Antwort Jak narovnat pleteninu? Weitere Antworten – Jak obnovit vlnu
U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.Druhy přízí
V nabídce přírodní, umělé i směsové příze. Pro silnější příze si pořiďte tlustší jehlice s vyšším číslem. Akrylové či vlněné příze se hodí na pletení zimního oblečení. Bavlněné příze jsou vhodné pro sezónní oblečení od jara do podzimu.Jak narovnat páranou vlnu
Můžeme to zkusit napařováním a protahováním nad párou (např. pomocí napařovací žehličky). Nakonec přízi před pletením volně navineme do klubek.
Jak vyprat Vlnene sako : Vlněné sako můžete vyprat na šetrný program či na program na ruční praní a teplota vody by neměla přesáhnout 40 °C, u ovčí vlny dokonce 30 °C. Syntetické materiály perte podle štítku a pokud si nevíte rady, odneste do čistírny i je. To platí i pro blejzry nebo dámská sáčka od kostýmků.
Kolik je potřeba příze na svetr
POZOR! ČÍM SILNĚJŠÍ je příze, TÍM VÍCE jí spotřebujete. Na svetr by vám mělo obecně stačit 500 – 600 g (podle vaší velikosti), ale na tlustý zimní svetr ze silné vlny spotřebujete 800 – 1000 g. Bavlněná (Tina, Batole, Camilla, Cotootn Mix, Gina, L´occasione) – je velmi příjemná na omak.
Která příze nekouše : Vlna z alpaky nekouše
Kousání vlněných přízí je většinou způsobeno kombinací vláken s různou tloušťkou (zejména u ovčí vlny od 21 µm až po 40 µm). Vlákna alpaky jsou mnohem tenčí než vlákna ovčí vlny a jejich tloušťka se pohybuje mezi 18 µm až 25 µm. Příze z alpaky a baby alpaky jsou tím pádem nekousavé.
Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.
Oblečení stačí lehce promnout ve vlažné vodě v přípravku, který je vhodný na praní vlny a přírodních materiálů. Oblečení nikdy neždímejte silou! Vždy jen jemně vytlačte vodu a nechte pozvolna doschnout nejlépe ve vodorovné poloze. Vyprat lze i v pračce šetrným programem na ruční praní do 30°C.
Jak vyprat doma sako
Vhodné není ani ruční praní. Sako by se mohlo „zlámat" a už by nikdy nevypadalo dobře. Drobné nečistoty odstraníte parní žehličkou se silným rázem páry. Sako zavěste na ramínko a pořádně propařte.Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.Výpočet spotřeby příze na svetry
Hustota vzoru | Velikost | |
---|---|---|
počet ok/10 cm | 46 – 48 | 34 – 36 |
30-32 | 2875 m | 2025 m |
27-29 | 2550 m | 1800 m |
24-26 | 2275 m | 1600 m |
Orientační spotřeba na deku: malá velikost 75 x 125 cm – 80 až 90 m (11 ok, 22 řádků); střední velikost 100 x 150 cm – 120 m (15 ok, 25 řádků); střední velikost plus 125 x 150 cm – 150 až 160 m (19 ok, 25 řádků); velká velikost 127 x 178 cm – 180 m (19 ok, 29 řádků); extra velké rozměry 150 x 200 cm – 240 m (21 ok, 33 …
Co to je Merino : Merino vlna je dokonalá vlna, tenká a měkká, pocházející z prastarého horského plemene ovcí. Ovce Merino pocházejí pravděpodobně ze severní Afriky, odkud se dostaly v průběhu středověku do Španělska.
Jaká příze na háčkované hračky : Pro začátečníky doporučujeme bavlněné příze řetízkové, které jsou vyrobeny z pásků či dutinek, které jim zajišťují skvělou pružnost. Bavlna je vhodná k mechanickému praní, je nutno však počítat s pomalejším schnutím. Je také velmi příjemná na pokožce, proto je vhodná pro děti a osoby s citlivou pokožkou.
V čem prát peřiny
Použijte prací prostředek určený na přikrývky a polštáře s přírodní náplní, který neobsahuje enzymy. Běžné prací prostředky obsahují enzymy, které ničí vlastnosti peří a prachového peří tím, že z nich odstraní přirozenou vrstvu tuku. Na přikrývky z umělých vláken můžete používat běžné prací prostředky.
ovčí vlna musí být střižena z živých ovcí – ovce musí být před střihem čistá, volně se pasoucí na čisté louce, možná by ji pomohlo i proplavení v řece (viz Ottův naučný slovník heslo Ovčáctví) silně zašpiněná místa (trus) je vhodné z vlny ručně odebrat.Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.
Jak prát surovou vlnu : Pere se ručně nebo hodně opatrně v pračce – při nešetrném zacházení a nárazových změnách teplot se vlna zplstí do chuchvalců a tím se znehodnotí. Při praní si můžete pomoct solí nebo sodou na praní. Po vysušení se vlna rozčesává speciálními kartáči nebo bubnovou česačkou.