Antwort Co to je vitráže? Weitere Antworten – Jak si vyrobit vitráž

Co to je vitráže?
Technika Tiffany vitráže je založena na klasické vitráži. Namísto olověného profilu se však používá různě široká měděná fólie, která má z jedné strany lepidlo. Spojování jednotlivých opáskovaných dílů se poté provádí pomocí cínu. Sklo, které se na tiffany vitráž používá, může být různě velké a barevné.Při pájení se u vitráží používá cín, který je čistý. Je potřeba navíc používat letovací vodu nebo olej, aby měl přilnavé vlastnosti a chytil se k pásce. Jak již bylo řečeno výše základem při řezání skla je řezací olej, který se dává přímo do speciálního řezáku. Při pájení je to letovací voda nebo olej.Kontrola studeného spoje: Spoj by měl být na pohled lesklý. Pokud je matný a zrnitý, pak se vytvořil studený spoj. To je důsledkem dlouhého působení pájecího hrotu nebo tím, že během chladnutí spoje došlo k jeho posunu. Proto není vhodné nanášet nadměrné množství pájky.

Jak správně pájet : Nahřej páječku přibližně na 320°C pro kvalitní olovnatý cín. Na roztavení cínu by měly stačit menší teploty, ale my potřebujeme hlavně nahřát pájecí plošku nebo kabeláž, aby se s ní cín pořádně spojil. Až bude páječka nahřátá, rovnou si trochu cínu nanes na hrot.

Jak opravit studený spoj

Oprava studeného spoje je jednoduchá. Horkovzdušnou pistolí nebo výkonným fénem foukejte horký vzduch na celou plochu komponentu ze vzdálenosti 20-30cm. Nemiřte neustále na jedno místo, ale pohybujte pořád nástrojem. Po 30-40 sekundách přestaňte foukat horký vzduch na komponentu a nechte ji odpočinout.

Co je studený svár : svár za studena nebo studený spoj. PVC podlaha se svařuje po dvojím řezu, tzn. že PVC podlahu nejprve přeložíte, přesně proříznete a následně svařujete. Tuba má integrovaný kovový hrot, který umožní penetraci svařovacího prostředku (tekutiny) hluboko do spoje, čím se spoj optimálně svaří.

Pájet můžeme téměř všechny kovy vyjma zinkových slitin (zinek lze pájet jen měkkými pájkami). Můžeme také navzájem spojovat různé druhy kovů. Spojení různých kovů pomocí stříbrné pájky.

Kromě páječky je potřeba kalafuna (většinou balená v malé plechovce) a pájka (téměř vždy ve formě kovové trubičky, která má ve své dutině trochu kalafuny). Dále podložka, které nebude vadit potřísnění kalafunou a pájkou, kleště na tvarování a přidržování součástek a drátků a jemný pilník.

Jak se projevuje studený spoj

Kontrola studeného spoje: Spoj by měl být na pohled lesklý. Pokud je matný a zrnitý, pak se vytvořil studený spoj. To je důsledkem dlouhého působení pájecího hrotu nebo tím, že během chladnutí spoje došlo k jeho posunu. Proto není vhodné nanášet nadměrné množství pájky.Poznas to snadno. U studeneho spoje vetsinou cin vytvori "kapicku" ktera ma celkem "ostry uhel" mezi pajenou plochou a hranou cinu. U normalniho spoje uz pri pajeni vidis jak se cin "roztahuje" a krasne se spojuje s pajenou plochou, tak ze prstem lze spatne poznat "hranu" mezi cinem a pajenou plochou. A jak je nedelatPájky podle teploty

Pájky se podle pracovních teplot, podle teploty tuhnutí, rozlišují na měkké a tvrdé pájky: Rozhraní je zhruba kolem 450 °C. tvrdé – tavitelné při teplotách nad 450 °C, obvykle slitiny mědi, zinku, stříbra a cínu (mosazi), nebo slitiny hliníku.

Při pájení se kovové součástky nejdříve páječkou zahřejí a přidáním roztavené pájky se spojí. Pájka vytvoří po vychladnutí pevné mechanické a elektrické spojení. Kovové součástky nejsou na rozdíl od svařování nataveny. Přesto vzniká na povrchu kovové součástky ve styku s pájkou tenká legovaná vrstva.

Jaké materiály lze pájet : Jaké materiály můžu pájet Pájet můžeme téměř všechny kovy vyjma zinkových slitin (zinek lze pájet jen měkkými pájkami). Můžeme také navzájem spojovat různé druhy kovů. Spojení různých kovů pomocí stříbrné pájky.

Na jakou teplotu pájet : Teploty

Teplota Fyzikální efekt
200°C Kalafuna je žíravá
232°C Bezolovnatý cín taje
250°C Od této teploty se již pájet dá = teplota tání cínu + pár stupňů navíc na vyrovnání ztrát
303°C Teplota dostatečná na většinu pájení

Co je příčinou vzniku studených spojů

Studené spoje jsou zapříčiněny nedokonalým tavným spojením svarového kovu se základním materiálem nebo navařenou housenkou. Mezi hlavní příčiny patří nízký svařovací proud nesprávné vedení elektrody, velká rychlost svařování případně nevhodně volený průměr elektrody (malý).

Studený spoj

Je proto nezbytné zajistit, aby zbytečně nevznikaly. Studený spoj lze poznat poměrně snadno. Takový spoj není lesklý, ale šedivý nebo matný a vykazuje větší zrnitost. Pokud je odhalen studený spoj, je třeba ze spoje odstranit pájku a při opakovaném zapájení dbát na správné provádění nového spoje.Studený spoj (užívané někdy i anglické názvy weld line, knit line nebo meld line) je ve vstřikování plastů spoj ve tvářeném výrobku, v kterém se stýkají dva nebo více proudů materiálu ve formě, v které se výrobek tvářel. Jedná se o vadu výrobku, nedokonalý svar, který se projevuje zeslabením pevnosti na tomto spoji.

Z jakých kovů je pájka : Pájka v tradičním pojetí je slitina cínu a olova. Existují různé druhy pájky podle toho, k jakým účelům se používají. Kromě využití v elektronickém průmyslu je známé její používání při klempířských pracích. Pájka pro elektroniku nejčastěji obsahuje 60 % cínu a 40 % olova, což se obecně označuje „pájka 60/40“.