Antwort Co to jsou chloroplasty? Weitere Antworten – Na co je Chloroplast
Chloroplast je zelená buněčná organela patřící mezi plastidy. Je velmi bohatý na membrány a probíhá v něm fotosyntéza, tj. přeměna sluneční energie na chemickou energii a její ukládání do sacharidů a jiných organických látek.Plastid je eukaryotická semiautonomní organela přítomná v buňkách rostlin a některých dalších eukaryotických organismů (zejména různých řas). V typickém případě slouží k fotosyntéze a nazývají se chloroplasty. V mnohých případech však plastidy ztrácí tuto funkci a přizpůsobují se k funkcím jiným.Nové chloroplasty vznikají pouze dělením existujících chloroplastů. Mechanismus dělení sdílí základní rysy s dělením bakteriální buňky, avšak během evoluce došlo ke ztrátě některých dělicích proteinů, jiné změnily funkci a nepodílí se na dělení, a naopak některé nové proteiny eukaryotického původu byly rekrutovány.
Jak vznikly chloroplasty : Shih a Matzke spočítali, že alfa proteobakterie pronikly do předků eukaryot před 1,2 miliardami let, přičemž daly vzniknout mitochondriím a pak před pouhými 900 miliony let podobným způsobem vnikly do předků rostlin sinic, aby z nich poté vznikly chloroplasty.
Kde se nachází chloroplasty
Chloroplasty se nacházejí pouze v rostlinách a fotosyntetických řasách.
Jak vznikly plastidy : Plastidy vznikly nejen jednoduchou endosymbiózou prokaryotního organismu eukaryotní buňkou (tzv. primární endosymbióza), ale i následnou endosymbiózou takového eukaryota jiným eukaryotickým organismem (endosymbióza sekundární, terciární či vyššího stupně).
Rostliny obsahují buňky a buňky rostlin obsahují chloroplasty. V nich probíhá fotosyntéza a uniká z nich kyslík. V lístečku vodní rostliny můžeme pod světelným mikroskopem vidět každý chloroplast!