Antwort Jak množit lilek Jasmínokvětý? Weitere Antworten – Jak zazimovat lilek jasmínokvětý
Lilek jasmínokvětý na zimu umístíme do světlé a vzdušné místnosti, ideálně teploty 10-12 stupňů. Rostlinu zimujeme od října do dubna nebo května. Lilek zaléváme, bal nesmí nikdy vyschnout. V zimě také provedeme řez.STANOVIŠTĚ: Polostín, snese i přímé slunce PŮDA: běžná zahradní zemina ZÁLIVKA: Vydatná zálivka (bal nesmí vyschnout) a pravidelné hnojení 1x týdně KVĚTY: Velmi rychle rostoucí nenáročná a stálezelená popínavá rostlina. Špičky výhonků jsou ozdobeny hustými chomáči složenými z 15 až 20 kvítků bílé barvy.Lilky můžete úspěšně vypěstovat prakticky všude tam, kde dobře prospívají papriky a rajčata. Semínka lilku jsou velmi podobná semenům příbuzných paprik. Můžete je proto vysévat již od poloviny února až do půlky března a zásadně do kvalitního substrátu zhruba 1 cm pod jeho povrch.
Jak hluboko sázet lilek : Semena a výsev lilku
Tato semena vyséváme od poloviny února právě do půlky března a zásadně do kvalitního, humózního substrátu – 1 cm pod jeho povrch. Je též důležité, aby substrát neobsahoval choroboplodné zárodky napadající klíčící rostliny, proto je vždy lepší koupit zcela nový, ošetřený.
Jak zazimovat Jasmínovec
V průběhu vegetace od druhé poloviny května umístíme na venkovní stanoviště. Před příchodem prvních mrazíků umístíme rostlinu do vnitřní bezmrazé místnosti s teplotou cca 8 °C.
Jak pestovat Jasminovec : Pěstování jasmínu
Rostliny potřebují dostatek hnojiva, zálivky, tepla a slunce. Většina druhů není mrazuvzdorná, a tak je pěstujeme v nádobách. Nároky na druh půdy jsou poměrně malé. Výborně se jim bude dařit v hlinité, ale nevadí jim ani propustná písčitá zemina.
Ideální teplota ke klíčení by měla být okolo 20–25 °C, nesmí klesnout pod 20 °C. Klíčení trvá přibližně 10–18 dní nebo déle.
Aby nám lilky plodily, musíme omezit jejich bujný růst stejně, jako je tomu u rajčat nebo okurek. Lilek pouští nové výhony nad každým listem. Pravidelně je odstraňujeme a necháme jich jen tolik, aby se nám na jedné rostlině sešlo maximálně 5 – 7 plodů. Většinou to vychází na cca čtyři výhony.
Kolik místa potřebuje lilek
Lilek musí mít kolem sebe dostatek místa, uvádí se spon výsadby 120 x 200 cm. Sazenice vysazujeme do kvalitní živné půdy, stejně jako ostatní plodovou zeleninu.Množení Jasmín můžete množit řízky, ty nechejte zakořenit při stálé pokojové teplotě a při vyšší vlhkosti. Pro rychlé zakořenění a rozvoj kvalitního kořenového systému použijte vhodný přípravek, vyzkoušejte třeba Lignohumát.Rozmnožuje se bylinnými řízky, ale dobře jej lze rozmnožovat i hřížením.
- Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.
- Proplachujte semínka 2x denně.
- Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.
Jak pěstovat ze semínek : Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.
Jak poznat kdy sklidit lilek : Ale pokud lilky začínají zelenat, jsou již přezrálé. Konzumovat se dají, ale semena jsou již tvrdší a dužnina může hořknout. Jinak obecně, sklízet jste již mohl, jakmile tmavé plody přestaly narůstat.
Jak Prezimovat lilek
V létě lilek vydatně zalévejte a jednou týdně přihnojujte. Na podzim převislé výhony zkraťte na polovinu a rostlinu přeneste do světlé místnosti s teplotou 5 až 10 °C. Po zimě, ideálně v březnu, lilek přesaďte do čerstvé půdy a přesuňte do tepla. Brzy začne opět růst a pokvete.
Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvá, ale můžete je skladovat ještě pár dní v lednici, čímž prodloužíte jejich trvanlivost. Obaly semen, vnější slupky, nejsou na škodu, ale ani zdrojem množství vitamínů, tedy je před konzumací můžete vypláchnout.
V čem klíčit semínka : Miska, sítko a talířek
Pokud máte doma mističku, sítko a talířek, můžete začít klíčit semínka ještě dnes. Pokud máte více strávníků, vezměte velké síto, pokud je to jen pro vás, stačí malé, čajové. Semínka jednoduše třikrát denně propláchnu a nechám okapat v mističce. Talířek zajistí teplo a vlhko.