Antwort Jak se mnozi sukulenty? Weitere Antworten – Jak se množí sukulenty

Jak se mnozi sukulenty?
Množení sukulentů

Stačí odříznout zdravý list nebo část stonku a nechat jej několik dní zaschnout, aby se na řezné ploše vytvořil kalus. Poté se řízek umístí na vlhký substrát a čeká se, až se objeví kořeny. Tato metoda je zábavná a umožňuje snadno rozšířit sbírku sukulentů nebo sdílet je s přáteli.Kaktusy lze množit různými způsoby, včetně semeny, řízky, roubováním a oddělováním odnoží od mateřské rostliny. Každá metoda má svá specifika, která je třeba zvážit při výběru nejvhodnější techniky pro vaše konkrétní rostliny. Množení semeny je tradiční a přirozená metoda, ale může být poměrně pomalá.Množit echeverie lze listovými i vrcholovými řízky, odnožemi a také výsevem. První tři varianty jsou pro domácí podmínky vhodnější. Řízky nechejte zakořenit na vlhkém písku nebo substrátu.

Jak pěstovat sukulenty : Sukulenty snesou období sucha. Během vegetačního období (což je zpravidla jaro a léto) však potřebují pravidelnější zálivku. Zatlačte prstem do půdy kolem rostliny. Pokud se vám zdá, že horní dva centimetry půdy jsou suché, zalijte rostlinu hloubkově, tedy tak, dokud voda nevytéká ze dna květináče.

Kdy množit trvalky

Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.

Kdy množit řízkováním : Vůbec nejběžnější metodou vegetativního množení okrasných i pokojových rostlin je řízkování. Obvykle na jaře či v raném létě se z rostlin odejmou řízky, což bývají podle druhu rostliny mladé výhonky, listy nebo části větviček. Stonek mahonie stačí nařezat na kousky s jedním očkem a jedním listem.

Za prvé potřebují světlo, nejlépe jižní okna a světlo přímé sluneční, čili v temných bytech se jim dařit nebude. Za druhé potřebují rozumnou zálivku, za třetí každoroční přesazení do nového substrátu, ze kterého čerpají živiny, nikoli však hnojení a za třetí vyžadují zazimování.

V období největších veder – přelom červne a srpna – asi 14 dní přerušíme úplně zálivku. Srpen a září: v tomto období zálivku již začínáme omezovat. Říjen: kaktusy před prvními mrazíky přemístíme domů. Rostlinky naposledy zalijeme a zbavíme je případných škůdců.

Jak množit kere

Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.Hvězdnice se množí dělením na jaře nebo na podzim, nebo také jarním výsevem.Sukulenty a kaktusy naopak stříhat nesmíme, pouze případně opatrně "ulamujeme" malé kaktusy či odnože sukulentů a necháváme zakořenit. V případě, že vám nějaká rostlinka uhyne vždy ji odstraňte. Pokud se objeví pláseň či houby neprodleně postižené místo odstraňte a následně kontrolujte, zda se dále nerozšiřují.

Sukulenty sázejte nejlépe do květináčů s dírkami, aby bylo možné vylívat přebytečnou zálivku z podmisky. Pokud si vyberete květináč bez dírek, nezapomeňte na dno nasypat buď několik kuliček keramzitu nebo střepy keramických květináčů. Vytvoříte tak přirozenou drenáž a zemina nebude převlhčená.

Jak a kdy množit šeřík : Množení řízkováním provádíme ještě před květem šeříku, tedy na konci března až na počátku května. Pro tvorbu řízků využíváme mladé, polodřevité či dřevité výhony, které nesou 4 až 6 pupenů. Takto získané řízky pak ještě ošetříme stimulátorem růstu.

Jak se množí srdcovka : Množení: Srdcovku můžete rozmnožovat dělením trsů na jaře nebo na podzim. Stačí oddělit mladší trsy a přesadit je na nová místa. Zimování: V chladnějších oblastech může být dobré rostlinu na zimu přikrýt, aby se ochránila před mrazem.

Jak správně Rizkovat

Nebojte se řízkování.

Každý ponoříte do práškového růstového stimulátoru, zastrčíte do připravené jamky a přihrnete substrátem. Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem.

Najděte na levanduli místo, kde je stonek dostatečně ohebný, ale už při přehnutí praskne. To je to místo, kde provedete řízkování. Odebraný řízek zkraťte na asi 10 cm a dejte do pudrového kořenového stimulátoru. Následně je zasaďte po přibližně 5 kusech do zahradnického substrátu, který udržujte vlhký.Obecná pravidla (neplatí u všech druhů) jsou: nízká teplota, minimální zálivka (cca 50 % našich rostlin během zimování vodu u kořenů vůbec nepotká, některé za zimu 2-3x lehce zalijeme nebo pouze porosíme) a dostatečné světlo (na rozdíl od kaktusů, které při dodržení určitých podmínek lze zimovat v naprosté tmě).

Kdy zalit kaktusy po přesazení : Tip na dokonalou zálivku

Ideální doba je 1 týden po zálivce, květina je plná síly a zvládne tak bez následků takto náročnou změnu. Při přesazování si dejte pozor na nadměrné poškození kořenů. V novém květináči nechte sukulenty odpočívat 1 týden bez zálivky, pak teprve zalévejte.