Antwort Jaké jsou podle tebe hlavní důvody pro podnikání? Weitere Antworten – Co je zakladnim motivem podnikání

Jaké jsou podle tebe hlavní důvody pro podnikání?
„Základním motivem podnikání je snaha o dosažení zisku jakožto přebytku výnosů nad náklady“ (Synek, 2006, s. 3). Podnikání je opakovaná činnost, která je provozována podnikatelem samostatně, pod vlastním jménem a na vlastní odpovědnost.Podnikání také přináší nezávislost. Ať už časovou, tak při výběru obchodních partnerů nebo projektů, na kterých chce podnikatel pracovat. Podnikatel je pánem svého času, určuje si sám kdy začíná jeho pracovní doba a kdy končí. Sám si také stanovuje dovolenou a přizpůsobuje práci svým potřebám a okolnostem.Právnická osoba, coby uměle vytvořený subjekt zapsaný do obchodního rejstříku, podniká na území ČR jedním z následujících způsobů: společnost s ručením omezeným (s.r.o.), • akciová společnost (a.s.), • veřejná obchodní společnost(v.o.s.), • komanditní společnost (k.s.), • družstvo.

Jaké jsou znaky podnikatele : činnost musí být vykonávána podnikatelem pod vlastním jménem, podnikatel vykonává danou činnost na vlastní zodpovědnost, cílem této činnosti je dosažení zisku (skutečné dosažení zisku však podmínkou není, podmínkou je pouze úmysl podnikatele dosáhnout zisku), podnikatel splňuje podmínky stanovené živnostenským zákonem.

Co musí umět podnikatel

Coby podnikatel byste se měli soustředit hlavně na tři klíčové skupiny dovedností: na schopnost jednání s lidmi, sociální dovednosti a atributy osobní kariéry. Tedy na vše od důvěryhodnosti přes empatii až po profesionalitu.

Co vše je potřeba k podnikání : K založení volné živnosti stačí ohlášení na živnostenském úřadě a splnění všeobecných podmínek – typicky potřebujete jen občanku a zaplatit poplatek. Řemeslná nebo vázaná živnost se vás týká, pokud vaše podnikání vyžaduje zvláštní odbornost.

OSVČ odvedou především na povinných odvodech (sociální a zdravotní pojištění) méně než zaměstnanci. Nesou totiž podnikatelské riziko a čerpají minimální státní dávky. Nižší zdanění je častým impulsem pro některé občany, proč danou činnost vykonávat jako OSVČ a nikoliv jako zaměstnanec.

Podmínky pro založení živnosti

Abyste mohli začít podnikat, potřebujete splnit všeobecné podmínky jako dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost (ne vždy je škraloup v trestním rejstříku překážkou, vždy ale závisí na individuálním případu).

V čem rozjet podnikání

Vyzkoušejte si podnikání nebo si vytvořte vedlejší příjem v těchto oblastech:

  • Vlastní řemeslná nebo výtvarná tvorba.
  • Hlídání a služby v domácnosti.
  • Ruční práce.
  • Konzultace a poradenství
  • Doučování online.
  • Dropshipping: přeprodávejte zboží
  • Sdílená ekonomika.
  • Tvorba obsahu.

Všechny provozovny musí být trvale a zvenčí viditelně označeny obchodní firmou nebo názvem nebo jménem a příjmením podnikatele a jeho identifikačním číslem. Provozovny určené pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům musí být navíc označeny: za prvé jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost provozovny.Podnikatel musí vést účetnictví, daňovou evidenci, popř. evidenci příjmu z cílem zjištění základu pro výpočet daně z příjmu právnických nebo fyzických osob, odvodu DPH, odvodu příspěvku na sociální a zdravotní pojištění za sebe i své zaměstnance.

Podnikat může každý, kdo:

má způsobilost k právním úkonům (prokazuje se na základě platného občanského průkazu), je bezúhonný (dokládá se výpisem z Rejstříku trestů), splňuje kvalifikační požadavky kladené na daný druh podnikání.

Co se považuje za začátek podnikání : Za zahájení samostatné výdělečné činnosti se považuje okamžik, kdy se činnost začne provozovat s cílem "mít příjmy" (tj. objednávky, fakturace, uzavírání smluv apod.). Za zahájení samostatně výdělečné činnosti se nepovažuje pouhé získání živnostenského nebo jiného oprávnění k provozování samostatné výdělečné činnosti.

Jaké jsou výhody živnosti : Založení živnosti je obvykle rychlé a snadné, bez nutnosti skládat základní kapitál. Také nastartování podnikání na živnostenský list vyjde levněji než u právnické osoby. Živnostníkům se také zamlouvá možnost přímého řízení a absolutní kontroly nad celým podnikáním, což většinou vykonávají osobně.

Čím ručí živnostník

Nejvýraznějším rozdílem mezi živnostníkem a majitelem firmy je způsob ručení. Jako OSVČ za své obchodní závazky ručíte celým osobním majetkem.

Mezi hlavní povinnosti OSVČ patří:

  1. registrace na živnostenském úřadě,
  2. registrace na zálohy na sociální a zdravotní pojištění a jejich platby,
  3. daňové přiznání.

U vchodu do provozovny je nutné uvést své jméno a příjmení či provozní dobu. Mezi nezbytné náležitosti patří také obchodní firma, IČO nebo identifikační číslo provozovny, které vám bylo přiděleno. Provozovna také podléhá bezpečnostním předpisům – musí splňovat především ty hygienické, stavební a požární.

Co potrebuji k otevreni provozovny : Otevření provozovny

  1. – Žádost o živnostenský list – vyplňuje se na živnostenském úřadu.
  2. – Doklad osvědčující právní důvod užívání pro místo podnikání – nájemní smlouvu.
  3. – Čestné prohlášení odpovědného zástupce.
  4. – Zaplacení správního poplatku 1000,- – hradí na místě podání v pokladně příslušného živnostenského úřadu.