Antwort Jak dlouho trva vyvlastnění pozemku? Weitere Antworten – Za jakých okolností je možné provést vyvlastnění
Vyvlastnění je možné uskutečnit pouze pro účel vyvlastnění a za podmínky, že veřejný zájem na dosažení takového účelu převáží nad zachováním dosavadních práv vyvlastňovaného. Veřejný zájem vždy musí být v každém vyvlastňovacím řízení prokázán, nestačí pouze vyslovit, že existuje.Náhrada za vyvlastnění je běžně poskytována v penězích a ve lhůtě, kterou v rozhodnutí o vyvlastnění stanoví vyvlastňovací úřad.Dle zákona o vyvlastnění, konkrétně dle ust. § 2 písm. c) zákona je vyvlastnitelem ten, kdo se domáhá, aby na něj přešlo vlastnické právo k vyvlastňované nemovitosti, aby k ní v jeho prospěch bylo zřízeno věcné břemeno nebo aby věcné břemeno vyvlastňovaného bylo zrušeno.
Co je vyvlastnění majetku : Znárodnění (nacionalizace), zestátnění (etatizace) nebo vyvlastnění (expropriace) je převod soukromého majetku do veřejného, tj. především státního vlastnictví, ve veřejném zájmu za náhradu v tržní ceně (adekvátní ceně). Jde o úkon opačný k privatizaci.
Jak dlouho trvá vyvlastnění
Přednost před vyvlastněním má vždy dosažení dohody, a tak se vyvlastnitel primárně musí pokusit dohodnout s vlastníkem. Až pokud se mu smlouvu o získání práv k pozemku či stavbě nepodaří uzavřít ve lhůtě 90 dnů od doby, kdy podal návrh smlouvy vlastníkovi, je vyvlastnění přípustné[8].
Jak funguje vyvlastnění : Vyvlastněním se rozumí odnětí nebo omezení vlastnického práva nebo práva odpovídajícímu věcnému břemenu k pozemku nebo ke stavbě pro dosažení účelu vyvlastnění. Nejčastěji se vyvlastnění týká pozemku, ale v některých specifických případech nejsou vyloučeny ani movité věci.
Vyvlastnění je odnětí nebo omezení vlastnického práva nebo práva odpovídajícího věcnému břemenu k pozemku nebo ke stavbě. Vyvlastnění je přípustné jen pro účely stanovené zvláštním zákonem. A pouze v případech, kdy veřejný zájem na dosažení účelu vyvlastnění převažuje nad zachováním dosavadních práv vyvlastňovaného.
Pokud s rozhodnutím o vyvlastnění nesouhlasíte, můžete se proti němu odvolat. Pokud by v rámci odvolacího řízení nebylo rozhodnuto ve váš prospěch, můžete do 2 měsíců podat žalobu. Účel vyvlastnění musí být v souladu s územním plánováním. Pokud by tomu tak nebylo, můžete se bránit!
Jak probíhá vyvlastnění
Při vyvlastnění se neuplatní smluvní ani zákonná předkupní práva k vyvlastňovanému pozemku nebo stavbě. Za tato omezení má vyvlastňovaný nárok na kompenzaci případné újmy. V řízení povinně probíhá ústní jednání. Nejpozději při něm musí být uplatněny námitky a důkazy k jejich prokázání.Jak se bránit proti vyvlastnění
- 1) Nechat právně přezkoumat veřejný zájem:
- 2) Procesní námitky:
- 3) Ověření účelnosti a nezbytnosti: