Antwort Jak se používá gel na praní? Weitere Antworten – Kam se dává do pračky gel
Kapsli je třeba umístit jako první před praním prádla v dolní části bubnu pračky na zadní straně. Takto dostane kapsle možnost se ve vodě rozpustit úplně. Vložíme-li ji nahoru na oblečení nebo mezi oblečení, není jisté, že se voda dostane do kapsle tak, aby se vytvořil roztok.U pracích gelů je dávka v rozsahu od 70 ml do 110 ml (podle stupně znečištění a koncentrace účinné látky). Dodržujte také typ pracího prostředku na určité materiály. Vlnu perte jen v prostředcích na vlnu. Stejně tak byste neměli dlouhodobě prát tmavé prádlo prostředkem na bílé.Kolik prášku a gelu Pro plnou pračku běžně zašpiněného prádla, na kterém nejsou žádné mimořádně odolné skvrny, vám postačí 100 g běžného pracího prášku. Pokud však budete prát s novým práškem Persil Expert, který je koncentrovaný, postačí vám pouze 80g!
Jak udělat z pracího prášku gel : Pokud je gel příliš tuhý, stačí ho lehce naředit čistou vodou a nalít s pomocí trychtýře do prázdné nádoby od pracího prášku nebo do zásobníku na prášek. Do bubnu nebo přihrádky nalijte před praním přiměřenou dávku, cca 2-3 lžíce pracího gelu na 5-6 kg prádla a spusťte požadovaný program.
Co je lepsi na praní gel nebo prášek
Gel má v tomto směru velkou výhodu i při ručním praní či kratších programech. Působí totiž okamžitě od startu praní, a proto dosahuje vysoké účinnosti. Na zašlé skvrny a silně zašpiněné prádlo je účinnější zase sypký prášek. Jeho složení navíc mnohdy účinněji bojuje se skvrnami od kávy, čaje či vína.
Jak prát s pracím gelem : Prací gel zachovává zářivé barvy prádla
Nejlépe fungují v případě, že perete jen mírně znečištěné prádlo, případně prádlo z jemných materiálů, které by bělicí prostředky v pracím prášku mohly poškodit. Protože prací gely bělidla neobsahují, hodí se pro praní barevného a černého prádla!
Sypké prací prášky se dávkují přímo do přihrádky, přičemž tekuté prací prostředky se dávkují do dávkovače a dávají se přímo do bubnu navrch prádla. V případě gelových kapslí stačí vložit požadovaný počet kapslí pod prádlo do bubnu pračky; tablety naopak do přihrádky na prací prostředek.
Hlavní rozdíl mezi práškem a gelem
Jsou vhodnější pro praní bílého prádla, protože obsahují bělící složky a činidla, která dokážou lépe odstranit skvrny a zároveň udržet bílou barvu. Oproti tomu prací gely obsahují více tekutých složek, které usnadňují odstraňování nečistot.
Co použít místo prášku na praní
Prášek na praní
Stačí v horké vodě rozmíchat nastrouhané mýdlo a sodu (vrchovatá lžíce strouhaného mýdla, zarovnaná lžíce sody). Jako aviváž lze alternativně použít obyčejný ocet.Jak na to: mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s litrem horké vody a necháme rozpustit. Dolijeme 5 litrů horké vody, stále mícháme, přidáme sodu – zhruba 250 g krystalické nebo 100 g práškové, také necháme rozpustit. Příprava zabere asi 15 minut. Po vychladnutí vznikne hustší sliz.Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.
Prací a čisticí prostředky nemají žádné datum expirace, na rozdíl od potravin, u nichž je to dokonce vyžadováno zákonem.
Jak si vyprat v ruce : Netřete o sebe prádlo příliš agresivně, abyste nepoškodili vlákna látky. Prádlo mačkejte a dobře propírejte, aby se uvolnilo co nejvíce špíny. Na oblečení se skvrnou použijte odstraňovač skvrn (určený na danou tkaninu), několikrát ho do prádla promněte a nechte odmočit.
Co na zapach z pračky : Velkým pomocníkem při umývání pračky je ocet – nalijte ho trochu před praním do nádobky na aviváž. O pračku tak pečujete preventivně při každém praní. A žádný strach – na vůni prádla to nemá vliv. Náš tip: Pokud máte doma příliš tvrdou vodu, usazuje se v pračce ve velkém také vodní kámen.
Co dát do pračky aby nesmrděla
Ekologický tip – jednou za čas nalijte přímo do bubnu pračky 1 litr octu a pusťte ji na 90 °C. Nejlépe po každém praní zkontrolujte těsnící gumu a setřete ji vlhkým hadrem.
Prací prášky a gelové prací kapsle obsahují koncentrované tenzidy (saponáty). Po požití se nevstřebávají, a tak nezpůsobí celkovou otravu. Dráždí však zažívací trakt, způsobují zvracení, a po spolknutí většího množství i průjem. Zvláště opakované zvracení je nebezpečné.Mýdlo na praní nastrouháme na jemno, přidáme stejné množství prací sody a zalijeme horkou vodou. Promícháme, necháme vše zcela rozpustit a vychladnout. Směs postupně zgelovatí a udrží svou konzistenci. Na závěr můžeme přidat esenciální olej, který prádlo provoní a také konzervuje vzniklý gel.
Jak si doma vyrobit sliz : Na sliz bez lepidla potřebujete jen šampon (nebo kondicionér) a kukuřičný škrob, které smíchejte v poměru 1:2 a poctivě uhněťte. Za pár minut je hotovo. Pokud se sliz trhá, přidejte šampon, pokud je lepivý, dejte víc škrobu. Úplně stejným způsobem sliz vyrobíte také z jaru a hladké mouky, opět volte poměr 1:2.