Antwort Jak pěstovat jasmín v květináči? Weitere Antworten – Proč mi nekvete jasmín

Jak pěstovat jasmín v květináči?
Pokud váš jasmín nekvete, může být právě po odkvětu nebo má špatné podmínky. Zejména se za měřte na dostatek vláhy a světla. Oschlé lístky a květy značí nedostatečnou zálivku. Hnědé fleky na listech a květech způsobuje přelití.Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.zalévání jasmínu

V létě je důležité, aby půda zůstala vlhká, proto zalévejte každé 2 dny. Na podzim zalévejte méně často. V zimě dbejte na to, aby půda mezi zálivkami trochu vyschla, k tomu ji zalévejte maximálně 2x za 7 dní. Pokud jasmín kvete v zimě, zalévejte jej jednou za 5 dní.

Co potrebuje jasmín : Jasmín – Jasminum

  • Umístění Světlé a vzdušné místo, ne přímé slunce, spíše chladnější stanoviště. V zimě 5 – 10 C.
  • Péče. Udržovat zeminu přiměřeně vlhkou, často rosit. Hnojení během jara a léta každý týden.
  • Ostatní Pokojový jasmín velmi silně voní, kvetení prodlouží chladnější stanoviště. Lze pořídit i ve fialové barvě .

Jak se množí jasmín

Jak množit jasmín

Popínavý jasmín se snadno množí řízky, a to ideálně v době přesazování rostliny. Řízky doporučujeme umístit na teplé a světlé místo s vysokou vlhkostí a stálým, ale opatrným přísunem vody. Nový růst by se pak měl objevit za několik týdnů.

Jak pestovat jasmín doma : Stačí ji pravidelně zalévat, tedy nenechat zeminu vyschnout, ani přemokřit. Dařit se mu bude na světlém místě, ale pozor, nedávejte ho na přímé slunce. Hlavně v létě jasmín před jeho paprsky skryjte do polostínu. Přes léto bude jasmínu vyhovovat pokojová teplota, ale můžete ho i letnit, například na balkóně.

Nejlépe se jí bude dařit na chráněném místě, například u zdi, která je vyhřátá sluncem. Jasmínovka ovšem kvete a voní také ve stínu. V našich podnebních podmínkách není zimovzdorná, pěstuje se tedy pouze v nádobách se zimním umístěním v mrazuprosté místnosti při teplotě cca 8-14 °C.

Péče o pokojové rostliny se v průběhu roku liší. Od jara do podzimu přihnojujte jedenkrát za dva týdny, v zimě není přihnojování tak časté, obvykle stačí jednou za měsíc. Nejnáročnější na správné dávkování jsou tekutá hnojiva. Určitě dodržujte povolenou koncentraci a řeďte hnojivo vodou přesně podle doporučení výrobců.

Kdy množit jasmín

Množení jasmínu

Množíme nejčastěji vrcholovými řízky mladých větviček. Ty odebíráme ideálně na podzim a necháme je zakořenit v mokré zemině na teplejším místě.Množení řízkováním provádíme ještě před květem šeříku, tedy na konci března až na počátku května. Pro tvorbu řízků využíváme mladé, polodřevité či dřevité výhony, které nesou 4 až 6 pupenů. Takto získané řízky pak ještě ošetříme stimulátorem růstu.Jak zasadit jasmín

V teplejších oblastech se jasmíny vysazují na podzim, v těch chladnějších pak spíše na jaře. Máme-li keř v květináči, přesazujeme je každoročně. Staré rostliny už stačí přesadit jednou za 3 roky.

Kvete na jednoletých výhonech, po odkvětu jej zkrátíme zhruba o třetinu délky. Stanoviště jasmín nahokvětý vyžaduje na plném slunci, a pokud ho nemá dostatek, špatně kvete a je slabší. Lze pěstovat téměř v jakékoliv půdě, příliš vybíravý není, snese dokonce i horší jílovitou, ideální je však písčitohlinitá.

Jak udělat drenáž v květináči : Jak drenáž vytvořit

Nejprve si nachystáme vše potřebné – nový květináč, substrát a drenážní materiál. Ten navrstvíme na dno nového květináče zhruba do 1/4 až 1/3 výšky ode dna, na něj položíme vrstvu zeminy a zasadíme rostlinu. Poté květináč prolejeme vodou, která má protéct odtokovými otvory. A je hotovo.

Čím hnojit květiny : V první řadě můžete vybírat z hnojiv kapalných, gelových, tyčinkových a z tekutých výživ. Dále je potřeba zohlednit druh rostlin, pořídit totiž můžete hnojivo na zelené rostliny, na kvetoucí, speciální hnojivo na bonsaje, palmy, orchideje a mnoho dalších. Dále je možné volit hnojiva takzvaně chemická, nebo přírodní.

Čím zalévat květiny

Dešťová voda je nejlepší zálivkou. Píseň chvály, která se pěje na dešťovou vodu ohledně zalévání, má své opodstatnění. Rostliny ji nejlépe tolerují a má oproti vodě z vodovodního řádu několik výhod: Dešťová voda je měkká, obsahuje málo hydrogenuhličitanu vápenatého a rostliny ji mohou proto lépe absorbovat.

Řízkování je u nás nejpoužívanější způsob množení fíkovníků. Řízky odebíráme z vyzrálých letorostů (min. tloušťka řízku by měla být síla tužky), délka řízků by měla být 15-20 cm a řízek by měl mít min. 2-3 očka.Šeřík obecný (Syringa vulgaris):

Stříhání po odkvětu podpoří tvorbu nových pupenů na příští rok. Tvarování střihu: Pokud chcete svůj šeřík tvarovat, provádějte stříhání na začátku léta, nejlépe do konce července. Tím zajistíte, že nové výhony budou mít čas zrát a vykvést v příštím roce.

Jak pěstovat šeřík v květináči : Pokud chcete pěstovat šeřík v květináči, používejte kvalitní, lehce zásaditou zeminu a během vegetace ho pravidelně přihnojujte. Na dno květináče umístíme vrstvu drenáže, jelikož rostlina nesnáší přílišnou vlhkost. Po odkvětu větve podle potřeby zkracujeme, udržíme takto rostlinu kompaktní.