Antwort Co je to soud? Weitere Antworten – Co dělá soudce
Soudce je osoba pověřená autoritativně rozhodovat ve sporných záležitostech, zejména právních.Soustavu soudů tvoří Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, vrchní soudy, krajské a okresní soudy. Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soudy mají sídlo v Brně, vrchní soudy pak v Praze a v Olomouci. V civilním i trestním řízení platí zásada dvouinstančnosti.Soudní moc je nezávislá na ostatních složkách státní moci. Soudy poskytují ochranu právům. O vině a trestu rozhoduje pouze soud = presumpce neviny. Pokud soud zjistí, že zákon je v rozporu s ústavním zákonem předloží věc Ústavnímu soudu.
Co řeší soud : Soud je nezávislý státní orgán vykonávající soudní moc. Poskytuje ochranu porušeným nebo ohroženým právům či jiným zákonem chráněným zájmům a pouze on rozhoduje o vině a trestu za trestné činy.
Kolik je v ČR soudu
Organizace soudnictví / systémy soudní moci. Soudní systém České republiky je tvořen Ústavním soudem České republiky a soustavou tzv. obecných soudů. Soustavu obecných soudů tvoří Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, vrchní soudy, krajské soudy a okresní soudy.
Kdo všechno je u soudu : Soud obvykle sestává z předsedajícího soudce, který je právníkem, a tří přísedících laických soudců. Přísedící soudci nejsou kvalifikovaní právníci, ale jsou jmenováni výkonným pracovníkem obecního úřadu v daném obvodu okresního soudu. Dále je přítomen soudní zapisovatel.
Soud obvykle sestává z předsedajícího soudce, který je právníkem, a tří přísedících laických soudců. Přísedící soudci nejsou kvalifikovaní právníci, ale jsou jmenováni výkonným pracovníkem obecního úřadu v daném obvodu okresního soudu. Dále je přítomen soudní zapisovatel.
V Česku loni působilo 3006 soudců obecných soudů. V meziročním srovnání zůstává jejich počet stabilní a na jednotlivých stupních soudní soustavy se od předloňského roku příliš neliší. Soudcům vypomáhalo 6490 členů soudcovského personálu.
Co nesmí soudce
(4) Soudce nesmí dále zastávat žádnou jinou placenou funkci ani vykonávat jinou výdělečnou činnost s výjimkou správy vlastního majetku a činnosti vědecké, pedagogické, literární, publicistické a umělecké za předpokladu, že taková činnost nenarušuje důstojnost soudcovské funkce nebo neohrožuje důvěru v nezávislost a …Organizace soudnictví / systémy soudní moci. Soudní systém České republiky je tvořen Ústavním soudem České republiky a soustavou tzv. obecných soudů. Soustavu obecných soudů tvoří Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, vrchní soudy, krajské soudy a okresní soudy.(1) Soudcem nebo přísedícím může být ustanoven každý občan České republiky, který je způsobilý k právním úkonům, bezúhonný, jestliže jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že bude soudcovskou funkci řádně zastávat, v den ustanovení dosáhl věku 25 let a souhlasí se svým ustanovením za soudce nebo …
Základní pravidla pro jmenování soudců jsou obsažena v čl. 93 Ústavy. Soudce je jmenován do funkce prezidentem republiky bez časového omezení a jeho funkční období počíná okamžikem složení slibu. Soudcem může být jmenován jen bezúhonný občan, který má vysokoškolské právnické vzdělání.
Kolik stojí soudy : Základ poplatku se zaokrouhluje na celá sta korun dolů a vypočtený poplatek se pak zaokrouhluje na celé desítky korun nahoru. Pro nejběžnější řízení, žalobu na plnění, je poplatek stanoven ve výši 1 000 Kč do žalované částky 20 000 Kč včetně, a 5 % nad částku převyšující 20 000 Kč.
Kolik let musí mít soudce : Soudcem Ústavního soudu se může stát bezúhonný občan České republiky, který je volitelný do Senátu Parlamentu (tzn. má nejméně 40 let), získal vysokoškolské právnické vzdělání a byl nejméně deset let činný v některém právnickém povolání; nemusí jít tedy o kariérního soudce obecného soudu.
Jaké vzdělání musí mít soudce
Kandidát na funkci soudce může být v zásadě dvo- jí. Ostřílený právník, který se v právní profesi pohy- buje delší dobu, či čerstvý absolvent právnické fakulty, který má za sebou maximálně pár let přípravné praxe.
Soudit se stojí peníze. Soudní poplatky nejsou nízké, advokáti jsou drazí. Ten, kdo prohraje soudní spor, hradí soudní výlohy tomu, kdo vyhrál.Povinnost k placení nákladů řízení má každý účastník soudního řízení. Ten platí náklady, které vznikají nejen jemu osobně, ale také náklady svého právního zástupce v průběhu celého řízení.
Kolik stojí soud : Základ poplatku se zaokrouhluje na celá sta korun dolů a vypočtený poplatek se pak zaokrouhluje na celé desítky korun nahoru. Pro nejběžnější řízení, žalobu na plnění, je poplatek stanoven ve výši 1 000 Kč do žalované částky 20 000 Kč včetně, a 5 % nad částku převyšující 20 000 Kč.