Antwort Co dělat když nájemník neplatí? Weitere Antworten – Co se stane kdyz Neplatim nájem
Neplacení nájemného se považuje za závažné porušení povinností nájemce, které může v konečném důsledku vést až k okamžité výpovědi z nájmu. Kromě nezaplacené dlužné částky za nájem, případně služby spojené s užíváním bytu, může majitel bytu po nájemníkovi vymáhat také peněžité sankce za prodlení s její úhradou.Pokud nájemce nezaplatí, můžete mu poslat okamžitou výpověď, která musí být v písemné formě. Dnem doručení nájemní smlouva končí a nájemník se musí nejpozději do 1 měsíce od skončení nájmu vystěhovat. Obrázek: Při okamžité výpovědi se musí nájemník do měsíce vystěhovat.Pokud nájemník dluh ve stanoveném termínu nezaplatí, lze přistoupit k výpovědi, kterou je nájemci nutné doručit v písemné podobě. Okamžikem doručení písemné výpovědi pak nájem bytu končí a nejpozději do jednoho měsíce musí nájemce byt odevzdat.
Co se stane když přestanu platit nájem : Nejprve je třeba zaslat předžalobní výzvu k zaplacení dlužného nájemného. Až potom, pokud nájemník nereaguje, se majitel může obrátit na soud a podat žalobu. V případě, že dlužník nezaplatí ani na základě rozhodnutí soudu, lze přistoupit k vymáhání dluhu prostřednictvím soudního exekutora.
Co dělat v případě že se nájemník nechce vystěhovat
Po skončení nájmu je nájemce povinen byt předat pronajímateli. Pakliže se tak nestane a nájemce se nechce vystěhovat, jediná legální obrana pronajímatele je podání žaloby na vyklizení, případně se může následně domáhat vyklizení po právní moci rozsudku i exekučně.
Jak zvednout nájem : Pokud tedy je nájemné stanoveno nižší než u srovnatelných bytů v dané lokalitě, může pronajímatel jednou za rok navrhnout zvýšení. Návrh musí mít písemnou podobu a navýšení nesmí překročit 20 procent za poslední tři roky. Pronajímatel musí prokázat, že v dané lokalitě je běžné vyšší nájemné.
Můžete využít noclehárny, azylové domy nebo ubytovny. Seznam azylových domů a nocleháren včetně kontaktů najdete na této mapě. Noclehárny slouží jako krátkodobé ubytování. Mohou vám tedy pomoci k přečkání pár nocí, než najdete jiné bydlení.
Vymožení nájemného začíná písemnou výzvou. Tím dáme nájemci poslední možnost před soudem, aby svůj dluh zaplatil v přiměřené lhůtě (obvykle 7 dnů). Pokud nebude dlužné nájemné uhrazeno ani po uplynutí lhůty v předžalobní výzvě, lze na nájemce podat žalobu (návrh na vydání elektronického platebního rozkazu).
Jak se zbavit nájemníka který neplatí
Pokud vám nájemník nezaplatil minimálně 3 měsíce nájemné, máte právo mu dát okamžitou výpověď, tedy bez výpovědní lhůty. Nájem tak zaniká s doručením výpovědi. Důležité v tomto případě je, aby nájemník po dobu třech měsíců neplatil nájemné úplně. Pokud totiž platí alespoň částečně, pak okamžitou výpověď dostat nemůže.Zákony v ČR Vám v podstatě dávají jen jedinou možnost. Jedinou Vaší legální možností je žaloba na vyklizení nemovitosti k Okresnímu soudu. Pokud budete mít smůlu na alespoň trochu právně obeznámeného „nájemníka“, ten se proti rozsudku odvolá ke Krajskému soudu.Maximální navýšení u nájemného na dobu neurčitou nesmí přesáhnout 20 % z původně sjednaného nájmu, přičemž zahrnuje také navýšení, ke kterému došlo v posledních 3 letech. Zjednodušeně řečeno, za poslední 3 roky nesmí pronajímatel zvýšit nájemné o více než 20 %.
Pronajímatel Vám může zvýšit nájemné předně způsobem dohodnutým v nájemní smlouvě. Takovou dohodou bývá nejčastěji „inflační doložka“, podle které Vám pronajímatel může jednostranně zvýšit nájemné o průměrnou roční míru inflace zveřejněnou Českým statistickým úřadem (https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace).
Co delat kdyz nemám kde bydlet : Kdo mi pomůže, když jsem v nouzi a nemám (nebudu mít) kde bydlet Běžte na obecní úřad obce s rozšířenou působností (obvykle větší město v okolí – řeknou Vám to na Vašem obecním úřadu, nebo se podívejte na www.epusa.cz). Úřad má většinou sociální odbor, odbor sociálních služeb apod.
Co dělat když nemám na kauci : Pokud nemáte dost peněz na zaplacení nájmu nebo kauce, můžete požádat o peněžní pomoc stát, konkrétně Úřad práce ČR (kontaktní pracoviště v místě Vašeho trvalého či přechodného bydliště). Pro zaplacení nájmu nebo poplatku za ubytování slouží příspěvek a doplatek na bydlení, o které zažádejte na Úřadu práce ČR.
Co delat kdyz nemám na zaplaceni dluhu
Pokud nemáte na zaplacení celé částky, pokuste se přímo s žalobcem domluvit na splátkovém kalendáři. Toto však závisí pouze na ochotě věřitele. Proto Vám doporučujeme řešit dluhy dříve, než dojde k soudnímu jednání. Informaci k řešení těchto problémů naleznete v situacích Nezvládám platit své dluhy a Jsem v exekuci.
Na nájemce odmítajícího opustit byt lze podat trestní oznámení, a to pro trestný čin neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru podle § 208 odstavce druhého trestního zákoníku, který říká, že až dvěma lety vězení nebo peněžitým trestem lze potrestat toho, kdo oprávněné osobě brání v užívání …Ke zvýšení nájemného dohodou může pronajímatel přistoupit jen jednou ročně. Pronajímatel má zároveň právo navýšit nájemné v případě, kdy se zlepšila kvalita bydlení například v souladu s proběhnutou rekonstrukcí nebo stavebními úpravami. Takové navýšení nesmí překročit 10 % původního nájemného.
Jak na zvýšení nájmu : SE ZVÝŠENÍM NÁJEMNÉHO SE MŮŽETE OBRÁTIT NA SOUD
Řídit se přitom musí pravidly občanského zákoníku a nájemci musí tento fakt oznámit písemně. Ke zvýšení může přikročit nejdříve po roce od posledního zvýšení. Nájemce musí písemný návrh na zvýšení ceny odsouhlasit, nebo svůj nesouhlas sdělit do dvou měsíců.