Antwort Jak se branit kdyz zaměstnavatel neplati? Weitere Antworten – Co si zaměstnavatel nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.Pokud jste své vydělané peníze neobdrželi, máte dvě možnosti, jak situaci řešit:
- Vyzvat zaměstnavatele k vyplacení mzdy písemnou formou.
- Dát okamžitou výpověď – tímto způsobem asi budete postupovat ve chvíli, kdy obecně nejste spokojeni a chcete odejít.
Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu (nebo její část) déle než 15 dní po splatnosti, můžete podat okamžitou výpověď.
Co dělat při nevyplacení mzdy : Co dělat, když zaměstnavatel nezaplatí mzdu
Je splatná po vykonání práce, nejpozději však do konce následující kalendářního měsíce. Zaměstnavatel musí stanovit pravidelný výplatní termín. Jakmile dojde k nevyplacení mzdy zaměstnavatelem, můžete jako zaměstnanec svůj nárok uplatnit žalobou u soudu.
Na co se mohu ptát jako zaměstnavatel
V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.
Co kdyz zaměstnavatel nemá práci : Když zaměstnavatel nemá práci, protože nejsou zakázky, kolik dostanu Pokud zaměstnavatel nepřiděluje práci z důvodu částečné nezaměstnanosti, tj. z důvodu omezení odbytu výrobků/poptávky po službách, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku, je-li uzavřena dohoda s odborovou organizací.
Ať už Vám zaměstnavatel dluží jednu nebo několik výplat, vždy doporučujeme zaměstnavatele k jejich zaplacení písemně vyzvat. Pokud Vám ani na tuto výzvu zaměstnavatel dlužnou mzdu (plat) neuhradí, můžete se s žalobou obrátit na soud.
Co dělat, pokud zaměstnavatel odstupné neposlal Zkuste jej nejprve vyzvat písemně k nápravě. Pokud by se ani poté k ničemu neměl, obraťte se na soud.
Co dělat když zaměstnavatel neplatí včas
Ať už Vám zaměstnavatel dluží jednu nebo několik výplat, vždy doporučujeme zaměstnavatele k jejich zaplacení písemně vyzvat. Pokud Vám ani na tuto výzvu zaměstnavatel dlužnou mzdu (plat) neuhradí, můžete se s žalobou obrátit na soud.Žádost o vyplacení mzdy sepište písemně a psaní zašlete na adresu zaměstnavatele. Doporučujeme dopis zaslat doporučeně, abyste měli jistotu, že si zaměstnavatel psaní převzal. Jestliže zaměstnavatel nereaguje a dlužnou mzdu neuhradí, je vhodné na nic nečekat a obrátit se na právníka, případně na soud.zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Zkuste třeba:
- prohledat stránky firmy.
- napsat mail někomu z té firmy a zeptat se, jaký je kontakt na personální oddělení
- případně zjistit, jestli vůbec takové oddělení mají — pokud ne, tak hledejte kontakt na ředitele.
- zajít na vrátnici, na recepci nebo do firemního obchodu.
Co dělat když zaměstnanec nepřijde do práce : Z výše uvedeného vyplývá, že pokud zaměstnanec nechodí do práce, porušuje tím své povinnosti. V takovém případě má zaměstnavatel právo zahájit s dotyčným zaměstnancem disciplinární řízení. Zaměstnavatel připraví písemné upozornění na porušení povinností, a to podle § 52 písmena g) zákoníku práce.
Co dělat když nemám zaměstnání : Co dělat při ztrátě zaměstnání
- Nahlaste ztrátu zaměstnání na úřad práce. Máte na to tři pracovní dny od ukončení pracovního poměru.
- Zažádejte si o podporu v nezaměstnanosti. Podporu stát vyplácí po dobu 5 až 11 měsíců a její výše se odvíjí od výše vašeho předchozího platu.
- Ověřte si platbu zdravotního pojištění.
Kdy je nejlepší podat výpověď
Tip Prace.cz: Pokud chcete podat výpověď, začněte to v práci řešit nejlépe pár pracovních dní před koncem daného měsíce, ať máte rezervu.
Když zaměstnavatel neplatí včas, lze dát výpověď
"Podle § 56 odst. 1 písm. b) Zákoníku práce totiž jestliže zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy či platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, pak má zaměstnanec právo pracovní poměr okamžitě zrušit," vysvětlil.Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.
Co je paragraf 66 : Zákoník práce – § 66
Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. (2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží.