě také třeba. Jestli si netroufáte na správné našněrování, je to příležitost rozšířit si obzory.8 pravidel, díky kterým prodloužíte životnost bot
- Při výběru obuvi si nechte poradit odborníkem.
- Obuv používejte pouze pro k tomu určené aktivity.
- Po každém použití boty očistěte.
- Nezapomínejte na impregnaci.
- Vlhké boty neprodleně vysušte.
- Boty neuklízejte do botníků – nechte je větrat.
- Namáhaná obuv nepatří do pračky.
Co všechno můžete namazat na boty
- Vazelína. Lékařskou vazelínu seženete za pár korun v každé lékárně.
- Lanolin. Žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami převážně ovce domácí, ale i jiných zvířat, která jsou chována pro vlnu.
- Indulona.
- Sádlo.
- Včelí vosk.
Jak pečovat o boty : Promočenou obuv je třeba důkladně pomalu vysušit. Po vysušení je nezbytná opětovná impregnace obuvi a posléze nanesení na svršek obuvi vhodného krému. Důležité je použití napínáků na obuv při vysoušení obuvi, které zabrání deformaci obuvi. Po aplikaci vhodného krému na svršek obuvi je třeba je vyleštit měkkým hadříkem.
Jak často mazat boty
Impregnaci na obuv nanášejte v souvislé vrstvě a nezapomeňte, že i když boty odpočívají v botníku, kůže stále vysychá, proto je dobré vrstvu čas od času obnovit. Péči o Vasky je potřeba pravidelně opakovat, ideálně jednou za 3 až 4 týdny.
Jak rozchodit nové boty : Oblečte si několik párů ponožek (kolik se vám do boty vleze), boty obujte a za pomocí fénu ohřejte místa, kde vás boty dřou a tlačí. Zkuste nohou v botě lehce pohybovat. To pomůže nové boty roztáhnout. Chodidla nevyndávejte, dokud boty úplně nevychladnou.
Váháte-li, zda je na čase obuv vyhodit, zkontrolujte následující:
- jedna bota je viditelně více opotřebovaná než ta druhá
- boty neleží rovně, když je umístíte na rovný povrch.
- v poslední době pociťujete dosud neznámé bolesti pohybového aparátu.
- mezipodešev je zbaven většinou barevné části a prosvítá ta (většinou) světlá
Zpravidla platí, že impregnovat je třeba vždy, kdy se vám zdá, že obuv ztrácí odolnost vůči vodě. Hladkou useň ošetřovanou krémy a oleji impregnujte přibližně jednou za 4 až 6 týdnů; pokud ji však budete nosit do zmrzlého sněhu, který povrch obuvi odírá, pak klidně i 1 až 2x týdně.
Co místo kremu na boty
Co vše tedy můžeme použít, když u sebe nemáme zakoupený přípravek
- Sádlo – tukem ze zvířecích kůží si natíraly lidé boty odjakživa a lze jej použít s úspěchem i dnes.
- Vazelína – univerzální mast či mazadlo na všechno.
- Indulona – nejběžnější krém na ruce obsahuje vazelínu, lanolin, parafín a přírodní vonné silice.
Některé pračky mají prací program přímo na boty. V tom případě máte vyřešeno. Pokud tento program vaše pračka nemá, nastavte praní na jemné tkaniny, teplotu vody na 30 °C a co nejnižší otáčky. Pokud byste prali boty v teplejší vodě, mohlo by se stát, že se zkroutí.Kousek bavlněného hadru si omotejte kolem prstu a takovým způsobem vmasírujte přípravek do kůže. Nepřehánějte to s množstvím – stačí pravidelná, tenká vrstva. Krémování začněte od špičky bot a skončete na podpatku (pokud je také vyrobený z lícové kůže).
Nejdříve odstraňte hrubé nečistoty na sucho pomocí kartáče na boty, poté stačí mokrý hadřík nebo houbička společně s trochou mýdla a boty vyčistit. Tím odstraníte největší nečistoty. Boty nechte důkladně proschnout a jde se na leštění. Použijte speciální krém na kůži a nakonec boty dostatečně naimpregnujte.
Proč se dělají puchýře z nových bot : Otlaky vznikají nejčastěji z úzkých a nových bot, které ještě nejsou rozchozené. Tím, že se chodidlo neustále tře o botu či ponožku, pokožka v postižené oblasti zrudne a bolí. Následně dochází k zánětu. Pokud bolest déle neřešíte a s drážděním nepřestáváte, kůže se na odřeném místě oddělí a vzniká puchýř.
Co dělat když mě tlačí boty : navlhčené ponožky
Jedná se o jeden z nejjednodušších a nejoblíbenějších způsobů roztažení těsných bot. Navlhčete si ponožky a navlékněte si je na nohy (nejlepších výsledků dosáhnete, pokud si vyberete silnější froté ponožky). Poté si obuv obujte na nohy a noste ji 30-40 minut. Bota by se měla mírně roztáhnout.
Proč smrdí boty
Vlhkost v botách vytváří ideální prostředí pro plíseň a kvasinky, které produkují zapáchající plyny. Totéž platí i pro plíseň na nohách. Dobrá zpráva je, že samotný pot nesmrdí. Špatná je, že tak jako tak musíme boty udržet v suchu, aby v nich plísně nepřežily.
Standardem u běžecké obuvi by měla být životnost cca 800-1000 km v závislosti na hmotnosti běžce, techniky běhu či povrchu po kterém běhá. V současné době i amatérský běžec dosahuje "jubilejních" 1000 km v průběhu jednoho roku a někdy dokonce i dříve.Ochrana před znečištěním indikuje, že impregnace na boty zabraňuje usazování nečistot a skvrn. To umožňuje, aby vaše boty vypadaly nově a svěže déle. Ochrana před plísněmi zabrání tvorbě plísní, které mohou vzniknout v důsledku kontaktu s vlhkostí.
Jak často střídat boty : Boty je nejlepší nechat v napínácích několik dní, než je opět nazujete. Proto doporučujeme střídat několik párů obuvi, abyste každý vynesli asi čtyřikrát měsíčně. Po příchodu domů boty vyzujte a vložte do nich napínáky, ať si mohou odpočinout stejně jako vy.